25 Հունիս 2010 - 11:01 AMT
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնտեսական քաղաքականության տարածաշրջանային դեպարտամենտի տնօրեն Լուկա Բարբոնեի գլխավորած պատվիրակությանը։ Հանդիպմանը ներկա էր Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսը։
Պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել` մասնակցելու Համաշխարհային բանկի կազմակերպած միգրացիայի և դրամական փոխանցումների խնդիրների թեմաներով համաժողովին։ Ողջունելով հյուրերին` վարչապետը բարձր է գնահատել Համաշխարհային բանկի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արիստոմենե Վարուդակիսի եռամյա գործունեությունը և շնորհակալություն հայտնել նրան համատեղ, արդյունավետ աշխատանքի համար։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ կառավարության և Համաշխարհային բանկի միջև համագործակցության ընթացքը և հետագա անելիքները։ Տիգրան Սարգսյանը ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության ներկա վիճակը և ճգնաժամի հետևանքով առաջացած հիմնական մարտահրավերները` մասնավորապես ընդգծելով տնտեսության դիվերսիֆիկացման, բարենպաստ ներդրումային միջավայրի ձևավորման և հավասար մրցակցային պայմանների ապահովման անհրաժեշտությունը և այդ ուղղություներով ՀՀ կառավարության ձեռնարկած միջոցառումները։
Կողմերն առաջնահերթ կարևորել են պետական կառավարման համակարգի արդիականացումը, մասնավորապես, հարկային և մաքսային բարեփոխումների իրականացումը։ Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնտեսական քաղաքականության տարածաշրջանային դեպարտամենտի տնօրեն Լուկա Բարբոնեն վերահաստատել է Համաշխարհային բանկի` բարեփոխումների իրականացմանն օժանդակելու պատրաստակամությունը։

Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял главу регионального департамента по экономической политике Европы и Центральной Азии Всемирного банка (ВБ) Лука Барбоне и возглавляемую им делегацию.
В ходе встречи стороны обсудили процесс сотрудничества между правительством РА и ВБ. Премьер представил нынешнее состояние экономики Армении и основные вызовы, образовавшиеся вследствие кризиса. В частности, он подчеркнул необходимость диверсификации экономики, формирования благоприятной инвестиционной среды и необходимость обеспечения равных конкурентных условий, а также предпринимаемые правительством мероприятия в этом направлении.
Стороны в первую очередь придали важность модернизации системы государственного управления Армении, в частности, есть необходимостьосуществления реформ в налоговой и таможенной сферах. Лука Барбоне выразил готовность ВБ в содействии реализации реформ.
Делегация ВБ прибыла в Ереван для участия в конференции по вопросам миграции и трансфертов, проводимой Всемирным банком. На встрече с премьером также присутствовал руководитель ереванского офиса ВБ Аристомене Варудакис.