Հայաստանը կկարողանա իրականացնել կենսաթոշակային բարեփոխումները սահմանված ժամկետում: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Կենսաթոշակային և աշխատանքային շուկայի բարեփոխումների ծրագրի ղեկավար Դանիել Վարտոնիկը հունիսի 18-20 Ծաղկաձորում կայացած սեմինարում, որը նվիրված էր կենսաթոշակային բարեփոխումներին: «Սկզբում որոշակի անիրատեսական հավակնություններ կային,սակայն այժմ կառավարությունը սահմանել է ընդունելի ժամանակահատված, որի ընթացքում կհաջողվի իրականացնել նախանշված բարեփոխումները»,-ասել է նա:
Այս առնչությամբ մասնագետը նշել է, որ, եթե հաշվի առնենք այն գործոնը, որ կենսաթոշակային բարեփոխումներն իրականացվելու են մի շրջանում, երբ դեռևս զգալի են ճգնաժամի ազդեցության հետևանքները, ապա կառավարությանը կհաջողվի դրանք իրականացնել, քանի որ բարեփոխումներն ինքնին նպաստում են տնտեսական աճին:
Տեղի ունեցած սեմինարի կազմակերպիչն է ԱՄՆ ՄԶԳ Կենսաթոշակային և աշխատանքային շուկայի բարեփոխումների ծրագիրը, ԵՄ խորհրդատվական խումբը և ՀՀ կառավարության աշխատանքային խումբը` կենսաթոշակային բարեփոխումների մասին հանրության իրազեկման շրջանակներում:
Դանիել Վարտոնիկը հավելեց, որ կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացումը շատ բարդ գործընթաց է և այստեղ կարևորվում է բնակչության աջակցությունն ու ըմբռնումը` նշելով, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն պատրաստ է տեխնիկապես աջակցել ՀՀ կառավարությանը լավագույն միջազգային փորձի, մասնավորապես, այդ բարեփոխումների կայուն իրականացման ապահովման հիման վրա»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է երկրից կապիտալի արտհոսքին, ապա, ըստ ծրագրի ղեկավարի, դա ակտուալ խնդիր է շատ երկրների համար, և անհրաժեշտ է, որ կառավարությունը համագործակցի այդ ակտիվների կառավարիչների, գործատուների հետ: Բացի այդ, արտահոսք թույլ չտալու համար, կարևորվում է նաև բնակչության գրագիտության բարձրացումն այդ ոլորտում և համագործակցությունը ֆինանսական միջնորդների հետ, ինչը թույ կտա ճիշտ կառավարել եղած ակտիվները:

21 Июнь 2010 - 05:44 AMT
Армения сможет реализовать пенсионные реформы в установленные правительством страны сроки. Такое мнение в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net высказал руководитель программы «Реформы пенсионного и трудового рынка» Международного агентства развития США (USAID) Даниел Вартоник по итогам прошедшего 18-20 июня в армянском городе Цахкадзоре семинара, посвященного пенсионным реформам. «Сначала были определенные амбиции, которые не были реалистичны, но сейчас правительство определило правильные временной отрезок и за этот период удастся реализовать намеченные реформы», – сказал он.
В связи с этим специалист отметил, что, если учитывать тот фактор, что пенсионные реформы будут осуществляться в период, когда все еще ощутимы последствия влияния кризиса, то правительству удастся их осуществить, поскольку сами реформы способствую развитию экономического роста.
Организаторами прошедшего семинара выступили программа «Реформирования пенсионного и трудового рынка» Международного агентства развития США(USAID), консультативная группа ЕС и рабочая группа правительства РА в рамках программы информирования общественности о пенсионных реформах.
Даниел Вартоник добавил, что осуществление пенсионных реформ представляет собой очень сложный процесс, и здесь важное значение имеет содействие и понимание со стороны населения, отметив, что USAID готово оказать техническое содействие правительству РА на основе лучшего международного опыта, в частности, по линии обеспечения стабильности осуществления этих реформ. «Пенсионные реформы – это сложный процесс для любой страны, тем не менее, считаю, что в Армении они будут реализованы эффективным способом, и нам удастся представить их общественности доступным образом», – сказал он.
Что же касается проблемы оттока капитала из страны, то, по мнению руководителя программы, это актуальная проблема для многих стран, и необходимо, чтобы правительство сотрудничало с управляющими этих активов, работодателями. Помимо этого, чтобы не допустить его утечки, важное значение также имеет повышение грамотности населения и сотрудничество с финансовыми посредниками, что позволит правильно управлять имеющимися активами.