28 Հունիս 2010 - 11:20 AMT
Միգրացիան կարևոր դեր է կատարում ցանկացած երկրի տնտեսության մեջ: Միգրացիան, նրա խոսքերով, պետք է նպաստի բնակչության համար սպառման մեծացմանը, որակյալ կրթություն ստանալու, առողջապահության ոլորտի ծառայությունների մատչելիության ապահովմանը և բնակարանային շինարարարության մեջ առավել որակյալ ներդրումներին: 2009-ին զարգացող երկրներում պաշտոնապես գրանցված դրամական փոխանցումների ծավալը հասել է 316 մլրդ դոլարի` 6 տոկոսով կրճատվելով 2008-ի ցուցանիշի համեմատ: Գլոբալ տնտեսության զարգացման հեռանկարների բարելավման հետ մեկտեղ սպասվում է, որ դրամական փոխանցումների հոսքերը զարգացող երկրներում 2010-ին կավելանան 6.2 տոկոսով, իսկ 2011-ին` 7.1 տոկոսով:
Հայաստանն ունի իր բնակչության թիվը բավականաչափ գերազանցող սփյուռք և ժամանակավոր աշխատանքային միգրանտների ստվար զանգված: 2010թ. հունվար-ապրիլին ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով ֆիզիկական անձանց անունով դրամական փոխանցումները կազմել են 367 մլն դոլար: Այդ ցուցանիշն աճել է 2009-ի նույն ժամանահատվածի համեմատ 3,8 տոկոսով կամ 13,3 մլն դոլարով: Ընդ որում, փոխանցումների ամենամեծ ծավալը եղել է Ռուսաստանից` 232,9 մլն դոլար, ԱՄՆ-ից` 39,5 մլն դոլար և Գերմանիայից` 7,1 մլն դոլար: Համաշխարհային բանկի, ինչպես նաև այլ փորձագետների գնահատականներով մասնավոր դրամական փոխանցումները կազմում են Հայաստանի ՀՆԱ-ի 6-12 տոկոսը: Հայաստանի կառավարությունն այսօր իրականացնում է երկրի կարևորագույն խնդիրների լուծման և խոշոր ծրագրերի իրականացման մեջ սփյուռքի ակտիվ ներգրավման քաղաքականությունը: Կառավարությունն ունի նոր հայկական աշխարհի ձևավորման հայեցակարգ, որի ներքո ստեղծվել են սփյուռքի նախարարությունը, Ազգային մրցունակության խորհուրդը, Ազգային մրցունակության հիմնադրամը, «Լույս» կրթական հիմնադրամը: Ձևավորման փուլում է Համահայկական բանկի ստեղծումը: Հայաստանի կառավարությունը լուրջ ջանքեր է գործադրում աշխատանքային միգրանտների դրամական փոխանցումները ներդրումների տեսքով երկրի տնտեսություն տրանսֆորմացնելու հստակ մեխանիզմների ստեղծման, աշխատուժի կազմակերպված արտահանման, միգրացիոն հոսքերի կառավարման ուղղությամբ: Սփյուռքը և միգրացիան պետք է ընկալել ոչ միայն որպես երկրի սոցիալական խնդիրները մեղմացնելու միջոց, այլ նաև և առավելապես` որպես տնտեսական զարգացմանը նպաստելու, նոր գիտելիք, նոր կապեր ստեղծելու, ներդրումներ ներգրավելու, հայկական ընկերությունների արտադրանքի և ծառայությունների` միջազգային շուկաներում դիրքավորվելու, նոր արտադրություններ և աշխատատեղեր ստեղծելու հնարավորություն:
Հարկ է մեկ անգամ ևս ընդգծել, որ դրամական փոխանցումները կարևոր են Հայաստանի համար աղքատության կրճատման ու տնտեսական քաղաքականության ձևավորման տեսակետից: Ճգնաժամի պայմաններում էապես կրճատվեցին դրամական փոխանցումների ծավալները, մասնավորապես Ռուսաստանից, որի արդյունքում 2009 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ն նվազեց 14 տոկոսով: Դա վկայում է երկրի տնտեսության դիվերսիֆիկացիայի ցածր մակարդակի և ֆինանսավորման արտաքին աղբյուրներից կախվածության մասին: Ապագայում պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել ոչ թե նրան, թե ուր են ուղղվում տվյալ տրասնֆերտները, այլ երկրի զարգացման ուղեծրի ճիշտ պլանավորմանը. տնտեսությունը պետք է հիմնված լինի արտահանման վրա, պետությունը պետք է նպաստի արտասահմանյան ներդրումներին և դրանց զարգացմանն այն ոլորտներում, որտեղ արտադրության ընդլայնման հնարավորություններ կան, ինչպես նաև անհրաժեշտ է ներդրումներ կատարել կրթության և գիտության ոլորտում:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հետազոտությունների համաձայն, եկամուտների բաշխման և աղքատության տեսակետից, տնային տնտեսությունների 60 տոկոսը, որոնք դրամական փոխանցումներ են ստանում, վերաբերվում են եկամուտների միջին և բարձր մակարդակով խմբերին, իսկ 40 տոկոսը կազմում են աղքատ և շատ աղքատ տնային տնտեսությունները: Ակնհայտ է, որ դրամական փոխանցումներն ազդում են ամեն ինչի վրա. իրական փոխարժեքի, քանի որ տրանսֆերտների 1 տոկոսով ավելանալը երկարաժամկետ հեռանկարում հանգեցնում է 0.2 տոկոսով իրական փոխարժեքի բարձրացման, այստեղից էլ արտահանումը և ներկրումն ազդում են սպառման և ներդրումների վրա առաջարկի և պահանջարկի հետ միասին: Ոչ բավարար զարգացած շուկայում, ինչպիսին Հայաստանն է, դրամական փոխանցումները դժվար է վերահսկել և օգտագործել:
Հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ Հայաստանում աղքատության մակարդակը դրամական փոխանցումների բացակայության դեպքում կարող է 23.5 տոկոսից հասնել 31 տոկոսի: Ուսումնասիրությունները բացահայտել են դրամական փոխանցումների հետ կապված մի շարք խնդիրներ: Հայաստանում ներդրումային նախագծեր չկան, որոնք ուղղված են միգրանտների կարիքներին, ընդ որում, դրամական փոխանցումները 2.5 անգամ գերազանցում են ուղղակի ներդրումների ծավալները, ինչը երկար ժամանակով հանգեցնում է լուրջ խնդիրների:
Դրամական փոխանցումների քաղաքականության գերակա ուղղությունը համարվում են ազգային և տնտեսական անվտանգության խնդիրները, ֆինանսական միջնորդության զարգացումը և ծառայությունների մատչելիության ապահովումը, համայնքների զարգացումը և փորձի, մշակույթի և տեխնոլոգիաների ներմուծումը փոքր բիզնեսի զարգացման համար: Մասնավոր տրանսֆերտները մարտահրավեր են երկրի համար, նրանք լուծում են լուրջ սոցիալական հարցեր հասարակության մեջ աղքատությունը հաղթահարելու համար, բայց չեն կարող շարունակական լինել: Սակայն աղքատության նման բարձր մակարդակի առկայության դեպքում դրամական փոխանցումները ներդրումների վերածելն անհնար է:

28 Июнь 2010 - 11:20 AMT
Вопросы экономического и социального воздействия миграции, денежных переводов и Диаспоры для Армении имеют важное значение, поскольку среди 10 млн. армян только 1/3 проживает на своей родине. В январе-апреле 2010 года через банковскую систему Армении на имя физических лиц поступили денежные средства в размере $367 млн. Данный показатель увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2009 года на 3,8% или на $13,3 млн. При этом самый большой объем переводов был осуществлен из России – $232,9 млн., далее следует США – $39,5 млн. и Германия $7,1 млн. По оценкам многих специалистов, в том числе и Всемирного банка, частные переводы составляют 6-12% в ВВП страны. Правительство Армении развивает идеологию создания «Всеармянского мира», поскольку Диаспору, которая вносит особый вклад в развитие экономики страны, нельзя рассматривать только как содействующую силу, необходимо использовать ее потенциал для трансформации трансфертов в инвестиции масштабных проектов, а не расходовать все эти средства на потребление. Необходимо перейти от простых инвестиций в доходные, в частности, вкладывать в развитие ГЭС, акции, облигации, новые инновационные проекты, развитие высоких технологий. Помимо этого, потенциал Диаспоры поможет армянским компаниям позиционировать себя на мировом рынке. Эффективное использование положительного влияния миграции и умение управлять миграционными потоками позволит обеспечить циркуляцию человеческого и финансового капитала, а не утечки «мозгов», что на сегодняшний день является вызовом для развивающихся стран.
Необходимо еще раз отметить, что трансферты играют важную роль для Армении в плане сокращения бедности и формирования экономической политики. В условиях кризиса страна испытала на себе значительное влияние сокращения объемов частных переводов, в частности из России, в результате чего по итогам 2009 год спад ВВП Армении составил 14,4%. Такое явление свидетельствует о низкой диверсификации экономики страны и ее большой зависимости от внешних источников финансирования.
Правительством страны еще в период финансового кризиса были предприняты мероприятия и реформы по поддержке отдельных сфер экономики, которые приведут к ее диверсификации, особенно за счет представителей нового или расширяющегося малого и среднего бизнеса. Армении в будущем нужно уделять большое внимание не на то, куда направляются данные трансферты, а на правильное планирование траектории развития страны: экономика должна быть основана на экспорте, государство должно способствовать развитию иностранных инвестиций и их скорой реализации в тех сферах, где есть возможности расширения производства, а также необходимо инвестировать в образование и научные разработки.
Согласно исследованиям Центрального банка Армении, с точки зрения влияния на распределение доходов и уровень бедности 60% домохозяйств, получающих денежные переводы, относятся к группам со средним и высоким уровнем доходов, а 40% составляют бедные и очень бедные домохозяйства.
Очевидно, что денежные переводы влияют на все: реальный валютный курс, поскольку увеличение трансфертов на 1%, в долгосрочной перспективе приводит к повышению реального обменного курса на 0,2%, отсюда на экспорт и импорт, помимо этого, они оказывают воздействие на потребление и инвестиции, совокупное предложение и спрос. На недостаточно развитом рынке, таком как Армения, денежные переводы сложно как контролировать, в том числе сглаживать потоки, так и использовать, создавая финансовые инструменты, позволяющие использовать их потенциал. Исследования показывают, что при отсутствии денежных переводов в Армении уровень бедности может возрасти с 23,5% до 31,3%. Есть и другие проблемы, связанные с денежными переводами, например, под угрозу ставится устойчивость воздействия денежных переводов на сокращение бедности и на человеческое развитие, так как склонность к инвестированию у домашних хозяйств, получающих денежные переводы, не употребляется в достаточной мере. В Армении нет инвестиционных проектов, направленных на нужды мигрантов, при том, что денежные переводы в 2,5 раз превышают объемы прямых инвестиций, что в долгосрочном плане приводит к серьезным проблемам.
Приоритетными направлениями политики денежных переводов являются проблемы национальной и экономической безопасности, развитие финансового посредничества и обеспечение доступности услуг, развитие общин и внедрение опыта, культуры и технологий для развития малого бизнеса. Политика денежных переводов в Армении должна быть разумной и уравновешенной, чтобы чрезмерно не поощрять миграцию, так как это может привести к серьезным демографическим проблемам. Частные трансферты являются вызовом для страны, они решают серьезные социальные проблемы по преодолению бедности в обществе, но не могут быть продолжительными. Но превращать поступающие в страну трансферты в инвестиции при таком высоком уровне бедности практически невозможно.