«Ես սովորաբար չեմ մեկնաբանում այն, թե ինչ են ասում իմ գործընկերները տարբեր երկրներում»,- Երևանում Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ավստրիայի ԱԳՆ ղեկավար Միխայել Շպինդելեգերը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի վերջին հայտարարությունների առիթով: Նրա խոսքերվ, նա չի ժամանել նրա համար, որպեսզի լուծի Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խնդիրները:
«Խնդրի կարգավորման համար գոյությունի ունի ԵԱՀԿ ՄԽ: Ես եկել եմ հակամարտության կողմերի կարծիքները լսելու և տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների վերաբերյալ իմ կարծիքը կազմելու համար: Հնարավոր է` ղարաբաղյան հիմնախնդիրը շոշափվի ԵՄ ասոցիատիվ անդամության բանակցությունների ժամանակ: Նշեմ նաև, որ Էդվարդ Նալբանդյանն արդեն ներկայացրել է պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը»,- ասել է Շպինդելեգերը:
Ադրբեջանի ԱԳՆ ղեկավարը նախօրեին հայտարարել էր, որ «Ադրբեջանը կհրաժարվի ռազմատենչ հռետորությունից այն դեպքում, եթե Հայաստանը հեռանա բռնազավթված տարածքներից»:

«Я обычно не комментирую то, что говорят мои коллеги в разных странах», – заявил в Ереване на совместной с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном пресс-конференции глава МИД Австрии Михаель Шпинделеггер, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net по поводу последних заявлений главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедьярова. По его словам, он приехал в регион не для того, чтобы решать проблемы между Арменией и Азербайджаном.
«Для урегулирования проблемы есть Минская Группа ОБСЕ. Я приехал выслушать мнения сторон по конфликту и составить свое мнение о процессах, происходящих в регионе. Возможно, карабахская проблема будет затронута во время переговоров по ассоциативному членству в ЕС. Отмечу также, что Эдвард Налбандян уже представил мне позицию официального Еревана», – сказал Шпинделеггер.
Глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедьяров накануне заявил, что «Азербайджан откажется от воинственной риторики в том случае, если Армения уйдет с оккупированных территорий».