23 Հունիս 2010 - 08:28 AMT
Հայաստանի առևտրային բանկերում վարկային պորտֆելի աճը 2010-ին կկազմի 20-25 տոկոս, կարծում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի ֆինասնական համակարգի քաղաքականության և ֆինանսական կայունության վարչության պետ Վահե Վարդանյանը:
«Եթե հաշվի առնել, որ ընթացիկ տարվա առաջին հինգ ամսում, որոնք ակտիվ չեն համարվում վարկավորման տեսանկյունից, աճը կազմել է 6 տոկոս (42 մլրդ դրամ), ինչպես նաև ՀՆԱ աճը և դեպի Հայաստան դրամական փոխանցումների աճը, ինչպես նաև հումքի միջազգային գների բարձրացումը, ապա 20-25 տոկոս աճը բավական իրատեսական կանխատեսում է»,- ասել է նա լրագրողներին մամլո ասուլիսում:
Վահե Վարդանյանի խոսքերով, նավթի, պղնձի և մոլիբդենի գների աճը հնարավորություն է տալիս կանխատեսել, որ տրանսֆերտները և Ռուսաստանից ներդրումները շարունակում են աճել, ինչպես նաև ավելանում են Հայաստանից արտահանման ծավալները, ինչը կանդրադառնա տնտեսական աճի և երկրում եկամուտները բաշխելու վրա:
«Միանշանակ, 80 տոկոս աճի հասնելու համար, որն արձանագրվել է 2007-ին, կպահանջվի մի քանի տարի, և դեռ հարցական է` կարող ենք հասնել նման մակարդակի, քանի որ որոշակի մակարդակի հասնելուց հետո աճը սկսում է կրճատվել»,- ավելացրել է նա:
ԿԲ ներկայացուցիչը նաև պարզաբանեց, որ վարկավորման 42 մլրդ դրամ աճից ընթացիկ տարվա հունվար-մայիսին 16 մլրդ դրամն ուղորդվել է առևտրի ոլորտ, 8.8 մլրդ դրամը` սպառողական վարկավորման ոլորտ, 3 մլրդ դրամը` գյուղատնտեսության ոլորտ, մնացած մասն ուղորդվել է արդյունաբերության ոլորտ, ընդ որում հիփոթեքային պորտֆելը գրեթե չի փոխվել:

Рост кредитного портфеля коммерческих банков Армении в 2010 году составит порядка 20-25%, считает начальник управления политики финансовой системы и финансовой стабильности Центрального банка РА Ваге Варданян.
«Если учесть, что за первые пять месяцев текущего года, которые считаются неактивными с точки зрения кредитования, рост составил 6% (42 млрд. драмов), а также учесть рост ВВП и рост трансфертов в Армению, как и повышение международных цен на сырье, то 20-25%-ый рост – достаточно реалистичный прогноз», – сказал он журналистам на пресс-конференции.
По словам Ваге Варданяна, рост цен на нефть, медь и молибден дает возможность прогнозировать, что трансферты и прямые инвестиции из России продолжат расти, а также увеличатся объемы экспорта из Армении, что отразится на экономическом росте и на распределении доходов в стране.
«Однозначно, для достижения 80%-го роста, зафиксированного в 2007 году, понадобится несколько лет, и еще под вопросом сможем ли мы достичь данного уровня, так как при достижении определенного уровня рост начинает сокращаться», – добавил он.
Представитель ЦБ также уточнил, что из роста кредитования в 42 млрд. драмов в январе-мае текущего года – 16 млрд. драмов было направлено в сферу торговли, 8,8 млрд. драмов на потребительское кредитование, 3 млрд. драмов в сельское хозяйство, остальная часть была направлена в сферу промышленности, при этом ипотечный портфель практически не изменился.