Հունիսի 23-ին ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Հայաստանըներկայացրել է կապիտալի շուկային նվիրված ուսուցողական ձեռնարկ: Ինչպես նշել է հայկական ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը, ձեռնարկում հասանելի կերպով ներկայացված են բորսայի և բորսայական գործարքների հիմնական գործունեությունը, այդ թվում` արժեթղթերի բազմազանությունը, առևտրի մեխանիզմները, հատուկ ուշադրություն է դարձվել ներդրողների իրավունքների պաշտպանությանը:
«Ներդրումային խումբը կձևավորվի ապագայում, ուստի, կարծում եմ, որ այդ ձեռնարկը հատկապես պետք կգա երիտասարդ սերնդին»,- նշել է նա:
«Այցելություն ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ուսուցողական ձեռնարկի տպաքանակը կազմում է 2000 օրինակ, ինչը կնպաստի Հայաստանում կապիտալի շուկայի վերաբերյալ հանրության իրազեկվածության և ֆինանսական գրագիտության մակարդակի բարձրացմանը:
Ձեռնարկը հրատարակվել է Մասկատի ֆոնդային բորսայի (Muscat Securities Market) ֆինանսական աջակցությամբ` Եվրասիական ֆոնդային բորսաների ֆեդերացիայի (FEAS) անդամների միջև համագործակցության շրջանակներում: Ձեռնարկի 2,000 օրինակները հետևողականորեն կտարածվեն Հայաստանի Հանրապետությունում` անվճար հիմունքներով: Հաշվի առնելով, մասնավորապես, դեպի երիտասարդ լսարանը ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի իրազեկման աշխատանքների ուղղվածությունը, ձեռնարկի օրինակները կտրամադրվեն նաև ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին:

23 июня в NASDAQ OMX Армения состоялась презентация пособия, посвященного рынку капитала. Как отметил генеральный директор армянской фондовой биржи Армен Меликян, в пособии на доступном уровне представлены основная деятельность биржи и биржевые сделки, в том числе разновидности ценных бумаг, механизмы торговли, особое внимание уделено защите прав инвесторов. «Инвестиционная группа будет формироваться в будущем, поэтому, считаю, что это пособие особо пригодится молодому поколению», – отметил он.
Тираж обучающего пособия «Посещение фондовой биржи NASDAQ OMX Армения» составляет 2000 экземпляров, что является очередным шагом биржи в направлении взятого курса по повышению уровня общественной информированности и финансовой грамотности. Армен Меликян сообщил, что опубликованные пособия на бесплатной основе будут предоставлены инвестиционным компаниям и розданы ВУЗ-ам, а его электронная версия будет размещена на официальном сайте биржи.
Пособие «Посещение фондовой биржи NASDAQ OMX Армения» подготовлено при финансовой поддержке Muscat Securities Market в рамках сотрудничества с Федерацией евразийских фондовых бирж (FEAS).