28 Հունիս 2010 - 10:40 AMT
«Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի շինարարական աշխատանքները ծրագրվում է սկսել 2011 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին
Ընթացիկ տարվա մարտին ստեղծվեց «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի շինարարության ծրագրի իրականացման գրասենյակը` բաղկացած 21 աշխատակցից, հուլիսին կավարտվի նախագծային աշխատանքների առաջին փուլը, որից հետո կապալառուի որոշման մրցույթ կհայտարարվի: Այդ մասին հունիսի 28-ին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնում ասել է ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը: Բացի դրանից, նրա խոսքով, ընթացքի մեջ է նաև առաջին փուլի նախագծային աշխատանքների իրականացման հսկող ընկերության ընտրության մրցույթը, ինչպես նաև ընտրվում է երկրորդ փուլի նախագծողը: «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի շինարարական աշխատանքները ծրագրվում է սկսել 2011 թվականի մարտ-ապրիլ ամիսներին: Առաջին փուլում նախատեսվում է վերակառուցել Երևան-Աշտարակ քառաշար ճանապարհի 18,4 կմ հատվածը և բարձրացնել Երևան-Արտաշատ ճանապարհի անվտանգությունը»,- ասել է նա:
Մանուկ Վարդանյանը հաղորդել է նաև, որ ընթացիկ տարվա դեկտեմբերին նախատեսվում է ծրագրի երկրորդ փուլի համար 90 մլն դոլարի վարկային համաձայնագիր ստորագրել Ասիական զարգացման բանկի հետ, այդ գումարից 13 մլն դոլարը կտրամադրի ՀՀ կառավարությունը: Այդ ծրագրի շրջանակներում կկառուցվի Աշտարակ-Թալին 40 կմ քառաշար ճանապարհ: «Ներկա փուլում ճշգրտվում է հողերի օտարման և տարաբնակեցման ծրագիրը»,- ասել է նա:
Այդ կապակցությամբ նախարարն ավելացրել է, որ ավտոմոբիլային ճանապարհների ռազմավարական ծրագրերի իրականացման արդյունավետությունը բարձրացնելու, ինչպես նաև բնական և տեխնածին բնույթի վթարների վերացման նպատակով նախարարին կից ստեղծվել է խորհրդակցական մարմին, որում ընդգրկվել են նախագծողներ, շինարարներ, ինչպես նաև երկրի գիտական և ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ: «Այդ մարմինն արդեն երեք նիստ է անցկացրել, որոնց ընթացքում բուռն կերպով քննարկվում են ցանկացած հարցեր, և կարծում եմ` ճիշտ որոշումներ են ընդունվում»,- նշել է նա:

В марте текущего года была создана офис по реализации программы строительства транспортного коридора Север-Юг, состоящий из 21 работника, в июле будет завершен первый этап проектных работ, после чего будет объявлен конкур для определения подрядчика. Об этом сказал 28 июня в пресс-центре правительства РА министр транспорта и связи РА Манук Варданян. Помимо этого, по его словам, в процессе находится также конкурс по выбору контролирующей компании по реализации проектных работ первого этапа, а также выбирается проектировщика второго этапа. «Строительные работы транспортного коридора Север-Юг планируется начать в марте-апреле 2011 года. На первом этапе планируется восстановить 18,4 км участок четырехполосной дороги Ереван-Аштарак и повысить безопасность дороги Ереван-Арташат», – сказал он.
Манук Варданян также сообщил, что в декабре текущего года с Азиатским банком развития планируется подписать кредитный договор на 90 млн. долларов для второго этапа программы, из которых 13 млн. долларов предоставит правительство РА. В рамках этой программы будет построена четырехполосная дрога Аштарак-Талин, протяженностью в 40 км. «На данном этапе уточняются программы отчуждения земель и расселения», – сказал он.
В связи с этим глава министерства добавил, что с целью повышения эффективности реализации стратегических программ, а также для ликвидации природных и техногенных повреждений на дорогах, при министре создан консультационный орган, состоящий не только из проектировщиков, строителей, а также представителей научных и образовательных учреждений страны. «Уже состоялось три заседания этого органа, в ходе которых проходит бурное обсуждение любого вопроса, и думаю, принимаются правильные решения», – отметил он.