29 Հունիս 2010 - 09:52 AMT
ՓՄՁ վարկավորման աճն այս տարի կազմում է 23 տոկոս, ԱՄՆ 31մլն դոլարից հասնելով ԱՄՆ 38մլն դոլարի: Այդ մասին լրագրողներին ասել է բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Աստրիդ Քլիֆորդը: Ի հավելումն, Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը ՓՄՁ վարկավորման շրջանակներում դիտարկում է նաև պարզ վարկավորման սխեմայով մինչև ԱՄՆ 150 հազար դոլարի վարկավորում, որի պորտֆելը այս տարի աճել է 50 տոկոսով, ԱՄՆ 4մլն դոլարից հասնելով ԱՄՆ 6 մլն դոլարի:
«Տարեկան կտրվածքով սպասվում է բանկի ընդհանուր վարկային պորտֆելի զգալի աճ` մինչև 40 տոկոս, տվյալ պահին աճն արդեն կազմում է 29 տոկոս»,- ասել է նա:
Հիփոթեքային վարկավորման պորտֆելը 2010 մայիս ամսվա վերջի դրությամբ կազմել է ԱՄՆ 45 մլն դոլար, մինչև տարեվերջ նախատեսվում է ԱՄՆ 10մլն. դոլարի աճ:
Բացի դրանից, Քլիֆորդի խոսքերով, վարկերի տոկոսադրույքները հայկական շուկայում կրճատվում են, և Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը, կախված առաջարկից և պահանջարկից, նույնպես պարբերաբար վերանայում է տոկոսադրույքների չափսերը:

Объем кредитования малого и среднего бизнеса ЗАО «HSBC Банк Армения» в январе-июне 2010 года по сравнению с аналогичным периодом 2009 года вырос на 23%, составив $38 млн. вместо $31 млн. в прошлом году. Об этом сказала журналистам генеральный исполнительный директор Банка Астрид Клиффорд. По ее словам, портфель кредитования МСБ по упрощенной схеме в текущем году вырос на 50% достигнув $6 млн.
«В годовом разрезе ожидается значительный рост общего кредитного портфеля Банка – до 40%, на данный момент рост уже составил 29%», – уточнила она, добавив, что основной акцент кредитования банк будет ставить на развитие МСБ и международной торговли.
При этом, по состоянию на конец мая текущего года портфель ипотечного кредитования HSBC Банк Армения составил $45 млн., а до конца года ожидается рост на $10 млн.
Кроме того, по словам Астрид Клиффорд, ставки по кредитам в целом на армянском рынке сокращаются, и HSBC Банк Армения в зависимости от спроса и предложения также периодически пересматривает размеры ставок.