2010 թվականի ապրիլին Հայաստանում 2009 թվականի նույն շրջանի համեմատ հարկ վճարողների մոտ իրացումից ստացված հասույթի ցուցանիշն աճել է 29.3 %-ով կամ 163.1 մլրդ դրամով: Նման տվյալներ են պարունակվում Հայաստանի կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից մշակված և հրապարակված «Խոշոր հարկ վճարողների հարկային վճարումների մոնիտորինգի 2010թ. ապրիլ ամսվա ամփոփ ցուցանիշներ»-ում:
Ընդ որում, այդ ցուցանիշի աճ է արձանագրվել 205 կազմակերպություններում, , որոնցից առավել խոշոր 10 կազմակերպությունների («Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Ալեքս Գրիգ», «Դինո Գոլդ Մայնինգ Քամփնի», «Հայ-Ռուսական «ՀայՌուսգազարդ», «Սիթի պետրոլ գրուպ», «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ», «Մաքուր երկաթի գործարան», «Արփա-Սևան», «Ռուսալ Արմենալ», «Ֆլեշ») մոտ իրացումից հասույթը ընդհանուր առմամբ այս տարվա ապրիլին նախորդ տարվա ապրիլ ամսվա նկատմամբ աճել է 24.3 մլրդ դրամով:
Մինչդեռ 121 կազմակերպությունների մոտ արձանագրվել է ցուցանիշի նվազում, որոնցից միայն «ՎՏԲ-Հայաստան Բանկ», «Գրանդ կոմերց» և «Գեո Պրո Մայնինգ Գոլդ» ընկերությունների մոտ ընդհանուր առմամբ իրացումից հասույթը այս տարվա ապրիլին նախորդ տարվա ապրիլ ամսվա նկատմամբ նվազել է մոտ 3.6 մլրդ դրամով:

21 Июнь 2010 - 14:05 AMT
По линии показателя дохода, полученного от реализации, в апреле 2010 года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года у армянских налогоплательщиков зафиксирован рост на 29,3% или 163,1 млрд. драмов. Такие данные содержаться в «Анализе обобщенных показателей мониторинга крупных налогоплательщиков за апрель 2010 года», опубликованном Госкомитетом по доходам при правительстве Армении.
При этом рост этого показателя зафиксирован у 205 организаций, из которых у наиболее крупных – «Зангезурский медно-молибденовый комбинат», «Алекс Григ», «Дино Голд Майнинг Кампани», «АрмРосгазпром», «Сити петрол груп», «Агаракский медно-молибденовый комбинат», «Завод чистого железа», «Арпа-Севан», «Русал Арменал» и «Флеш» доход от реализации в апреле текущего года по сравнению с апрелем 2009 года увеличился на 24,3 млрд. драмов.
В то же время у 121 организации зафиксирован спад данного показателя, из которых только у «Банка ВТБ (Армения)», «Гранд комерц» и «Гео ПроМайнинг Голд» доход от реализации в апреле текущего года по сравнению с апрелем 2009 года сократился на 3,6 млрд. драмов.