22 Հունիս 2010 - 12:25 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության գործարարների պատվիրակությանը, որոնք Երևանում են գտնվում կազմակերպված հայ-իրանական գործարար համաժողովի շրջանակներում։
Ինչպես հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը, հանդիպմանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղայիան և Հայաստան–Իրան Առևտրաարդյունաբերական Պալատի պատվավոր նախագահ Լևոն Ահարոնյանը։ Բարձր գնահատելով Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև ծավալված քաղաքական համագործակցության մակարդակը` վարչապետը կարևորել է տնտեսական համագործակցության խորացումը և առկա ներուժի լիարժեք օգտագործումը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հունիսի 18-ին Զարգացման հայկական գործակալության հետ համատեղ կազմակերպված գործարար համաժողովի արդյունքներին։ Իրանցի գործարարները տեղեկացրել են, որ համաժողովում քննարկվել են Հայաստանի ներդրումային ու հայ-իրանական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունները և հեռանկարները։ Փոխադարձաբար կարևորվել է գործարար համաժողովների պարբերաբար կազմակերպումը` նպատակաուղղված երկու երկրների մասնավոր հատվածների միջև տնտեսական կապերի աշխուժացմանը։

22 Июнь 2010 - 12:25 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял делегацию предпринимателей из Ирана, которые находятся в Ереване в рамках армяно-иранского бизнес-форума.
Как сообщает пресс-служба правительства, высоко оценивая уровень политического сотрудничества между Арменией и Ираном, глава армянского правительства придал важность углублению экономического сотрудничества и полноценной реализации существующего потенциала.
В ходе встречи также обсуждались итоги армяно-иранского форума, прошедшего 18 июня в армянской столице. Иранские предприниматели сообщили, что в ходе форума обсуждались возможности и перспективы развития армянских инвестиций и армяно-иранских торгово-экономических отношений. Стороны придали важность периодическому проведению бизнес-форумов, направленных на активизацию экономических связей между частными секторами двух стран.