26 Հունիս 2010 - 09:32 AMT
Բարեփոխումների գործընթացի ձգձգումը կարող է հանգեցնել նրան, որ բարեփոխումներն ուշացած լինեն: Սակայն պետք է նշել, որ եթե կենսաթոշակային բարեփոխումները իրականացվեին մինչև ճգնաժամը, ապա բացառված չէ, որ շատ ներդրումային հիմնադրամներ կկորցնեին փողերը, բայց սպասելը նույնպես արդարացված չէ: Պետք է ռիսկի գնալ, բայց մտածված կերպով: Ահա հենց դա էլ բացակայում է մեր քաղաքացիների մոտ, քանի որ առաջնահերթ խնդիր է համարվում բնակչության ֆինանսական գրագիտության և տեղեկացվածության ցածր մակարդակը: Բացի դրանից, վտանգ կա, որ հասարակությունում փոխզիջում չի ձևավորվի այդ բարեփոխումների վերաբերյալ, իսկ դա կարող է հանգեցնել լուրջ խնդիրների: Մասնավորապես, կարող են ներմուծվել մեխանիզմներ, որոնք կխեղաթյուրեն համակարգը. նման բարեփոխումները կարող են թեմա դառնալ պոպուլիստական բանավեճերի համար, ինչը կհանգեցնի պոպուլիստական գործիքների ներմուծման և վերջնական արդյունքում` համակարգի ձախողման:
Հիմա հարց է ծագում` «կամավոր», թե «պարտադիր»: Կառավարությունը մտադիր է պարտադրել քաղաքացիներին կուտակային կենսաթոշակային համակարգը և հավաստիացնում է, որ դա կլինի ի օգուտ քաղաքացիների: Ընդ որում, օրենքով կանոնակարգվում են իշխանությունների կողմից կենսաթոշակային ակտիվների պահպանման երաշխիքները, սակայն վստահություն չկա, որ դրանք կպահպանվեն և կբազմապատկվեն և տեղի չի ունենա դրանց արտահոսքը երկրից: Օրենքները գոյություն ունեն դրանք շրջանցելու համար: Միաժամանակ իշխանությունները հոգ են տարել ոչ մեծ «անվտանգության բարձիկի» մասին. կենսաթոշակաին բարեփոխումները կամավոր համակարգով կսկսվեն 2011-ի հունվարի 1-ից: Բնականաբար, եթե սկսզբից ներմուծվեր պարտադիր համակարգ, ապա ընդգրկված զանգվածն ավելի մեծ կլիներ, սակայն այդ դեպքում մարդիկ կարող են շատ սխալներ թույլ տալ և կորցնել իրենց միջոցները: Ուստի այդ տեսանկյունից կամավոր համակարգի ներմուծումը, գուցե, ավելի ճիշտ է:
Չնայած նրան, որ ԱՄՆ Զարգացման միջազգային գործակալության «Կենսաթոշակային և աշխատանքային շուկայի բարեփոխումներ» ծրագրի ղեկավար Դեն Վարտոնիկի կարծիքով, Հայաստանը նշված ժամկետներում կարող է իրագործել կենսաթոշակային բաեփոխումները, քանի որ բաեփոխումները նպաստում են տնտեսական աճին, այնուամենայնիվ, կան լուրջ խնդիրներ, որոնք կապված են այդ ակտիվների կառավարման և դրանց արտահոսքի հետ: Ընդ որում, վերջինն ակտուալ է ոչ միայն Հայաստանի համար: Այսպիսով, պետք է դիտարկել երկու տարբերակ. կամ կհայտնվեն մասնակիցներ, որոնք կբացատրեն էմիտենտներին, թե ինչպես օգտագործեն իրենց միջոցները, կամ անխուսափելի է կապիտալի արտահոսքը, քանի որ այդ միջոցներն ամեն դեպքում պետք է ինչ-որ տեղ ներդրվեն: Ավելի լավ կլիներ, որ դրանք մնային երկրում և ծառայեին տնտեսության զարգացմանը:

26 Июнь 2010 - 09:32 AMT
Затягивание процесса реформ может привести к тому, что они запоздают. Однако надо отметить и то, что, если бы пенсионные реформы были бы осуществлены до кризиса, то не исключено, что многие инвестиционные фонды потеряли бы деньги, но и ждать – тоже не оправданно. Нужно рисковать, но с умом! Вот именно этого ума пока что не хватает у наших граждан, поскольку первоочередной проблемой является низкий уровень информированности и финансовой грамотности населения. Помимо этого, есть опасения того, что в обществе не будет сформирован консенсус относительно этих реформ, а это может привести к проблемам. В частности, могут быть внедрены механизмы, которые исказят систем: подобные реформы могут стать темой популистских дебатов, что приводит к внедрению популистских инструментов и, в конечном итоге, может привести к провалу системы.
Теперь, вопрос в следующем, «добровольная» или «обязательная»? Правительство намерено принудить граждан к обязательной накопительной пенсионной системе, и заверяет, что это будет лучше только для них же самих. При этом законом регламентируются предоставляемые со стороны властей гарантии сохранности пенсионных активов, однако нет уверенности в том, что они будут сохранены и приумножены и не произойдет их оттока из страны. Законы существуют именно для того, чтобы их обходить! В то же время власти позаботились о небольшой «подушке безопасности» на свой страх и рис: пенсионные реформы будут начаты с добровольной системы с 1 января 2011 года. Естественно, если бы сначала была внедрена обязательная система, переход к которой намечен с 1 января 2014 года, то та масса, которая будут аккумулироваться, была бы больше. Однако в этом случае люди могут сделать больше ошибок и потерять свои деньги. Поэтому с этой точке зрения, внедрение добровольной, может быть, и правильнее.
И не смотря на то, что, по мнению руководителя программы «Реформы пенсионного и трудового рынка» Международного агентства развития США (USAID) Дена Вартоника, Армения сможет реализовать пенсионные реформы в установленные сроки, поскольку сами реформы способствую развитию экономического роста, тем не менее, есть серьезные проблемы, связанные с отсутствием управляющих этими активами и оттока их за границу. Причем, последняя является актуальной не только для Армении. Таким образом: надо рассматривать два варианта: или появятся участники, которые объяснят эмитентам, как использовать свои средства, или неизбежен отток капитала, поскольку эти средства все равно должны быть куда-то инвестированы. Было бы лучше, чтобы они остались в стране и служили на благо экономического развития.