Հայաստանի Կենտրոնական բանկի տվյալներով 2010 թվականին Հայաստանի բանկային համակարգի շահույթը կարող է կազմել 20 մլրդ դրամ, ինչը մի փոքր զիջում է 2008-ի ցուցանիշին: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է ասել ՀՀ Կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի և ֆինանսական կայունության քաղաքականության վարչության պետ Վահե Վարդանյանը:
Ըստ նրա, այս պահի դրությամբ բանկային համակարգն արդեն 8 մլրդ դրամի շահույթ է ապահովել, ընդ որում, Հայաստանի բանկային համակարգի վերահսկվող շահույթը 2009-ին կազմել է 8,4 մլրդ դրամ:
Վահե Վարդանյանը նշել է, որ այս պահի դրությամբ շուկայի զարգացմանը խանգարում է դոլարիզացիան: «Կենտրոնական բանկի համար առաջնահերթ է պայքարրը դոլարիզացիայի դեմ, և մենք քայլեր ենք ձեռնարկում այն ապադոլարիզացնելու ուղղությամբ»:

23 Июнь 2010 - 11:20 AMT
По оценкам Центрального банка Армении в 2010 году прибыль банковской системы Армении может составить порядка 20 млрд. драмов, что немного уступит показателю 2008 года. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал журналистам начальник управления политики финансовой системы и финансовой стабильности Центрального банка РА Ваге Варданян.
По его словам, на данный момент банковская система уже обеспечила прибыль в размере 8 млрд. драмов, при том, что контролируемая прибыль банковской системы Армении в 2009 году, составила 8,4 млрд. драмов.
Ваге Варданян отметил, что развитию рынка на данный момент мешает долларизация: «Для Центрального банка первоочередной целью является борьба с долларизацией рынка, и мы предпринимаем соответствующие шаги по ее дедолларизации».