Օրանժ Արմենիան գործարկեց տվյալների ձայնային փոխանցման HD voice տեխնոլոգիան (բարձր հստակության ձայն) Հայաստանում: Ինչպես հունիսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Եվրոպայի գծով Օրանժ խմբի գործադիր տնօրեն, Ֆրանս Տելեկոմ Խմբի փոխնախագահ Օլաֆ Սուանտին, Հայաստանն ապրանքանիշի ներկայության 42 երկրներից երկրորդն է (Մոլդովայից հետո), որտեղ գործարկվեց այդ տեխնոլոգիան:
«Օրանժ Արմենիան նորարարությունների և որակի նոր չափանիշների դարբնոց է: Հայաստանում տեխնոլոգիայի հաջող կիրառությունից հետո մենք ծրագրում ենք HD voice-ը գործարկել Բելգիայում, Մեծ Բրիտանիայում ու Եվրոպայի այլ երկրներում»,- ասել է Օլաֆ Սուանտին: Ընկերությունը ներկայացրեց նաև HD ձայնի հնարավորություն ունեցող Nokia 6720 Classic հեռախոսը, որն արդեն Հայաստանում է և 125 հազ. դրամ արժեքով վաճառքում է Orange-ի խանութներում: Հետագայում Օրանժ Արմենիան ծրագրում է վաճառքի հանել նաև HD Voice հնարավորություն ունեցող հեռախոսների այլ մոդելներ: «Այս տեխնոլոգիայի գործարկումը Մոլդովայում մեծ ազդեցություն ունեցավ հեռախոսազանգերի որակի ու տևողության վրա: HD Voice օգտագործող բաժանորդներն ավելի երկար են խոսում և հաճույք ստանում հեռախոսային խոսակցությունից: Կան ոլորտներ, որտեղ այս տեխնոլոգիան պարզապես անփոխարինելի է, օրինակ ԶԼՄ: Այժմ կարելի է նյութերը ձայնագրելանմիջապես դեպքի վայրից և հարցազրույցները ռադիոեթեր ուղարկել գրեթե ստուդիական որակով: Բայց, ամենակարևորն այն է, որ հայտնվել է նոր չափանիշ, և ապագան նրան է պատկանում.,- ասել է Օրանժ Արմենիայի մարքեթինգի գծով տնօրեն Արամ Մկրտչյանը: HD ձայնն ասեսվերացնում է զրուցակիցների միջև հեռավորությունը` զրուցակիցների մոտ ստեղծելով այնպիսի տպավորություն, թե նրանք միևնույն վայրում են գտնվում: Եթե ստանդարտ հեռախոսազանգն իրականացվում է 300-3400 Հց հաճախականային տիրույթում, ապա HD ձայնով հեռախոսազանգն իրականացվում է առավել մեծ` 50-7000 Հց հաճախականային տիրույթում, որի շնորհիվ մարդկային ձայնի և շրջապատող աշխարհի բոլոր նրբերանգները լսելի են դառնում: Ձայնի բարձր որակի ցուցադրման համար Օրանժ Արմենիան առաջին անգամ կազմակերպել էր Կոմիտասի«Լորիկ» և «Շողեր ջան» ստեղծագործությունների կարատումը Վահե Բրուտյանի կողմից թավջութակով:

24 Июнь 2010 - 11:06 AMT
Orange Armenia запустила услугу предоставления голосовой передачи данных HD voice (звук высокой четкости) в Армении. Как отметил на встрече с журналистами 24 июня исполнительный директор группы Orange по Европе Олаф Суанти, Армения стала второй страной среди 42 стран присутствия бренда, где запущена данная технология (после Молдовы).
“Orange Armenia является лабораторией инноваций и новых стандартов качества. После успешного использования технологии в Армении, мы планируем запуск HD voice в Бельгии, Великобритании и других странах Европы”, – сказал Олаф Суанти. Также компания представила модель телефона, поддерживающего стандарт HD Voice Nokia 6720 Classic. Eго стоимость составляет 125 тыс драмов. В дальнейшем Orange Armenia планирует продажу и других моделей мобильных устройств с HD voice поддержкой. “Запуск этой технологии в Молдове сильно повлиял на качество и длительность звонков. Абоненты, использующие HD voice, говорят дольше и получают удовольствие от разговора по телефону. Есть сферы, где эта технология просто незаменима – например СМИ. Теперь можно записывать репортажи с мест событий и выдавать в радиоэфир интервью почти в студийном качестве. Но, главное, что появился новый стандарт, за которым будущее”, – сказал директор по маркетингу Orange Armenia Арам Мкртчян. Стандарт HD voice находится в диапазоне 50-7000 Гц, в отличие от обычного звонка, который осуществляется в частотном диапазоне 300-3400 Гц. Для демонстрации высокого качества звука Orange Armenia организовала премьеру произведений Комитаса “Лорик” и “Шогер джан” в исполнении Ваге Брутяна на виолончели.