18 Հունիս 2010 - 15:01 AMT
ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը հունիսի 18-ին ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բրունո Սկապինիին: Ինչպես հաղորդում է ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարի մամլո քարտուղար Սուսաննա Տոնոյանը, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր երկկողմ համագործակցության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ, այդ թվում` ճանապարհաշինարարության, երկաթուղու շիանարարության, կապի ոլորտի:
Մանուկ Վարդանյանը, շնորհակալություն հայտնելով դեսպանին թվայնացման ոլորտում հայ մասնագետների ուսուցումը Իտալիայում կազմակերպելու համար, նշել է, որ այս բնագավառում երկկողմ համագործակցության լուրջ հեռանկարներ կան:
Բրունո Սկապինին տեղեկացրել է, որ մոտ ամիսներին Իտալիան ամբողջությամբ կանցնի թվայնացման, եւ այդ փորձը կարող են կիրառել նաեւ Հայաստանում: Ըստ դեսպանի, քննարկվում է ոչ միայն հայ մասնագետների Իտալիայում վերապատրաստման, այլեւ փորձի փոխանակման նպատակով իտալական մասնագետների Հայաստան գործուղվելու հարցերը:
Բացի դրանից, դեսպանը նշել է, որ քննարկվում է նաեւ Հայաստանում թվայնացման գործընթացի համար իտալական հայտնի բանկերից մեկի կողմից ֆինանսավորման հարցը: Բրունո Սկապինին հայտնել է, որ ենթակառուցվածքների շինարարությամբ զբաղվող իտալական հայտնի ընկերություններ հետաքրքրված են Հայաստանում ճանապարհաշինարարական ծրագրերով եւ ցանկություն են հայտնել հանդիպել նախարարի հետ: Մանուկ Վարդանյանը նշել է, որ «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման ժամանակ փորձագետների անհրաժեշտություն կլինի եւ հայկական կողմը պատրաստ է յուրաքանչյուր կազմակերպության հետ քննարկել այդ հարցը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ «Հյուսիս-հարավ» երկաթուղու տեխնիկատնեսական հիմնավորման աշխատանքներին իտալական ընկերությունների մասնակցության, ինչպես նաեւ հայ-իտալական համատեղ նամականիշի թողարկման հարցերը, հաղորդում է:

Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян 18 июня встретился с послом Италии в Армении Бруно Скапини. Как сообщает пресс-служба Министерства, в ходе встречи обсуждались перспективы развития двустороннего сотрудничества, в том числе в сфере дорожного строительства, железнодорожного строительства и сфере связи.
Манук Варданян выразил благодарность за организацию обучения армянских специалистов в сфере оцифровки, отметив, что в этой сфере двустороннее сотрудничество имеет серьезные перспективы.
В свою очередь итальянский посол сообщил, что в ближайшие месяцы Италия полностью перейдет к оцифровке, и данный опыт может быть применен в Армении. Посол также сообщил, что обсуждается вопрос финансирования оцифровки в Армении известным итальянским банком.
Кроме того, Бруно Скапини заявил, что известные итальянские компании, занимающиеся строительством инфраструктур, заинтересованы программами строительства дорог в Армении и выразили желание встретиться с министром. На данное предложение Манук Варданян ответил, что в ходе строительства автомагистрали «Север-юг» возникнет необходимость специалистов и армянская сторона готова с любой компанией обсудить данный вопрос.
В ходе встречи также обсуждалось участие итальянских компаний в работах технико-экономического обоснования железной дороги «Север-юг», а также вопрос выпуска совместной армяно-итальянской марки.