25 Հունիս 2010 - 09:31 AMT
«Օրինաց երկիր» կուսակցությունն ի սկզբանե կողմ էր օտարալեզու դպրոցների բացմանը` դառնալով համապատասխան օրինագծի համահեղինակը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, «Օրինաց երկրի» առաջնորդ Արթուր Բաղդասարյանը: Ըստ նրա, օտար լեզուների ուսուցման մակարդակի բարձրացումից երեխաները միայն կշահեն: «Մեզ համար անընդունելի են այն պարզամիտ շահարկումները, թե օտար լեզուների ուսուցումն անցնելու է մայրենի լեզվի օգտին»,-ասել է Բաղդասարյանը` հավելելով, որ յուրաքանչյուր լեզու իր տեղն ունի: Ընդ որում, նա նշել է, որ իր կուսակցությունը գտնում է, որ 1500 դպրոցների թվում 2 մասնավոր միջնակարգ ուսումնական հաստատությունների առկայությունը սպառնալիք չի ներկայացնում Հայաստանի ազգային անվտանգության համար:
Անդրադառնալով 9 միջպետական դպրոցների բացմանը` Բաղդասարյանը նշեց, որ պետք է դեռ 9 կառավարություն գտնել, որոնք կցանկանան իրենց դպրոցները բացել Հայաստանում: Ըստ նրա, երկրի քաղաքացիներին Հայաստանում, ոչ թե ասենք հարևան Վրաստանում նման կրթություն ստանալու հնարավորություն տալը չի նշանակում ազգային շահերին դեմ գնալ:
Հունիսի 24-ին Հայաստանի խորհրդարանը հավանություն տվեց Հայաստանում 2 մասնավոր և 9 միջպետական օտարալեզու դպրոցների բացման վերաբերյալ օրինագծին:

Партия «Оринац Еркир» изначально выступала за открытие в Армении иноязычных школ, став соавтором соответствующего законопроекта. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении (СНБ РА), лидер партии «Оринац Еркир» Артур Багдасарян. По его словам, от повышения уровня обучения иностранных языков, дети лишь выиграют. «Мы не принимаем примитивные спекуляции о том, что изучение иностранных языков будет происходить за счет родного языка», – сказал Багдасарян, добавив, что каждый язык имеет свое место. При этом он отметил, что его партия считает, что существование наряду с 1500 школами двух частных средних учебных заведений не представляет угрозу национальной безопасности Армении.
Касаясь открытия 9-ти межгосударственных школ, Багдасарян заметил, что еще нужно найти 9 правительств, которые выразят желание открыть свои школы в Армении. По его словам, дать возможность гражданам страны получить подобное образование в Армении, а не в соседней Грузии, не означает идти против национальных интересов. 24 июня парламент Армении поддержал законопроект, предполагающий открытие в Армении 2-х частных и 9-ти межгосударственных иноязычных школ.