19 Հունիս 2010 - 10:55 AMT
Մայիսի վերջից մինչ օրս U!Com-ի բաժանորդներ են դարձել XterNet-ի 40 օգտվողներ և ևս 40-ն անցում են կատարել ընկերության հոսթինգին: «Հիմնականում դրանք կորպորատիվ հաճախորդներ են, և թեև շատերը խնդիրներ ունեն կայքերի սպասարկման հետ դեռ փետրվարից, նրանք հույս ունեին, որ իրավիճակը կփոխվի դեպի լավը»,- ասում է U!Com-ի կորպորատիվ վաճառքի բաժնի ղեկավար Արամ Բարսեղյանը: Նրա խոսքերով, ընկերությունը նախաձեռնություն է հանդես բերել` մեկ շաբաթ զանգահարելով XterNet-ի բաժանորդներին և առաջարկելով նրանց անցնել U!Com-ի ծառայությունների: «Մենք նրանց տրամադրել ենք անվճար հոսթինգ մինչև դեկտեմբերի 31-ը, հաշվի առնելով, որ նրանք հաճախ կայքի սպասարկման համար վճարել են մեկ տարի առաջ»,- ասել է Արամ Բարսեղյանը:
Հանրային ծառայություննները կարգավորող հանձնաժողովը խոստացել է քննարկել XterNet-ի պրովայդերի ծառայությունների դադարեցման հարցը: Ինչպես հունիսի 15-ին լրագրողներին ասել է ՀԾԿՀ նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը, նա այդ խնդրի մասին առաջին անգամ լսել է լրագրողներից: Միաժամանակ, խաբված օտգագործողները չեն շտապում ընկերությանը դատի տալ: Zenteq ընկերության ինժեներ-ծրագրավորող Անժելինա Անդրեասյանի կարծիքով, XterNet-ի ինտերնետի ծառայություններից օգտվողներին այդպիսի քայլը, հնարավոր է, ոչինչ չտա ընկերությանը ֆինանսական առումով, բացի նյութական ծախսերից: «Ես կարդացել եմ հոդվածն այն մասին, որ եթե ընկերությունն իրեն սնանկ հայտարարի, ապա փոխհատուցում կարող է և չլինել»,- ասել է Անժելինա Անդրեասյանը: Ընդ որում, պրովայդերի պաշտոնական կայքում տեղադրված համաձայնությունը, մեղմ ասած, չի կազմվել հաճախորդների օգտին: «Խոսելով իրավաբանական լեզվով, օգտվողների հետ կնքվել է ոչ շահավետ համաձայնագիր. ընկերությունը ոչ միայն պատասխանատվություն չի կրում տրամադրվող ծառայություննրի համար, այլ նաև չի որոշում այդ ծառայությունների որակը և քանակը: Դա միակողմանի փաստաթուղթ է, որը բխում է միայն ընկերության շահերից»,- ասել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) իրավաբան Արկադի Սահակյանը: Նրա կարծիքով, պայմանագիրը խախտում է մարդու իրավունքները, ինչպես ներպետական, այնպես էլ իրավունքի միջազգային նորմերը:
XterNet-ի հիմնադիրը «XALT»ՍՊԸ-ն է: Պայմանագրում, մասնավորապես, նշվում է, որ հաճախորդն ազատում է «XALT»-ին, նրա վարչական աշխատողներին, գործակալներին և նրանց հետ կապված մարմիններին բոլոր գործողոթյուններից, հավակնություններին, հայտերից, պահանջներից, վնասներից, պարտականություններից, XterNet-ից օգտվելու հետ կապված ծախսերից:
«Մինչև օրենքով թույլատրելի սահմանը ոչ XALT-ը, ոչ այլ վարչական աշխատող, ծառայող, գործակալ կամ նրա հետ կապված մարմին ոչ մի կերպ պատասխանատվություն չի կրելու որևէ վնասի, ծախսերի, Ձեր կողմից ներկայացրած պահանջների համար XterNet-ի ծառայություններից օգտվելու ժամանակ: Ամեն դեպքում, XALT-ի պատասխանատվությունը պետք է սահմանափակվի ամեն ամսվա վերջում Ձեզնից գանձվող գումարով»,- ասվում է փաստաթղթում: Միաժամանակ նշվում է, որ ընկերությունը ցանկացած ժամանակ կարող է փոխել իրավական պայմաններից որևէ մեկը, ինչի մասին գրանցված բաժանորդեները տեղեկացվում են էլեկտրոնային փոստով, իսկ չգրանցված բաժանորդները` կայքի նորությունների էջից: Իրավաբանի խոսքերով, համաձայնագիրն ավելի շատ օնլայն-խաղերի պայմաններ է հիշեցնում, քան լուրջ փաստաթուղթ: Այնուամենայնիվ, ցանկության դեպքում բաժանորդները կարող են այն վիճարկել դատարանում:
«Նման վիճահարույց համաձայնագրերը կարող են վիճարկվել դատարանում, քանի որ բաժանորդները ստիպված են եղել կնքել դրանք իրենց համար ոչ շահավետ պայմաններում»,-ասել է Արկադի Սահակյանը:
Բացի դրանից, մամուլում սնանկության գործընթացը սկսելու մասին պաշտոնական հաղորդագրության դեպքում, ընկերության գործունեության հետևանքով բոլոր տուժածներն իրավունք ունեն երկու ամսվա ընթացքում հայտարարել կրած վնասների մասին:

С конца мая по сегодняшний день абонентами интернета U!Com стали порядка 40 пользователей XterNet и еще 40 человек перешли на хостинг компании. “В основном это корпоративные клиенты, и хотя у многих проблемы с обслуживанием сайтов начались еще с февраля, они надеялись, что ситуация изменится к лучшему”, – говорит начальник отдела корпоративных продаж U!Com Арам Барсегян. По его словам, компания проявила инициативность, неделю обзванивая абонентов XterNet и предлагая им перейти на услуги U!Com. “Мы предоставили им бесплатный хостинг до 31 декабря, учитывая, что, как правило, они оплатили обслуживание сайта за год вперед”, – сказал Арам Барсегян.
Комиссия по регулированию общественных услуг обещала рассмотреть вопрос, связанный с прекращением предоставления услуг провайдером XterNet. Как сообщил журналистам 15 июня председатель КРОУ Роберт Назарян, он услышал об этой проблеме впервые от журналистов. Услугами XterNet пользовались свыше 400 пользователей. Кроме этого, компания задолжала и своим сотрудникам. Вместе с тем, подавать на компанию в суд обманутые пользователи не спешат. По мнению Анжелины Андреасян, инженера-программиста компании Zenteq, пользующейся услугами Интернета XterNet такой шаг, возможно, ничего не даст компании в финансовом плане, кроме материальных издержек. “Я читала статью о том, что если компания объявит себя банкротом, то компенсации может и не быть”, – говорит Анжелина Андреасян.
Между тем, само соглашение, которое было размещено на официальном сайте провайдера, составлено, мягко говоря, не в пользу клиентов. “Говоря юридическим языком, с пользователями было заключено кабальное соглашение: компания не только не несет ответственности за предоставляемые услуги, но и не определяет условия и качество предоставляемых услуг. Это однобокий документ, который исходит лишь из интересов компании”, – говорит юрист Союза предприятий информационных технологий (UITE) Аркадий Саакян. По его мнению, соглашение нарушает права человека, как внутригосударственные, так и международные нормы права. Учредителем XterNet является OOO "XALT". В соглашении, в частности, оговаривается, что клиент освобождает "XALT", его административных работников, служащих, агентов и связанные с ними органы от всех действий, претензий, исков, требований, убытков, обязательств, затрат или проистекающих каким-то образом расходов, связанных с использованием XterNet.
“До допустимого законом предела, ни XALT, ни любой другой наш административный работник, служащий, агент или связанный с ним орган никоим образом (включая небрежность) не будет нести ответственности за какие-либо убытки, повреждения, затраты или понесенные Вами расходы, или предъявляемые Вам претензии, при пользовании услугами Xter.net. В любом случае, ответственность XALT должна ограничиваться взимаемой с Вас в конце каждого месяца суммой», – гласит документ. При этом оговаривается, что компания в любое время может изменить любое из правовых условий, о чем зарегистрированные пользователи будут уведомлены по электронной почте и в окне новостей на сайте для незарегистрированных пользователей. По словам юриста, соглашение напоминает условия, на которых пользователи принимают участие в онлайн-играх, а не серьезный документ. Тем не менее, при желании, пользователи могут оспорить его в суде.
“Подобные спорные соглашения могут быть оспорены в суде, поскольку пользователи были вынуждены заключить его на невыгодных для себя условиях”, – сказал Аркадий Саакян.
Кроме этого, в случае официального сообщения в прессе о начале процесса банкротства, все пострадавшие от деятельности компании имеют право заявить о понесенных убытках в течение двух месяцев.