Թոշակային համակարգի բարեփոխման շրջանակներում Հայաստանում նոր ինստիտուտների ներմուծումը կարգավորող օրենսդրական դաշտը հիմքեր կստեղծի հանրապետությունում նոր ներդրումային մշակույթի զարգացման համար: հունիսի 18-20-ը Ծաղկաձոր քաղաքում կենսաթոշակային բարեփոխումներին նվիրված սեմինարի շրջանակներում PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Ահարոն Չիլինգարյանը: Նրա խոսքով, եթե ներդրումային հիմնադրամերի մասին օրենսդրությունը իրականություն դառնա, ապա Հայաստանում ներդրողների համար հսկայական հնարավորություններ կբացվեն. Նրանք կտեսնեն ծանոթ մեխանիզմներ, օրենքով կարգավորված իրավական դաշտ, ինչը խթան կծառայի Հայաստանում ներդրողների նախագծերի իրականացման, այդ ոլորտում համապատասխան մշակույթի ներմուծման համար: «Հայաստանում ներդրումային հիմնադրամերի օրենսդրության ստեղծման համար օգտագործվել է Եվրամիության, մասնավորապես Լյուքսեմբուրգի ու Գերմանիայի, ինչպես նաև Շվեյցարիայի փորձառությունը: Մենք վստահ ենք, որ նրանք իրենց հետ ներդրումային մշակույթ կբերեն, և դա անմիջականորեն կաջակցի այն բանին, որ տեղական ընկերությունները կբարձրացնեն իրենց մակարդակը, կդառնան մրցունակ, ավելի թափանցիկ և ավելի մտածված նախագծեր կառաջարկեն»,- ասել է նա:
Հայաստանը ծրագրում է կամավոր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխմանն անցնել 2011 թվականից, իսկ 2014-ից` պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգին: Ահարոն Չիլինգարյանն ընդգծել է, որ եթե կուտակային թոշակային համակարգի մասին օրինագիծը գտնի իր տեղը, ապա «ստվերի» համար տեղ չի մնա, «հետևաբար օրինագիծը նույնպիսի արդյունք կտա, ինչպես տնտեսական առումով նման երկրներում»: Ընդ որում, նա նշել է, որ բարեփոխումների մշակման համար օգտագործվել է տնտեսական առումով Հայաստանին նման երկրների, մասնավորապես Էստոնիայի, Մակեդոնիայի փորձառությունը: «Մենք փորձում ենք այնպիսի համակարգ ստեղծել, որը կաշխատի և կզարգացնի արժեթղթերի շուկան: Ինչի արդյունքում կզարգանա նաև ֆինանսական շուկան»,- ավելացրել է մասնագետը:
Իսկ ինչ վերաբերում է ժամկետներին, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանին նշված բարեփոխումները կյանքի կոչելու համար, ապա ԿԲ Խորհրդի անդամը դժվարացավ դրանք սահմանել` նշելով, որ թոշակային համակարգի բարեփոխումը քննարկվում է 2006 թվականից ի վեր, և այժմ «Կուտակային թոշակային համակարգի մասին» օրինագիծը ներկայացվել է ՀՀ Ազգային Ժողովում: «Անհրաժեշտ է հսկայական ջանքեր գործադրել, որպեսզի բարեփոխումներն ընթանան նշված ժամանակացույցով և ընթացքում խնդիրներ չառաջանան»,- ասել է նա:
ՀՀ ԿԲ ներկայացուցիչը համաձայնել է, որ չնայած Հայաստանում արժեքթղթերի շուկան կարգավորող օրենսդրության առկայությանը, դրա զարգացումը դանդաղ տեմպերով է առաջ գնում: «Մենք փորձում ենք այդ նոր գործիքի միջոցով ակտիվացնել այդ դաշտը»,- նշել է նա:
Կայացած սեմինարի կազմակերպիչներն էին ԱՄՆ Զարգացման միջազգային գործակալության թոշակային և աշխատաշուկայի բարեփոխման ծրագիրը, ԵՄ խորհրդատվական խումբն ու թոշակային բարեփոխումների մասին հասարակայնությանը տեղեկացնելու ծրագրի շրջանակներում ՀՀ կառավարության աշխատանքային խումբը:

21 Июнь 2010 - 12:12 AMT
Член Совета ЦБ РА: Пенсионные реформы станут основой для развития в Армении новой инвестиционной культуры
Законодательное поле, регулирующее внедрение в Армении новых институтов в рамках реформирования пенсионной системы, создаст основы для развития в республике новой инвестиционной культуры. Такое мнение в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net высказал член Совета Центрального банка Армении Агарон Чилингарян в рамках прошедшего 18-20 июня в армянском городе Цахкадзор семинара, посвященного пенсионным реформам. По его словам, если законодательство об инвестфондах станет реальностью, то в Армении откроются огромные возможности для инвесторов: они увидят знакомые механизмы, урегулированное законом правовое поле, что послужит стимулом для реализации проектов инвесторов в Армении, внедрения соответствующей культуры в этой области. «В создании законодательства инвестиционных фондов в Армении был использован опыт Евросоюза, в частности, Люксембурга и Германии, а также опыт Швейцарии. Мы уверены, что они принесут с собой инвестиционную культуру, и это непосредственно будет содействовать тому, что местные компании поднимут свой уровень, станут конкурентоспособными, станут более прозрачными и будут предлагать более обдуманные проекты», – сказал он.
Армения планирует перейти к добровольной накопительной пенсионной реформе с 2011 года, а с 2014 года – к обязательной накопительной пенсионной системе.
Агарон Чилингарян подчеркнул, что если законопроект о накопительной пенсионной системе найдет свое место, то для «тени» не останется и места, а «следовательно, законопроект даст такой же результат, как и в похожих в экономическом плане странах». При этом он отметил, что для разработки реформ использовался опыт похожих на Армению в экономическом плане стран – в частности Эстония, Македония. «Мы пытаемся создать такую систему, которая работала бы и развивала рынок ценных бумаг. В результате чего будет развиваться и финансовый рынок», – добавил специалист.
Что же касается сроков, которые необходимы Армении, чтобы воплотить в жизнь намеченные реформы, то член Совета ЦБ затруднился их назвать, отметив, что реформирование пенсионной системы обсуждается с 2006 года, и сейчас законопроект «О накопительной пенсионной системе» представлен в Национальное Собрание РА. «Необходимо приложить огромные усилия, чтобы реформы протекали по намеченному графику и по ходу не возникали проблемы», – сказал он.
Представитель ЦБ РА согласился с тем, что, несмотря на то, что в Армении есть законодательство, регулирующее рынок ценных бумаг, тем не менее, его развитие идет медленными темпами. «Мы пытаемся с помощью этого нового инструмента активизировать это поле», – отметил он.
Организаторами прошедшего семинара выступили программа реформирования пенсионного и трудового рынка Международного агентства развития США, консультативная группа ЕС и рабочая группа правительства РА в рамках программы информирования общественности о пенсионных реформах.