25 Հունիս 2010 - 07:34 AMT
Հունիսի 25-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստան ժամանած Քուվեյթի Պետության ֆինանսների նախարար Մուստաֆա Ջասեմ Մուհամմադ ալ-Շիմալիին:
Ողջունելով հյուրին` նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ հայ և արաբ ժողովուրդները միմյանց շաղկապված են դարերի պատմություն ունեցող բարեկամությամբ, որի հիմքի վրա այսօր հաջողությամբ զարգանում են միջպետական հարաբերությունները: Քուվեյթի ֆինանսների նախարարը վստահեցրեց, որ իր երկիրը մտադիր է ընդլայնել համագործակցությունը բարեկամ Հայաստանի հետ և արդեն իսկ կոնկրետ քայլեր է ձեռնարկում այդ ուղղությամբ` նշելով, որ իր այցին հետևելու են քուվեյթյան բարձրաստիճան պաշտոնյաների այլ այցելություններ:
Կողմերը հանգամանորեն քննարկեցին երկու պետությունների միջև առևտրատնտեսական, կրթության, գիտության և գյուղատնտեսության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման հետ կապված հարցեր: Այս կապակցությամբ նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը ողջունում ու աջակցում է Հայաստանի տնտեսության տարբեր ոլորտներում քուվեյթյան ներդրումները:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ողջունեց այսօր ներդրումների խրախուսման և պաշտպանության մասին համաձայնագրի ստորագրումը և կարևորեց մոտ ապագայում տնտեսական և տեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագրի համաձայնեցումը և կնքումը: Երկուստեք նշվեց, որ Հայաստանի և Քուվեյթի միջև օդային հաղորդակցության հաստատումը կխթանի տնտեսական փոխգործակցության զարգացումը:
Նախարար Նալբանդյանը խնդրեց իր ողջույնները փոխանցել քուվեյթցի գործընկերոջը և վերահաստատեց Երևան այցելելու նրան ուղղված իր հրավերը:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял прибывшую из Кувейта делегацию во главе с министром финансов страны Мустафой Джазем аль-Шамали. Министр финансов Кувейта посетил Армению по приглашению его коллеги – министра финансов Армении Тиграна Давтяна.
Приветствуя гостя, глава МИД отметил, что два народа на протяжении истерического прошлого объединяют родственные отношения, на основе которых благополучно развиваются межправительственные отношения. Министр финансов Кувейта заверил, что его страна намерена расширить сотрудничество с дружественной Арменией, и в этом направлении уже предпринимаются конкретные шаги.
Стороны обстоятельно обсудили вопросы расширения торгово-экономических связей, отношений в сфере образования и науки, в сфере сельского хозяйства. В связи с этим Эдвард Налбандян отметил, что Армения приветствует и содействует внедрению кувейтских инвестиций в экономику республики.
Глава МИД РА придал важность подписанию соглашения «О поощрении и взаимной защите инвестиций между правительствами Кувейта и Армении», отметив необходимость согласования и заключения в дальнейшем соглашения по экономическому и техническому сотрудничеству.
Эдвард Налбандян попросил передать своему кувейтскому коллеге приветствия и подтвердил направленное ему приглашение о посещении Еревана.