24 Հունիս 2010 - 12:52 AMT
Օրանժ Արմենիան մի քանի ամիսների ընթացքում iPhone 4-ը կներկայացնի Հայաստանում: Այդ մասին հայտարարել է Եվրոպայի գծով Օրանժ խմբի գործադիր տնօրեն Օլաֆ Սուանտին հունիսի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ: «Օրանժը և Apple-ը համագործակցում են Օրանժի ներկայության շատ երկրներում: Սակայն, երկրում սմարթֆոնների շուկայի ժողովրդավարացման համար անհրաժշետ է ներկայացնել նաև նման սարքավորումների այլ մոդելներ»,- ասել է նա: Նա հաղորդեց, որ ընկերությունը մոտ ժամանակները հայկական շուկայում կներկայացնի Windows 7 օպերացիոնալ համակարգի հիման վրա սմարթֆոններ: Այսօր Օրանժը զբաղվում է iPhone սմարթֆոնների, ինչպես նաև Android OC-ի հիման վրա HTC-ների վաճառքով:
iPhone 4-ը ներկայացվել է 2010-ի հունիսի 7-ին: Այն համալրված է 3.5 դյույմանոց սենսորային էկրանով, որի հիմքում ընկած է IPS մատրիցան «մուլտիթաչ» տեխնոլոգիայով` 800:1 և 640×960 (326 dpi) թույլատրությամբ: Նախկինում այսպիսի էկրաններ չեն օգտագործվել ոչ մի բջջային հեռախոսում կամ սմարթֆոնում: iPhone 4-ը ունի 5 mpx տեսախցիկ լուսադիոդային լուսարձակումով և HD նկարելու հնարավորություն 720 p ֆորմատով (1280×720 կետայնությամբ, 30 կադր վարկյանում):
iPhone 4-ի վաճառքը հունիսի 24-ին մեկնարկել է ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրասիայում, Գերմանիայում և Ճապոնիայում: Ինչպես հայտարարել են ընկերության ներկայացուցիչները, առաջին օրը Apple նախատեսում է իրացնել շուրջ 1 մլն սարքավորում:

Orange Armenia представит iPhone4 в Армении в течение нескольких месяцев. Об том заявил исполнительный директор группы Orange по Европе Олаф Суанти на встрече с журналистами 24 июня. «Orange и Apple сотрудничают во многих странах присутствия Orange. Однако для того, чтобы демократизировать рынок смартфонов в стране, необходимо представить и другие модели подобных устройств», – сказал он В частности, Олаф Суанти сообщил, что компания в ближайшее время представит на армянском рынке смартфоны на базе операционной системы Windows 7. На сегодняшний день Orange занимается продажами смартфонов iPhone, а также HTC, на базе ОС Android.
iPhone 4 был представлен 7 июня 2010 года. iPhone 4 имеет 5-мегапиксельную камеру, отличительной особенностью камеры является возможность записи HD-видео в формате 720p с частотой 30 кадров в секунду. В качестве центрального процессора iPhone 4 используется Apple A4. Вместе с новым iPhone появилась и новая операционная система — iPhone OS 4.0 (Apple iOS 4).
Продажи новой модели смартфона iPhone 4 стартовали 24 июня в США, Великобритании, Франции, Германии и Японии. Как заявляли представители компании, в первый день Apple планирует реализовать около 1 млн. устройств.