23 Հունիս 2010 - 13:20 AMT
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Արգենտինյան Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Միգել Անխել Կունեոյին, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը։ Ողջունելով դեսպանին` վարչապետը գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների միջև համագործակցության բարձր մակարդակի շուրջ։ Տիգրան Սարգսյանը շնորհավորել է Արգենտինայի ժողովրդին Արգենտինյան Հանրապետության անկախության 200-ամյակի առթիվ։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ Հայաստանում Արգենտինայի դեսպանատան բացումը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների աշխուժացմանը։ Զրուցակիցներն ընդգծել են տնտեսական փոխհարաբերությունների խորացման անհրաժեշտությունը և այդ համատեքստում գործարար շրջանակների միջև շփումների ակտիվացումը։ Մասնավորապես վարչապետը կարևորել է հայ-արգենտինական գործարար համաժողովի կազմակերպումը, որը հնարավորություն կտա ուսումնասիրել Հայաստանի ներդրումային հնարավորությունները։
Կողմերն անդրադարձել են հայ-արգենտինական դարավոր բարեկամական հարաբերություններին։ Արգենտինայի դեսպանը բարձր է գնահատել արգենտինահայ համայնքի ներդրումը երկրի զարգացման գործում։

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял посла Аргентины в Армении Мигеля Анхеля Кунео, сообщает пресс-служба. Приветствуя посла, глава армянского правительства выразил удовлетворение высоким уровнем сотрудничества между двумя странами. Тигран Саркисян поздравил народ Аргентины с 200-летием независимости Аргентинской Республики.
Посол поблагодарил за прием и отметил, что открытие посольства Аргентины в Армении будет способствовать активизации двусторонних отношений. Собеседники подчеркнули необходимость углубления экономических взаимоотношений и в этом контексте активизации контактов между представителями деловых кругов. В частности, премьер-министр отметил важность организации армяно-аргентинского делового форума, который даст возможность изучить инвестиционные возможности Армении.
Стороны коснулись вековых армяно-аргентинских дружественных отношений. Посол Аргентины высоко оценил вклад армянской общины Аргентины в дело развития страны.