19 Հունիս 2010 - 10:37 AMT
Ընթացիկ շաբաթվա մեջ Երևանում քննարկվեց նաև Որակի կառավարման համակարգը Հայաստանում, որը վերջին անգամ բարեփոխվել է ԱՀԿ-ին անդամակցելուց: Այսօր այդ համակարգը փոփոխության կարիք ունի և պետք է համաձայնեցվի միջազգային չափանիշներին: Եվրաինտեգրման գործընթացում, որի կարևորագույն փուլերից մեկը տնտեսական ինտեգրումն է, ինչը ենթադրում է նաև առևտրի ոլորտի ինտեգրում, նախապայման առաջդրվեց որակի համակարգի բարեփոխման վերաբերյալ: ԵՄ շուկան դա խսիտ կանոնակարգված շուկա է, որը պահանջում է բարձր չափորոշիչներ, որոնց պետք է համապատասխանի մեր արտադրանքը: Այդ բարեփոխումներն ուղղված են երկրի արտահանման ներուժի ավելացմանը:
Բարեփոխումների ծրագիրն իրականացվելու է երեք հիմնական ուղղություններով` ստանդարտիզացման, հավատարմագրման ոլորտ; տեխնիկական կանոնակարգ և շուկայի հսկողություն; փորձարկումեր, վերահսկող ստուգումներ և սերտիֆիկացում: Ընդ որում, ԵՄ հետ ազատ առևտրի մասին բանակցություններ սկսելու համար Հայաստանի կառավարությունը պետք է պաշտպանի սեփական երկրում սպառողների իրավունքները և ներքին շուկայում անվտանգ արտադրություն ունենա:
Ընթացիկ շաբաթ Երևանում կայացավ նաև Հայաստանի պետֆինանսների կառավարման համակարգի բարեփոխումների երկրորդ փուլի քննարկումը: Բարեփոխումների այդ ծրագիրը պետք է իրականացվի առաջիկա 10 տարում: Բարեփոխումների ընթացքում պետք է ապահովել ֆիսկալ կարգապահություն, որը կնպաստի մակրոտնտեսական կայունությանը և բյուջետային համակարգի կանխատեսելիությանը: Աշխատանքների երկրորդ ուղղությունն է ռազմավարական մոտեցումներին հետամուտ լինելով` երաշխավորել միջոցների կապակցվածությունը հիմնական տնտեսական քաղաքականության և երկրի գերակայությունների հետ:
Փորձագետները գտնում են, որ պետական ֆինանսների խելամիտ կառավարումը կկարողանա ապահովել հրապարակայնությունը, կրճատել կաշառակերությունը պետկառավարման շրջանակներում, կավելացնի միջոցների բաշխման արդյունավետությունը` միաժամանակ ապահովելով ֆինանսների բաշխման և ծախսերի հսկողության կառույցի բարելավումը:
Դրա հետ մեկտեղ Հարավային Կովկասի երկրների գծով Համաշխարհային բանկի բաժնի տնօրեն Ասադ Ալամը գտնում է, որ ճգնաժամից հետո վերականգնման գործընթացի հետ մեկտեղ Հայաստանը պետք է մտածի միջնաժամկետ զարգացման մարտահրավերների մասին: Նա առաջարկում է մտածել այն հարցի շուրջ, թե ինչ միջոցներով պետք է ապահովվի տնտեսության հետագա աճը, որտեղ կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր, թե ինչպես են բարելավվելու պետծառայությունները, ինչպես նաև այն մասին, թե ինչպես պետֆինանսների ու բյուջետային համակարգերը կկարողանան նպաստել այդ գործընթացներին:
Պետֆինանսների կառավարումը կոնկրետ արդյունքների հասնելու համար նախատեսված գործիք է, իսկ արդյունքներ կլինեն թե ոչ, կախված է քաղաքական կամքի առկայությունից և բոլոր ծրագրերն իրականացնելու` կառավարության պատրաստակամությունից:

На текущей неделе в Ереване также обсуждали систему управления качеством в Армении, которая в последний раз реформировалась при вступлении в ВТО. На сегодняшний день данная система нуждается в изменениях или в приведении в соответствие с международными стандартами. В процессе евроинтеграции, одним из важных этапов которого является торговая интеграция, было выдвинуто предусловие о реформировании системы качества. Рынок ЕС – это строго регулирующийся рынок, требующий высоких стандартов, которым нашим компаниям тяжело соответствовать. Данные реформы направлены на повышение уровня конкурентоспособности экономики Армении и увеличения экспортного потенциала страны.
Реформы будут проводиться по трем основным направлениям: сфера стандартизации, аккредитации; технический регламент и контроль рынка; испытание, контрольные проверки и сертификация. При этом для того чтобы начать переговоры с ЕС о свободной торговле, правительству Армении нужно защитить права потребителей в собственной стране и иметь безопасное производство на внутреннем рынке.
На текущей неделе в Ереване также прошло обсуждение второго этапа реформы системы управления государственными финансами, которая будет реализована в Армении в ближайшие 10 лет. В ходе реформ должна быть решена задача ужесточения фискальной дисциплины, что будет способствовать макроэкономической стабильности и увеличению предсказуемости бюджетной системы. Вторым направлением работ является гарантия того, что средства взаимосвязаны с основной экономической политикой и соответствуют приоритетам страны. Кроме того деньги должны приобрести ценность, а также должна быть обеспечена отчетность использования общественных средств.
Эксперты считают, что разумное управление государственными финансами сможет гарантировать публичность, сократит коррупцию в госуправлении, увеличит результативность распределения средств, одновременно обеспечив улучшение структуры по распределению финансов и контролю над расходами.
При этом региональный директор департамента Всемирного банка по странам Южного Кавказа Асад Алам считает, что наряду с процессом восстановления после кризиса, Армении необходимо думать о вызовах среднесрочного развития. Он предлагает задумываться над тем, какими способами будет обеспечен дальнейший рост экономики, где будут созданы новые рабочие места, как будут улучшены государственные услуги, а также о том, как система госфинансов и бюджетная система смогут способствовать данным процессам.
Управление госфинансами является инструментом для достижения конкретных результатов, а будут ли достигнуты результаты – зависит от наличия политической воли и готовности правительства к реализации всех программ.