«Հաշվի առնելով համաշխարհային տնտեսական ճգմանաժամը` Հայէկոնոմբանկը հաջողությամբ փակել է 2009-ը` ստանալով շուրջ 234 մլն դրամ շահույթ»,- բաժնետերերի տարեկան ժողովի ժամանակ լրագրողներին ասել է Հայէկոնոմբանկի կառավարման նախագահի տեղակալ Հայկ Մկրտչյանը: Նրա խոսքերվ, ճգնաժամն ազդել է բանկի աճի ցուցանիշների վրա և դրանք տարեսկզբին նախատեսվածից ցածր են եղել: Միաժամանակ նա կարծում է, որ շուկայում պասիվությունը կրճատվում է ,և ընթացիկ տարում նախատեսված է ցուցանիշների 10-15 տոկոս աճ:
«2009-ին բանկն իրագործել է ակտիվների տեղափոխություն, այսինքն նա գնացել է բարձր իրացվելիության ապահովման, արդյունքում եկամտային ակտիվները դարձել են բարձր իրացվելություն ունեցող ակտիվներ, որի հետևանքով տուժել է շահույթը, բայց ընթացիկ տարում այդ միտումները կտրուկ կլավանան»,- ավելացրել է նա:
Հայկ Մկրտչյանը բանկի ձեռքբերում համարեց Գյումրի քաղաքում երկրորդ մասնաճյուղի` «Շիրակի» բացումը, ինչպես նաև հաղորդեց, որ ընթացիկ տարում նախատեսվում է ընդլայնել մասնաճյուղերի ցանցն այն մարզերում, որտեղ բանկը դեռ չի ներկայացվել: Եվս մեկ ձեռքբերում համարեց այն, որ բանկը դարձել է Հայաստանի քարտային շուկայի առաջատարը:
Բացի դրանից, 2009-ի երկրորդ կեսին հիփոթեքային շուկայում նոր հոսք է նկատվել, ընդ որում տոկոսադրույքներն էապես չեն կրճատվել, և տվյալ պահին Հայէկոնոմբանկն առաջարկում է վարկեր տարեկան 12-16 տոկոս տոկոսադրույքով: Միաժամանակ «Բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին» ծրագրով վարկերը տրամադրվում են8.5 տոկոս տոկոսադրույքով:
Իր հերթին, Հայէկոնոմբանկի անդամ Անահիտ Սիմոնյանը հաղորդեց, որ տարեկան շահույթից 163 մլն ուղորդվելու է բաժնետերերի շահաբաժինների վճարմանը, ինչը կազմում է տարեկան 7 տոկոս եկամուտ կամ 175 դրամ մեկ բաժնետոմսի համար: Միաժամանակ նա նշեց, որ մեկ բաժնետոմսի համար 2500 դրամ նվազագույն արժողության պայմաններում բանկի բաժնետոմսերի հաշվեկշռային արժեքը կազմել է 9320 դրամ, իսկ շուկայական արժեքը` 7230 դրամ:

«Учитывая мировой финансово-экономический кризис, Армэкономбанк удачно завершил 2009 год, получив прибыль порядка в 243 млн. драмов», – сказал журналистам на годовом собрании акционеров, заместитель председателя правления Армэкономбанка Айк Мкртчян. По его словам, кризис повлиял на темпы роста показателей Банка, и они были ниже запланированных в начале года. При этом он считает, что пассивность на рынке сокращается и в текущем году запланирован рост показателей на 10-15%.
«В 2009 году банк реализовал некоторые перестановки активов, то есть он пошел на обеспечение высокой ликвидности, из-за чего доходные активы стали высоколиквидными активами, в результате пострадала прибыльность, но в текущем году данные тенденции резко улучшатся», – добавил он.
Достижениями банка Айк Мкртчян назвал открытие второго филиала «Ширак» в городе Гюмри, а также сообщил, что в текущем году планируется расширить филиальную сеть в тех регионах, где Банк еще не представлен. Еще одним достижением также было названо то, что Банк стал лидером на рынке пластиковых карт Армении.
Кроме того, по словам зампредседателя правления Банка, во второй половине 2009 года наблюдался новый приток на ипотечном рынке, при этом процентные ставки существенно не сократились и на данный момент Армэкономбанк предлагает кредиты под 12-16% годовых. В то же время по программе «Доступное жилье молодым семьям» кредиты выдаются под 8,5% годовых.
В свою очередь, член Совета Армэкономбанка Анаит Симонян сообщила, что из годовой прибыли 163 млн. будут направлены на выплату дивидендов акционерам, что составляет 7% доходности в год или 175 драмов за одну акцию. При этом она заметила, что в условиях номинальной стоимости в 2500 драмов за одну акцию, балансовая стоимость акций Банка в 2009 году составила 9320 драмов, а рыночная стоимость – 7230 драмов.