Հայաստանում աղքատության մակարդակը դրամական փոխանցումների բացակայության դեպքում կարող է 23.5 տոկոսից հասնել 31 տոկոսի, կարծում է Զարգացման և հետազոտությունների տնտեսական զարգացման կենտրոնի գործադիր տնօրեն Գագիկ Թորոսյանը: Նրա խոսքերով, ուսումնասիրությունները բացահայտել են դրամական փոխանցումների հետ կապված մի շարք խնդիրներ:
Նրա խոսքերով, Հայաստանում ներդրումային նախագծեր չկան, որոնք ուղղված են միգրանտների կարիքներին, ընդ որում, դրամական փոխանցումները 2.5 անգամ գերազանցում են ուղղակի ներդրումների ծավալները, ինչը երկար ժամանակով հանգեցնում է լուրջ խնդիրների: Թորոսյանն ավելացրեց, որ դրամական փոխանցումների հոսքը չի վերահսկվում և անկանխատեսելի է:
«Դրամական փոխանցումների քաղաքականության գերակա ուղղությունը համարվում են ազգային և տնտեսական անվտանգության խնդիրները, ֆինանսական միջնորդության զարգացումը և ծառայությունների մատչելիության ապահովումը, համայքների զարգացումը և փորձի, մշակույթի և տեխնոլոգիաների ներմուծումը փոքր բիզնեսի զարգացման համար»,- ասել է կենտրոնի տնօրենը Երևանում միգրացիայի, դրամական փոխանցումների և սփյուռքի տնտեսական ու սոցիալական ազդեցության հարցերով միջազգային համաժողովի ժամանակ:

25 Июнь 2010 - 14:10 AMT
При отсутствии денежных переводов в Армении уровень бедности может возрасти с 23,5% до 31,3%, считает исполнительный директор Центра экономического развития и исследований Гагик Торосян. По его словам, исследования выявили ряд проблем, связанных с денежными переводами, например, под угрозу ставится устойчивость воздействия денежных переводов на сокращение бедности и на человеческое развитие, так как склонность к инвестированию у домашних хозяйств, получающих денежные переводы, не употребляется в достаточной мере. Как отметил эксперт, в Армении нет инвестиционных проектов, направленных на нужды мигрантов, при том, что денежные переводы в 2,5 раз превышают объемы прямых инвестиций, что в долгосрочном плане приводит к серьезным проблемам. В связи с этим Гагик Торосян добавил, что поток денежных переводов не контролируем и непредсказуем.
«Приоритетными направлениями политики денежных переводов являются проблемы национальной и экономической безопасности, развитие финансового посредничества и обеспечение доступности услуг, развитие общин и внедрение опыта, культуры и технологий для развития малого бизнеса», – сказал директор Центра в ходе двухдневного международного симпозиума по вопросам экономического и социального воздействия миграции, денежных переводов и диаспоры, который проходит в Ереване. .
В то же время эксперт считает, что политика должна быть разумной и уравновешенной, чтобы чрезмерно не поощрять миграцию, так как это может привести к серьезным демографическим проблемам.