17 June 2010 - 15:29 AMT
Հայաստանում «ողջ հանրապետությունը» նշեց Ալեքսանդր Պուշկինի ծննդյան 211-ամյակը: Պուշկինի պոեզիային նվիրված հինգերորդ հանրապետական «Բարև, Ալեքսանդր Սերգեևիչ» խորագրով տոնը հունիսի 6-ին կայացավ Պուշկինի լեռնանցքում կանգնեցված հուշարձանի մոտ, որը մարմնավորում է Պուշկինի հանդիպումը Գրիբոյեդովի դին տեղափոխող սայլի հետ: Պուշկինի ավանդական հինգերորդ տոնակատարությանը մասնակցեցին Հայաստանի ` Ալավերդուց, Գավառից, Արմավիրից, Էջմիածնից, Վանաձորից, Գյումրիից, Աբովյանից և այլ մարզերից ժամանած հյուրեր, ինչը, ըստ «Ռոսիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ, Ռուս հայրենակիցների համաշխարհային համակարգող խորհրդի անդամ Յուրի Յակովենկոյի, «վկայում է այն մասին, որ տոնն իրոք հանրապետական է»:
ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ Արմեն Ջիգարխանյանը, որը խորհրդանշում է հայ-ռուսական մշակութային կապերը, դարձել է Ռուսաստանի թատերական բարձրագույն մրցանակի՝ «Բյուրեղապակյա Տուրանդոտի» դափնեկիր։ Այս հեղինակավոր մրցանակը ճանաչված արտիստը ստացել է թատրոնին «անձնվիրաբար ծառայելու, պատվի և արժանիքների» համար։ Տարբեր տարիներին բյուրեղապակյա արձանիկին արժանացել են Մարկ Զախարովը և Կոնստանտին Ռայկինը, Վլադիմիր Էտուշն ու Իննա Չուրիկովան, Օլեգ Տաբակովն ու Եվգենի Միրոնովը, Իգոր Կվաշան ու Մարինա Նեելովան և շատ ուրիշներ: Մրցանակի հանձնման արարողությունը կկայանա հունիսի 20-ին Մոսկվայի Ե.Վ. Կոլոբովի անվ. «Նովայա Օպերա» թատրոնում: Այս տարին Ջիգարխանյանի համար հոբելյանական է։ Հոկտեմբերի 3-ին լրանում է նրա 75-ամյակը:
Ռուս-հայկական մշակութային հարաբերությունների զարգացման գործում ոչ պակաս դեր են խաղում թանգարանները: Մոսկվայում ու Երևանում երկու երկրների թանգարաններն ակտիվորեն համագործակցում են: Սեպտեմբեր ամսին Ա. Պուշկինի անվ. կերպարվեստի թանգարանում Մոսկվայում կցուցադրվեն պատկերասրահի հավաքածուի 120 աշխատանքներ: « Այսօր թանգարանն ունի բազմաթիվ խնդիրներ, և դրանցից ամենակարևորն ընդհանուր օդափոխության համակարգն է: Չէ որ կտավներն ու քանդակները նույնպես շնչում են»,- ընդգծել է ՀԱՊ տնօրեն Փարավոն Միրզոյանը` նշելով, որ թանգարանի ղեկավարությունը Հայաստանի մշակույթի նախարարության հետ միասին ամեն ինչ անում է, որպեսզի պահպանի թանգարանում գտնվող արժեքները: Հունիսի 13-ին Ռուսական արվեստի թանգարանը (պրոֆեսոր Ա.Յա. Աբրահամյանի հավաքածու) և Հայաստանում «Ռուսհամագործակցության» ներկայացուցչության գիտության և մշակույթի ռուսաստանյան կենտրոնը հանդիպում անցկացրեցին Երևանի ստեղծագործող մտավորականության հետ, որը նվիրված է լինելու Ռուսաստանի օրվան: Հանդիսատեսներին ներկայացվեցին հետաքրքիր փաստեր, որոնք կպատմեն Ա.Պ. Չեխովի, Ի. Այվազովսկու, Վ. Սուրենյանցի և Ա. Սպենդիարյանի մտերմության մասին, և հայկական թեմատիկան ռուս մեծ գրողի պատմվածքներում:
Սակայն Հայաստանի միջմշակութային համագործակցությունը չի սահմանափակվում միայն Ռուսաստանով: Հունիսի 7-ին «Նարեկացի» արվեստի կենտրոնում տեղի ունեցավ երիտասարդ ճապոնացի լուսանկարիչ Հայատո Իմանիշիի ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված էին նրա` Չինաստան, Տիբեթ, Նեպալ, Հնդկաստան, Թուրքիա, Վրաստան, Հայաստան կատարած ճանապարհորդությունների ժամանակ արված լուսանկարները: Լուսանկարիչը նշել է, որ Ճապոնիայում իր հայրենի քաղաքը շատ նման է Հայաստանին, և ինքը յուրահատուկ հոգևոր կապ է գտնում Հայաստանի հետ. «Այդ իսկ պատճառով ինձ այդքան հաճելի է ցուցադրել իմ աշխատանքներն այստեղ»: Հայաստան կատարած ճամփորդության ընթացքում Հայատո Իմանիշին հասցրել է լինել նաև Արցախի Հանրապետությունում, ինչպես նաև այցելել Հայաստանի որոշ տեսարժան վայրեր:
Արտասահմանում Հայաստանն արդեն 9-րդ եվրոպական երկրում կներկայանա Հովհաննես Գալստյանի «Խճճված զուգահեռներ» ֆիլմով: Հունիսի 10-15-ը ֆիլմը կցուցադրվի Վիեննայում` ԱՊՀ երկրների լավագույն ֆիլմերի փառատոնի շրջանակներում: Ֆիլմի հեղինակը կազմակերպիչների կողմից հրավիրվել և ներկայացնելու է ֆիլմը ավստրիացի հանդիսատեսին:
Այս շաբաթ Հայաստանը զարմացրեց նաև նորաձևության սիրահարներին: Արևելյան Լոնդոնի Համալսարանի (University of East London (UEL)) հագուստի դիզայնի ֆակուլտետի ուսանողուհի Դայան Գևորգյանի ստեղծագործ, ավանգարդ և եզակի հավաքածուն ընտրվել է ողջ Մեծ Բրիտանիայի հազարավոր հավակնորդներից: Նա 20-25 այլ հաղթողների հետ միասին կմասնակցի Gala Graduate Fashion Week show նորաձևության շաբաթի եզրափակիչ օրվան, հաղորդում է UEL մամլո ծառայությունը:
Շաբաթվա վերջն ազդարարեց հունիսի 11-ին Կոմիտասի անվան Կամերային երաժշտության տանը կայացած «20-րդ դարի երաժշտության երեկո» խորագրով համերգը: Համերգի շրջանակներում սոլո և դուետ կատարումներով հանդես կգան ջութակահարուհի Անի Աղաբեկյանը (Գերմանիա) և թավջութակահար Լևոն Առաքելյանը (Հայաստան), որոնք ժամանակակից երգահանների ստեղծագործություններ կատարեցին:
Դիտարկելով անցյալ շաբաթվա իրադարձությունները` կարելի է հանգել այն եզրակացությանը, որ այն կարելի է միջմշակութային համագործակցության շաբաթ անվանել, որն ընդգրկեց ինչպես ԱՊՀ, այնպես էլ Եվրոպայի երկրները և նույնիսկ Ճապոնիան:

В Армении “всей республикой” отпраздновали 211-ую годовщину со дня рождения Александра Пушкина. Пятый Республиканский праздник пушкинской поэзии “Здравствуйте, Александр Сергеевич”, прошел на Пушкинском перевале у памятника, изображающего встречу А.С.Пушкина с перевозящей тело А.С.Грибоедова арбой в селе Гар-Гар Лорийской области. На праздник люди съехались из Алаверди, Гавара, Егегнадзора, Армавира, Эчмиадзина, Ванадзора, Гюмри, Абовяна, Чаренцавана, Севана, что, по мнению председателя общественной организации “Россия”, члена Всемирного координационного совета российских соотечественников Юрия Яковенко, «говорит о том, что праздник действительно принял республиканский характер».
Народный артист СССР Армен Джигарханян, олицетворяющий армяно-российские культурные связи, стал лауреатом престижной награды высшей театральной премии Москвы "Хрустальная Турандот" в самой почетной номинации – "За доблестное служение театру, честь и достоинство". Обладателями хрустальной статуэтки в разные годы были Марк Захаров и Константин Райкин, Владимир Этуш и Инна Чурикова, Олег Табаков и Евгений Миронов, Игорь Кваша и Марина Неелова и многие другие. Об этом стало известно на прошлой неделе. Церемония вручения премии состоится 20 июня в Московском театре “Новая Опера” им. Е. В.Колобова.
Не меньшую роль в развитии российско-армянских культурных отношений играют и музеи. В Москве и Ереване музеи двух стран активно сотрудничают между собой. В Пушкинском музее в Москве в сентябре будет выставлено 20 картин из коллекции Национальной галереи Армении.
“Сегодня у музея много проблем, и самая главная из них – это специальная система вентиляции. Ведь картины и скульптуры тоже дышат”,- подчеркнул директор НГА Фараон Мирзоян, отметив, однако, что руководство музея совместно с Министерством культуры Армении делает все, чтобы сохранить находящиеся в музее ценности. Музей русского искусства (Коллекция профессора А. Я. Абрамяна) и Российский центр науки и культуры “Россотрудничество” в Армении провели встречу творческой интеллигенции Еревана, посвященную Дню России. Зрителям были представлены интересные факты, связанные с дружбой Антона Чехова с Иваном Айвазовским, Вардгесом Суренянцем и Александром Спендиаряном, и армянская тематика в рассказах великого писателя. Но межкультурное сотрудничество Армении не ограничивается только Россией. 7 июня в центре искусств “Нарекаци” состоялась выставка молодого японского фотографа Хайато Иманиши.
На выставке были представлены его фотографии, сделанные во время путешествия в Китай, Тибет, Непал, Индию, Турцию, Грузию и Армению. Они изображают природу и святыни этих стран, а также молящихся людей. Фотограф отметил, что его родной город в Японии очень похож на Армению, и что он чувствует особую духовную связь с ней: “Поэтому мне так приятно выставлять свои работы здесь”. Во время путешествия в Армению Хайато Иманиши успел побывать в Республике Арцах, а также осмотреть некоторые достопримечательности Армении.
За рубежом Армению уже в 9-ой европейской стране представил фильм Ованнеса Галстяна “Сплетенные параллели”. С 10 по 15 июня в Австрии проходил официальный показ фильма в рамках фестиваля лучших фильмов стран СНГ в Вене. На фестивале фильм зрителям представил сам автор.
Армения на этой неделе удивила также любителей моды. Креативная, авангардная и уникальная коллекция студентки факультета дизайна одежды Университета Восточного Лондона (University of East London (UEL)) Дайан Геворгян прошла отбор среди тысяч студентов со всей Великобритании. Наряду с 20-25 другими победителями она представила свою коллекцию одежды “Если бы внешность могла убить” в финальный день недели моды Gala Graduate Fashion Week show, сообщает пресс-служба UEL.
Завершил же неделю концерт “Вечер музыки 20 века” в доме в доме камерной музыки им. Комитаса. На концерте соло и дуэтом выступили скрипачка Ани Агабекян из Германии и виолончелист Левон Аракелян из Армении, исполнившие произведения современных композиторов.
Рассматривая события прошедшей недели, приходишь к выводу, что ее можно было назвать неделей межкультурного сотрудничества, обхватившего как страны СНГ, так и Европу и даже Японию.