18 Հունիս 2010 - 10:45 AMT
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը «Տաթև» գիտակրթական համալիրի հետ համատեղ Ինտերնետում թողարկել է հայերեն դասագրքերի ու մեթոդական ձեռնարկների էլեկտրոնային գրադարան հետևյալ հասցեով` spyurq.dasagirq.am (կամ http://dasagirq.am): Ինչպես հունիսի 18-ին գրադարանի շնորհանդեսի ժամանակ ասել է ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, Սփյուռքի հայկական դպրոցները դասագրքերով ապահովելու համար բյուջեից հատկացված միջոցները կարող են շատ ավելի արդյունավետ օգտագործվել, եթե դասագրքերը տարածվեն Ինտերնետի միջոցով:
«Կրթության ավանդական մեթոդների հետ մեկտեղ նախարարությունն օգտագործելու է նորարարական տեխնոլոգիաները: Տվյալ նախագիծը Սփյուռքի երեխաներին թույլ կտա ուսումնասիրել և կատարելագործել հայերեն լեզուն»,- նշել է Աշոտյանը: Նրա խոսքով, Սփյուռքւմ նախագծի առնչությամբ դրական արձագանքների դեպքում նախագիծն ավելի ակտիվ զարգացում կստանա:
«Տաթև» գիտակրթական համալիրի, ինչպես նաև «Զանգակ-97» հրատարակչության գլխավոր տնօրեն Սոկրատ Մկրտչյանը նշել է, որ կայքում կտեղակայվեն Սփյուռքի դպրոցներում որպես ուսումնական ձեռնարկներ կրթության նախարարության կողմից ընտրված գրքերը: «Ի տարբերություն տպագիր գրքերի, էլեկտրոնայինների մեջ կարելի է օպերատիվ կերպով փոփոխություններ կատարել: Կայքում հնարավորություն կա մեկնաբանելու դասագրքերը. կատարել սեփական առաջարկներն ու դիտողությունները: Եթե դրանք խելամիտ լինեն, մենք դրանք հաշվի կառնենք: Դա մեզ թույլ կտա մեկ տարվա ընթացքում կատարյալ դասագիրք ստանալ»,- ասել է Սոկրատ Մկրտչյանը:
Այսօր կայքում ներկայացված են «Զանգակ-97» հրատարակչության ինտերակտիվ դասագրքերը` հայերենի այբբենարանն ու «Իմ առաջին ընթերցարանը»: Ինտերակտիվ գրքերը կազմված են խաղարկային ու մանուկներին հասանելի ձևով, որտեղ կարելի է տեսնել, թե ինչպես են գրվում տառերը, ինքնուրույն նախադասություններ կազմել և աուդիո-դասեր լսել: Այստեղ տեղակայված են դասագրքերի pdf. տարբերակները (մոտ 10-ը), ինչպես նաև մի քանի աուդիո- և վիդեոդասեր:
Սոկրատ Մկրտչյանի խոսքով, տվյալ նախագիծը թույլ կտա նաև տվյալների բազա ստեղծել այն մարդկանց մասին, ովքեր հետաքրքրվում են կրթությամբ, քանի որ նյութերն օգտագործելու համար անհրաժեշտ է գրանցվել կայքում:
Բացի դրանից, «Զանգակ-97» հրատարակչությունն այլ հրատարակչությունների հետ միասին կրթության նախարարությանն առաջարկում է ժամանակավորապես դասագրքերի իր տարբերակները տեղակայել կայքում, որպեսզի օգտվողներին հնարավորություն ընձեռվի օբյեկտիվորեն գնահատել ու քննարկել դրանք: Սոկրատ Մկրտչյանի կարծիքով, դա թույլ կտա հավասար պայմաններ ստեղծել բոլոր հրատակարողների համար: Արմեն Աշոտյանը նշել է նաև, որ մոտ ժամանակներս մեկնարկում է ուսուցիչների վերապատրաստման ծրագիրը, որը նույնպես հիմնված է նորարարական տեխնոլոգիաների վրա:

18 Июнь 2010 - 10:45 AMT
Министерство образования и науки РА совместно с научно-образовательным комплексом «Татев» запустило электронную библиотеку учебников и методических пособий в Интернете по адресу spyurq.dasagirq.am (или http://dasagirq.am). Как сказал в ходе презентации библиотеки 18 июня министр образования и науки РА Армен Ашотян, средства из бюджета, выделенные на обеспечение учебниками армянские школы Диаспоры, могут быть использованы эффективнее, если распространять учебные пособия посредством Интернета.
“Наряду с традиционными методами образования министерство будет использовать инновационные технологии. Данный проект позволит детям Диаспоры изучить и усовершенствовать армянский язык”, – отметил Ашотян. По его словам, в случае положительных откликов на проект в Диаспоре, проект получит более активное развитие.
В свою очередь, генеральный директор научно-образовательного комплекса «Татев» , а также издательства “Зангак-97” Сократ Мкртчян отметил, что на сайте будут размещены книги, отобранные министерством образования в качестве учебных пособий в школах Диаспоры. “В отличие от печатных книг, в электронные можно оперативно вносить изменения. На сайте есть возможность комментировать учебники: вносить свои предложения и замечания. Если они разумны, мы их учтем. Это позволит нам за год получить совершенный учебник”, – сказал Сократ Мкртчян.
На сегодняшний день на сайте представлены интерактивные учебники издательства «Зангак-97»: армянский букварь и “Моя первая книга для чтения”. Интерактивные книги построены в игровой и доступной для малышей форме, где можно увидеть как пишутся буквы, строить самостоятельно предложения и прослушивать аудио-уроки. Также здесь размещены и pdf. версии учебников (порядка 10-ти), а также несколько аудио- и видеоуроков.
По словам Сократа Мкртчяна, данный проект позволит также создать базу данных о людях, интересующихся образованием, поскольку для использования материалов, необходимо зарегистрироваться на сайте.
Кроме этого, издательство “Зангак-97” вместе с другими издательствами предлагает министерству образования временно разместить электронные версии своих учебников на сайте, чтобы дать возможность пользователям объективно оценить и обсудить их. По мнению Сократа Мкртчяна, это позволит создать равные условия для всех издателей. Армен Ашотян также отметил, что в ближайшее время стартует программа переподготовки учителей, также основанная на инновационных технологиях.