29 Հունիս 2010 - 06:09 AMT
ԱՄՀ գործադիր խորհուրդը հավանություն է տվել Հայաստանի համար եռամյա 394,8 մլն դոլարի վարկային համաձայնագրին
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) Գործադիր խորհուրդը հավանություն է տվել Հայաստանի համար եռամյա 394,8 մլն դոլարի վարկային համաձայնագրին: Յուրաքանչյուր վարկի արժեքը 197,4 մլն դոլար է: Որոշումից անմիջապես հետո Հայաստանը կկարողանա միանգամից ստանալ 53,6 մլն դոլար:
Վարկային ծրագրերի նպատակներն են ֆինանսական ու արտաքին ազդեցությունների հանդեպ կայունության վերականգնումը, ֆինանսական կայունության պահպանումն ու աջակցությունը աղքատության կրճատմանը: « Հայաստանի տնտեսությունը դուրս է գալիս խորը ճգնաժամից: Իշխանությունները կենտրոնացնում են իրենց ուշադրությունը միջնաժամկետ խնդիրների վրա` արագ աճի և աղքատության կրճատման, պարտքերի ընդունելի մակարդակի և ֆինանսական հատվածի կայունության վրա»,-ասել է ԱՄՀ տնօրեն-կառավարիչ Մուրիլո Պորտուգալը: Ըստ նրա, Հայաստանի իշխանություններն զորացնում են իրենց պատրաստվածությունը ճգնաժամային իրավիճակներին, իսկ լայնածավալ կառուցվածքային բարեփոխումները չափազանց կարևոր են կայուն աճի և աղքատության կրճատման համար: Այդ ոլորտում առանցքային են համարվում պայքարը կաշառակերության դեմ, պետներդրումների ակտիվացումը, հարկային ռեժիմի պարզեցումը, հաշվետվության կանոնների խստացումն ու մրցունակության հզորացումը:
Միևնույն ժամանակ ԱՄՀ ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ «փոխարժեքի ճկունությունը կմնա այս ծրագրի հենասյուներից մեկը` լրացնելով գնաճի մակարդակը պահպանելու իշխանությունների նպատակը«` հավելելով, որ երկրի ֆինանսական հատվածը լավ կապիտալիզացված է:

29 Июнь 2010 - 06:09 AMT
Исполнительный совет Международного валютного фонда (МВФ) одобрил два 3-летних кредитных соглашения для Армении, стоимостью $ 197,4 млн. каждая. После принятия решения Армения может сразу получить $ 53,6 млн. Цели кредитных программ заключаются в восстановлении финансовой и внешней устойчивости, сохранении финансовой стабильности и роста поддержки по сокращению бедности. «Армянская экономика выходит из глубокого кризиса. Власти активизируют свое внимание на среднесрочных задачах: на достижении сильного роста и сокращении бедности, приемлемого уровня задолженности и стабильность финансового сектора», – сказал заместитель директора-распорядителя МВФ Мурило Португал. По его словам, власти Армении укрепляют свою готовность к кризисным ситуациям, а широкомасштабные структурных реформ остаются крайне важными для достижения устойчивого роста и сокращения бедности. Ключевыми элементами в этой области является борьба с коррупцией, активизация государственных инвестиций, упрощение налогового режима, правил и требований к отчетности и усилению конкуренции.
В то же время представитель МВФ подчеркнул, что «гибкость обменного курса будет оставаться краеугольным камнем данной программы, дополняя цель властей сохранять целевой уровень инфляции», при этом он добавил, что финансовый сектор страны является хорошо капитализированным.