19 Հունիս 2010 - 12:04 AMT
Հայաստանի կառավարությունը կվերանայի «Երիտասարդներին` մատչելի բնակարան» ծրագրի պայմանները: Ինչպես հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը, Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը առընթեր ազգային երիտասարդական քաղաքականության խորհրդի ընդլայնված նիստում հայտնել է, որ պետք է վերանայվի առաջնային վճարի գումարը, ինչպես նաեւ ժամկետներն ու տոկոսադրույքները, որպեսզի երիտասարդների համար հասանելիությունը ավելի մատչելի լինի։ «Ծրագրի հաստատման առաջին իսկ օրվանից աշխատանքային խմբում տարբեր կարծիքներ կային, որ շատ արագ այս երեք միլիարդ դրամը կսպառվի և մենք ստիպված կլինենք նոր միջոցներ տրամադրել, բայց այօրվա նախնական գնահատականները ցույց են տալիս, որ իրականում ծրագիրը դանդաղ է առաջ գնում, և մենք պետք է անդրադառնանք վարկային պայմաններին»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Վարչապետի խոսքով, հայտերը տասնապատկվեն ու ավելի շատ լինեն, սակայն բանկերը բավականին կոնսերվատիվ են մոտենում այս հարցին, որովհետև ռիսկերն ամբողջությամբ իրենց վրա են` վարկերի վերադարձելիության հետ կապված։ «Դա նշանակում է, որ մենք պետք է ուշադրություն դարձնենք սուբսիդավորման չափանիշներին և տոկոսադրույքներին` հնարավորին չափ երիտասարդների մասնակցությունն ապահովելու համար»։
Բացի դրանից, Տիգրան Սարգսյանը հաղորդել է, որ կառավարությունը պատրաստ է ավելացնել ֆինանսավորման միջոցներն այս ծրագրի համար և նույնիսկ պատրաստ է ներգրավել միջազգային դոնոր կազմակերպություններին ծրագրի հաջող իրականացման համար: Նրա խոսքով, հնարավոր է, որ առաջին փուլում մարզերի համար ստեղծվեն ավելի մատչելի պայմաններ

Правительство Армении пересмотрит условия предоставления кредитов по программе «Доступное жилье молодым семьям». Как сообщает пресс-служба правительства, премьер-министр Армении Тигран Саркисян на расширенном заседании Совета по национальной молодежной политике заявил, что должны быть пересмотрены – сумма первоначального взноса, сроки погашения кредита и процентные ставки. «С момента утверждения программы были мнения, что предусмотренная сумма кредитования в три миллиарда драмов быстро израсходуется, и мы будем вынуждены выделить новые средства, но сегодняшние предварительные оценки показывают, что в реальности программа реализуется медленно и мы должны пересмотреть условия кредитования», – сказал он.
По словам премьера, заявок должно быть в десять раз больше, но банки довольно консервативно относятся к этому вопросу, так как риски, связанные с возвратностью кредитов полностью возложены на них: «Это значит, что мы должны обратить внимание на критерии субсидирования и процентные ставки, для обеспечения участия в программе по возможности большего количества молодежи».
Кроме того, Тигран Саркисян сообщил, что правительство готово увеличить средства финансирования по программе «Доступное жилье молодым семьям» и привлечь международные донорские организации для ее успешной реализации. По его словам, возможно, что для областей будут созданы более доступные условия.