Երևանի ավտոմատ հեռախոսային կայանների (ԱՀԿ) թվայնացումը կավարտվի 2011-ի առաջին կեսին: Այդ մասին հունիսի 22-ին հաղորդել է «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
«Մնացել են ընդամենը մի քանի չթվայնացված կայաններ` 61, 62, 47: Այդ ԱՀԿ թվանյացման միջոցներն արդեն ունենք, հիմա մենք գտնվում ենք թվայնացման աշխատանքների համար պայմանագրեր նախապատրաստելու փուլում»,- ասել է Կլիմկոն: Նա նաև նշել է, որ թվայնացումը երկրում գտնվում է բարձր մակարդակում, իսկ, օրինակ, Շիրակի մարզն ամբողջությամբ թվայնացված է:
«Զգալի միջոցներ և ռեսուրսներ են ծախսվում ենթակառույցի վրա: Անցյալ տարիներին մենք կորցրել ենք հարյուր միլիոնավոր դոլարներ` ծախսված թվայնացման և մալուխային տնտեսության վերանորոգման վրա, ինչը մեզ հասել էր դեռ խորհրդային ժամանակներից: Թվային տեխնոլոգիաների ներմուծմանը զուգահեռ մենք զգալի ռեսուրսներ ենք ներդրել բիլինգի նորագույն համակարգեր տեղադրելու մեջ` որպես գործընկեր ընտրելով ծրագրային ապահովման խոշորագույն մատակարար AMDOCS ընկերությանը, որի հաճախորդներն են այնպիսի միջազգային օպերատորներ, ինչպիսիք են VODAFONE , Telefonika, T-Mobile , AT&T, Telekom Austria և այլն»,- ասել է Կլիմկոն:
Ինչպես նշվում է Էլեկտրական կապի միջազգային միության 2009-ի զեկույցում, վերջին տարիներին «ԱրմենՏելը» շուրջ 200 մլն դոլար է ներդրել ողջ երկրում հեռախոսային կայանները նորոգելու համար: Կազմակերպության վերջին տվյալներով Երևանում թվայնացման մակարդակն արդեն կազմում է 90 տոկոս:

Оцифровка АТС Еревана завершится в первом полугодии 2011 года. Об этом 22 июня сообщил генеральный директор ЗАО “АрменТел” Игорь Климко.
“Остались всего несколько неоцифрованых станций – 61, 62 , 47. Ресурсы на оцифровку этих АТС у нас уже есть, сейчас мы находимся на этапе подготовки контрактов для начала работ по оцифровке”, – сказал Климко. Он также отметил, что оцифровка по республике в целом, находится на высоком уровне, а некоторые региональные города Армении, такие как Ширак, оцифрованы полностью.
“Значительные средства и ресурсы уходят на инфраструктуру. За прошедшие годы мы в буквальном смысле «закопали в землю» сотни миллионов долларов, потраченных на цифровизацию и обновление кабельного хозяйства, доставшегося нам в наследство еще с советских времен. Параллельно с внедрением цифровых технологий мы вложили значительные ресурсы в установку новейших систем биллинга, выбрав в качестве партнера крупнейшего поставщика программного обеспечения компанию AMDOCS. Клиентами компании являются такие международные операторы как VODAFONE , Telefonika, T-Mobile , AT&T, Telekom Austria и другиe”, – подчеркнул Игорь Климко.
Как отмечается в докладе Международного Союза Электросвязи за 2009 год (“Статистические профили информационного общества”) за последние годы “АрменТел” инвестировал около $200 млн в обновление аналоговых телефонных станций по всей стране. По последним данным организации на апрель 2009 года, уровень цифровизации в Ереване уже составляла 90%.