17 Հունիս 2010 - 15:32 AMT
Վարչապետը նաև բոլոր նախարարներին հանձնարարեց gov.am դոմենում էլեկտրոնային փոստեր բացել, քանի որ, ինչպես պարզ դարձավ, որոշ նախարարներ պաշտոնական նամակագրության համար ամերիկյան ընկերությունների դոմենում գրանցված էլեկտրոնային փոստեր են օգտագործում:
Հունիսի 6-ին ԲարՔեմփ խորհրդաժողովի մասնակիցները Հայաստանի վարչապետին դիմել են Հայաստանում հայոց լեզվով էլեկտրոնային բովանդակության զարգացման ազգային ռազմավարություն մշակելու խնդրանքով: Տիգրան Սարգսյանին ուղղված դիմումում, որի տակ ստորագրել են ԲարՔեմփ խորհրդաժողովի մոտ 190 մասնակիցներ, շոշափվում են այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են պետական կառույցների ամբողջ գրագրությունը միայն յունիքոդ տառատեսակներով կատարելը, տեղեկատվական անվտանգության նպատակով պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցեների օգտագործումը պետծառայողների պաշտոնական նամակագրության համար: Մասնակիցները կառավարության ղեկավարին կոչ արեցին նաև քայլեր ձեռնարկել հայկական տառերի նշագրում ունեցող համակարգչային ստեղնաշարի լայն տարածման համար: Պետական կայքերի թվում, որտեղ չի օգտագործվում յունիքոդ համակարգը, նշվում են Արտաքին գործերի նախարարության, Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության, Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ – Հայաստանի, ՀՀ Ոստիկանության, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի, Քաղաքացիական ավիացիայի, ՀՀ Կենտրոնական բանկի և այլ կայքեր:
Թողարկման է պատրաստվում Armenian PowerSpell 2010 ծրագրի նոր տարբերակը, որի օգնությամբ կարելի է աշխատել ոչ միայն Microsoft Word, այլև MS Excel ծրագրով: Armenian PowerSpell ծրագիրը թողարկվել է 2009 թվականին: Հայոց լեզվի քերականությունը ստուգող ծրագիրը (spellchecker) համատեղելի է Microsoft Word տեքստի խմբագրի հետ և ճանաչում է Armenian Standard և Unicode կոդավորումները: Ծրագիրը 600000 հայերեն բառ և բառաձև է պարունակում բառարանում: Ծրագիրն օգտագործում են նաև Հայաստանի Կենտրոնական բանկը, տարբեր նախարարություններ: Ծրագիրը Հայաստանում բեռնվել է 1200 համակարգիչների վրա: Ներկա պահին խումբն աշխատում է Armenian PowerDic զուգահեռ բառարանի վրա` հայերեն, ռուսերեն և անգլերեն լեզուների համար, որն իր մեջ նաև քերականության ստուգման ու նույնանման բառերի հայտնաբերման ծրագիր է պարունակում:
«ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը Beeline) հայտարարում է ֆիքսված ցանցին միանալու նոր հնարավորությունների մասին: Մինչև 2010թ-ի դեկտեմբերի 31-ը Beeline ֆիքսված հեռախոսագիծ տեղադրել ցանկացող ֆիզիկական և իրավաբանական անձիք կարող են վճարել միանվագ միացման վարձը 12 ամսվա ընթացքում: Այս հնարավորությունից կարող են օգտվել թե Երևանի, թե մարզերի բնակիչները: Ներկայում Beeline ֆիքսված ցանցին միանալու միանվագ վարձը կազմում է 12 000 դրամ ֆիզիկական և 14 400 դրամ իրավաբանական անձանց համար: Իր հերթին, մոտակա ամիսների ընթացքում iCon Communication-ը ոչ աշխարհագրական համարներ կհատկացնի VoIP հեռախոսակապից օգտվողների համար: Ներկա պահին բաժանորդները կարող են օգտվել IP-հեռախոսակապից` հեռախոսը միացնելով մոդեմին: Սա առաջին փուլն է, դրանից հետո ընկերությունը ծրագրում է համարներ հատկացնել, որոնց օգնությամբ օգտվողները կկարողանան միմյանց զանգահարել iCon ցանցի ներսում:
Հունիսի 9-10-ը Երևանում կայացավ «DigiTec Business 2010» 3-րդ ամենամյա միջազգային ցուցահանդես-համաժողովը, որը նվիրված էր բիզնեսի և տեխնոլոգիաների երկխոսությանը: Միջոցառմանը մասնակցեցին շուրջ 40 տեղական և օտարերկրյա ընկերություններ, որոնք կներկայացնեն իրենց լուծումները ֆինանսաբանկային, զբոսաշրջության, առևտրի, շինարարության, տրանսպորտի ու դեղագործության ոլորտներում: Համաժողովի ընթացքում Հայաստանի վարչապետը ՀՀ ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ քննարկեց երկակի նշանակության արտադրանքի և տեխնոլոգիաների Հայաստանի տարածքով տեղափոխմանն ու արտահանմանը վերաբերող հարցեր: Այս պահի դրությամբ օրենքի ուսումնասիրությամբ հատուկ աշխատանքային խումբ է զբաղվում, որը ստեղծվել է վարչապետի հանձնարարությամբ: ՀՀ խորհրդարանը ապրիլի 8-ին երրորդ և վերջնական ընթերցմամբ հավանություն է տվել «Երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման վերահսկողության մասին» օրենքին: Մինչդեռ, Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը խնդրել է ՀՀ նախագահին լրամշակման ուղարկել օրենքը: Օրենքի գլխավոր թերությունն այն է, ըստ UITE ներկայացուցիչների, որ փաստաթղթում չկա հստակ սահմանում, թե որոնք են համարվում «երկակի նշանակության ապրանքներ» և «մտավոր գործունեության ապրանքներ», որի պատճառով նման ապրանքների թվին կարելի է դասել ապրանքների և ծառայությունների բավականին լայն շրջանակ:
«ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ-ի տարածքում նորարարական տեխնոլոգիաների հիման վրա ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման, ինչպես նաև վենչուրային հիմնադրամի ձևավորման հնարավորությունները հունիսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ քննարկեց ռուսական «Սիտրոնիկս» ԲԲԸ-ի ղեկավար կազմը` ընկերության նախագահ Սերգեյ Ասլանյանի գլխավորությամբ։ «ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ-ն հիմնվել է 1988 թվականին: Ձեռնարկության սարքավորումները ներմուծված են ԱՄՆ-ից, Շվեյցարիայից, Իտալիայից, Շվեդիայից, Գերմանիայից, Մեծ Բրիտանիայից և այլ երկրներից: Այդ սարքավորումները թույլ են տալիս բարդ էլեկտրոնային ու մեխնիկական արտադրանք մշակել և արտադրել:
2002 թվականին համաձայնագիր ստորագրվեց «ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ ձեռնարկությունը Ռուսաստանի տնօրինությանը հանձնելու վերաբերյալ` որպես Ռուսաստանին $93մլն-ի չափով Հայաստանի պարտքի մարում: Գործարանը ռուսական «Սիտրոնիկս» ընկերությանը հանձնվեց 2008 թվականին:
«Կոռնետ-AM» ՓԲԸ կազմակերպությունը հայտարարել է Հայաստանում WiMAX ծածկույթի գոտու ընդարձակման մասին: 2010 թ. հունիսից WiMAX «Կոռնետ-AM» -ը սկսել է աշխատել Քաջարանում: Այդ քաղաքում նոր բազային կայանի տեղադրումն ու ցանցի ընդարձակումը հնարավոր է դարձել «Ջի Էն Սի-Ալֆա» կապի մանրաթելային պաշարների բազայի և տեխնիկական աջակցության շնորհիվ: «Կոռնետ-AM» ընկերությունը Հայաստանում առաջին անգամ 2008 թ. իրականացրել է ազգային մասշտաբի կապի ցանցի` ոչ լարային լայնագիծ WiMAX. համացանցի հասանելիության հայեցակարգը: Այսօր այն կապի ծառայություն է տրամադրում Երևանին և Հայաստանի 19 խոշոր քաղաքներին: Մինչդեռ, «Քոմսթար-ՕTC» ընկերությունը, որը մտնում է ՄՏՍ ընկերությունների խմբի մեջ, հայտարարել է «Կոմսթար-ՕTC» պրոդուկտի և ծառայությունների գործընթացը ՄՏՍ ապրանքանիշով փոխարինելու գործընթացի մեկնարկը: Մինչև 2011թ. ավարտը Ռուսաստանի հեռահաղորդակցությունների շուկայում ՄՏՍ ընկերությունների խմբի շրջանակներում կմնա միայն երկու ապրանքանիշ` ՄՏՍ և ՄԳՏՍ:
Այդպիսով, «Քոմսթար» ապրանքանիշը Մոսկվայում և մարզերում աստիճանաբար կփոխարինվի ՄՏՍ ապրանքանիշով: 2006 թվականից ի վեր «Քոմսթար-ՕՏՍ» ընկերությունների շահերը Հայաստանի տարածքում ներկայացնում է «Կոռնետ-ԱՄ» ընկերությունը և լայնաշերտ հասանելիության, տվյալների փոխանցման, կորպորատիվ ցանցերի կազմակերպման ծառայություններ է տրամադրում` օգտագործելով ինչպես ֆիքսված, այնպես էլ անլար կապի տեխնոլոգիաները, տեղական և հեռավոր կապի թվային ծառայությունները: «Շարժական հեռահամակարգեր» (ՄՏՍ) ԲԲԸ-ն Հայաստանի ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի բաժնետոմսերի 80 տոկոսի սեփականատերն է:

17 Июнь 2010 - 15:32 AMT
Премьер-министр Тигран Саргсян также поручил всем министрам открыть электронные почты в домене gov.am, поскольку, как выяснилось, некоторые министры используют для официальной переписки электронные адреса, зарегистрированные на доменах американских компаний.
Участники конференции BarCamp 6 июня обратились с просьбой к премьер-министру Армении разработать Национальную стратегию по развитию электронного контента на армянском языке. В обращении к Тиграну Саргсяну затрагиваются такие проблемы, как перевод кодировок армянского текста на официальных государственных сайтах в систему Unicode, использование официальных электронных почтовых ящиков для официальной переписки госслужащих в целях информационной безопасности. Среди государственных сайтов, где не используется система Unicode, сайты министерства иностранных дел, Полиции, Конституционного суда, Главного управления гражданской авиации Армении, Центрального банка и др.
Готовится к выпуску новая версия программы Armenian PowerSpell 2010, с которой можно будет работать не только в программе Microsoft Word, но и MS Excel. Программа Armenian PowerSpell была выпущена в 2009 году и совместима с текстовым редактором Microsoft Word, распознает кодировки Armenian Standard и Unicode. Программа содержит 600 000 армянских слов и словоформ в словаре. Программу уже используют Центробанк Армении, различные министерства. На данный момент группа работает над синхронным словарем Armenian PowerDic для армянского, русского и английского языков со встроенной проверкой орфографии и схожих слов.
Подключение к фиксированной телефонной линии Beeline можно оплатить в рассрочку в течение 12 месяцев. Акция действует до 31 декабря 2010 года. В настоящее время стоимость подключения к фиксированной сети Beeline составляет 12 000 драмов для физических и 14 400 драмов юридических лиц. В свою очередь, iCon Communication в ближайшие месяцы выделит негеографические номера для пользователей VoIP телефонии, по которым пользователи смогут звонить друг другу внутри сети iCon. На данный момент компания предлагает абонентам iCon воспользоваться услугами IP-телефонии, подключив телефон к модему.
Ежегодный форум DigiTec Business, организованный Союзом предприятий информационных технологий (UITE), прошел с 9 по 10 июня в Ереване. Форум был посвящен диалогу между бизнесом и технологиями. В мероприятии приняли участие около 40 местных и иностранных компаний, которые представляют свои решения в финансово-банковской, туристической, коммерческой, строительной, транспортной и фармацевтической сферах. В ходе форума премьер-министр Армении обсудил с представителями сферы ИТ Армении экспорт и передвижение по территории Армении продукции и технологий двойного назначения. На данный момент изучением закона занимается специальная рабочая группа, созданная по распоряжению главы правительства.
Между тем, Союз Предприятий Информационных технологий обратился к президенту Армении с просьбой отослать закон на доработку в парламент. Главным недостатком закона, по мнению представителей UITE является то, что в документе нет четкого определения таким терминам, как “товары двойного назначения” и “продукты интеллектуальной деятельности ”, из-за чего к ним можно отнести довольно широкий спектр товаров и услуг.
Возможности создания свободной экономической зоны на основе инновационных технологий, а также венчурного фонда на территории завода РАО Марс, обсудили 8 июня с премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном представители компании “Ситроникс”. Предприятие ЗАО РАО Марс было основано в 1988 году. В 2002 году было подписано соглашение о передаче в собственность России предприятия ЗАО “РАО МАРС” в счет погашения государственного долга Армении России в размере $93 млн . Завод был передан российской компании “Ситроникс” в 2008 году.
Дочерняя компания «ЗАО «Корнет-АМ», КОМСТАР-ОТС» объявила о расширении зоны покрытия сети WiMAX в Армении: с июня 2010 года национальная сеть WiMAX ЗАО «Корнет-АМ» начала работать в городе Каджаран. Расширение покрытия сети и установка новой базовой станции в городе Каджаран стало возможным при технической поддержке и на базе ресурса оптоволоконной сети связи ЗАО «Джи Эн Си-Альфа». Сегодня зона покрытия широкополосного доступа в Интернет WiMAX обеспечивает предоставление услуг как в городе Ереван, так и в 19 крупнейших городах Армении. Между тем, компания «КОМСТАР – ОТС», входящая в группу компаний МТС, объявила о начале процесса перевода продуктов и услуг «КОМСТАР-ОТС» на использование бренда МТС. Как сообщается в официальном сообщении компании, к концу 2011 года на телекоммуникационном рынке России в рамках Группы компаний МТС (в которую входят МТС, «КОМСТАР-ОТС», МГТС) останутся два бренда – МТС и МГТС.
Таким образом, бренды «КОМСТАР-ОТС» в Москве и регионах будут постепенно замещены брендом МТС. С 2006 года интересы компании «КОМСТАР-ОТС» на территории Армении представляет компания «Корнет-АМ» и предоставляет услуги широкополосного доступа в Интернет, передачи данных, организации корпоративных сетей, используя технологии как фиксированной, так и беспроводной связи по технологии беспроводного доступа WiMAX, услуги цифровой местной и дальней связи. ОАО «Мобильные Телесистемы» (МТС) является владельцем 80% акций оператора связи в Армении VivaCell-MTS.