Հունիսի 18-ին Սանկտ-Պետերբուրգում ԵվրԱզԷս Հակաճգնաժամային հիմնադրամի (ՀՃՀ) Խորհրդի` Հիմնադրամի մասնակից Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ռուսաստանի, Թաջիկստանի և Հայաստանի ֆինանսների նախարարների կազմով նիստում հաստատվեց Թաջիկստանի Հանրապետությանը $70 մլն` 1% տարեկան ֆիքսված տոկոսադրույքով և 20 տարի մարման ժամկետով հատկացնելու մասին որոշումը: Այդ մասին ասվում է PanARMENIAN.Net-ին Զարգացման եվրոպական բանկի (ԶԵԲ) մամլո ծառայության կողմից տրամադրված հաղորդագրության մեջ:
Տվյալ որոշումը ՀՃՀ Խորհուրդն ընդունեց , դիտարկելով և հավանություն տալով ԶԵԲ` որպես ՀՃՀ միջոցների կառավարողի եզրակացությանը` ՀՃՀ միջոցներից նշված ֆինանսական (կայունացնող) վարկը ստանալու` Թաջիկստանի հայտի վերաբերյալ: Վարկի հիմնական նպատակը սոցիալական սեկտորների (կրթություն, առողջապահություն, սոցիալական պաշտպանություն) բյուջետային ֆինանսավորման ծրագրված մակարդակով աջակցությունն է:

На заседании 18 июня в Санкт-Петербурге Совет антикризисного фонда (АКФ) ЕврАзЭС в составе министров финансов государств-участников Фонда – Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, России, Таджикистана и Армении – постановил предоставить Республике Таджикистан финансовый кредит объемом $70 млн. с фиксированной процентной ставкой в 1% годовых и сроком погашения 20 лет. Об этом говорится в сообщении, предоставленном PanARMENIAN.Net пресс-службой Евразийского банка развития (ЕАБР).
Данное решение Совет АКФ принял после рассмотрения и одобрения заключения ЕАБР как управляющего средствами АКФ по заявке Таджикистана на получение указанного финансового (стабилизационного) кредита из средств АКФ. Основная цель кредита – поддержка на запланированном уровне бюджетного финансирования социальных секторов (образование, здравоохранение, социальная защита).