28 Հունիս 2010 - 13:32 AMT
Հայ նախագծողների գնահատմամբ Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարության նախնական արժեքը կարող է կազմել $1,7-1,8 մլրդ, հունիսի 28-ին ՀՀ կառավարության մամլո կենտրոնից հաղորդել է Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը: Նրա կարծիքով, դա առավել իրատեսական գնահատական է, քան ավստրիացի նախագծողների հնչեցրած արժեքը` $4 մլրդ: Այդ կապակցությամբ Մանուկ Վարդանյանը պարզաբանել է, որ արտասահմանյան մասնագետները իրենց հաշվարկը կատարելիս աշխատուժի իրենց գնային համակարգով էին դա արել, բայց հաշվի առնելով, որ ճանապարհը կառուցելու են հայ շինարարներ, ապա «նրանք, ցավոք, ավելի քիչ կաշխատեն»:
Նախարարի գնահատականով, միայն նախագծմանը $200-300 մլն կպահանջվի, տեխնիկատնտեսական հիմնավորման իրականացմանը` $1-2 մլն: «Չնայած, որ դա շատ թանկարժեք նախագիծ է, այն կարևոր նշանակություն ունի Հայաստանի համար»,- ընդգծել է Մանուկ Վարդանյանը: Իսկ ինչ վերաբերում է Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարության ֆինանսավորման աղբյուրներին, ապա, նրա խոսքով, Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) ՏՏՀ պատրաստման համար Հայաստանին $1 մլն հատկացնելու մասին որոշում է ընդունել, գումարը կտրամադրվի Հյուսիս-Հարավ ավտոճանապարհի շինարարության մեկնարկից հետո: Բացի դրանից, նախարարը հաղորդել է, որ իրանական կողմը պատրաստ է իր տարածքում կառուցել ճանապարհի մի հատվածը և ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին: Նախնական հաշվարկների համաձայն, Իրան-Հայաստան երկաթուղու երկարությունը կկազմի 470 կմ, որից 60 կմ երկաթուղային հատվածը գտնվելու է Իրանի տարածքում, իսկ 410-ը` Հայաստանի:
Մանուկ Վարդանյանն ավելացրել է նաև, որ ճանապարհի կառուցման համար վարկերի ներգրավման մասին բանակցություններ են ընթանում Ռուսաստանի, Իրանի և Չինաստանի հետ:
Հայաստանն ու Իրանը 2009 թվականի ապրիլին երկրների միջև ուղիղ երկաթուղային հաղորդակցության ստեղծման մասին հուշագիր ստորագրեցին: Այդ ճանապարհի շինարարությունը կապահովի Հայաստանի ելքը Պարսից ծոց և դեպի իրանական նավահանգիստներ, ինչը շատ կարևոր է դեպի ծով ելք չունեցող երկրի տնտեսական զարգացման համար: Ներկայումս արտաքին աշխարհի հետ Հայաստանի երկաթուղային հաղորդակցությունը ապահովվում է միայն Վրաստանի տարածքով:

По оценке армянских проектировщиков предварительная стоимость строительства железной дороги Иран-Армения может составить $1,7-1,8 млрд., сообщил 28 июня в пресс-центре правительства РА министр транспорта и связи Армении Манук Варданян. По его мнению, это наиболее реальная оценка против той, которую озвучили австрийские проектировщики – $4 млрд. В связи с этим Манук Варданян пояснил, что иностранные специалисты учитывали свои расценки на рабочую силу, но с учетом того, что дорогу будут строить армянские строители, то «они, к сожалению, заработают меньше».
По оценкам главы министерства, только на проектирование понадобиться $200-300 млн., на реализацию технико-экономического обоснования $1-2 млн. «Несмотря на то, что это очень дорогостоящий проект, он имеет очень важное значение для Армении», – подчеркнул Манук Варданян. Что же касается источников финансирования строительства железной дороги Иран-Армения, то по его словам, Азиатский банк развития (АБР) принял решение о предоставлении Армении $1 млн. для подготовки ТЭО, которые будут предоставлены после начала строительства автомагистрали Север-Юг. Помимо этого, министр сообщил, что Иранская сторона готова построить отрезок дороги на своей территории и оказать финансовую поддержку Армении. Согласно предварительным расчетам, длина железной дороги Армения-Иран составит 470 км, из которых 60 км протяженности железнодорожного полотна придется на территорию Ирана и 410 – на территорию Армении.
Манук Варданян также добавил, что переговоры о привлечении кредитов для строительства дороги ведутся с Россией, Ираном и Китаем.
Армения и Иран в апреле 2009 года подписали меморандум о создании прямого железнодорожного сообщения между странами. Строительство этой дороги обеспечит выход Армении к Персидскому заливу и доступ к иранским портам, что очень важно для экономического развития страны, не имеющей морского сообщения. В настоящее время железнодорожные коммуникации Армении с внешним миром обеспечиваются только через территорию Грузии.