2010 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են ավելի քան 299.1 մլրդ դրամ, իսկ ծախսերը` 309.9 մլրդ դրամ, որոնք ապահովել են կառավարության կողմից առաջին կիսամյակի համար հաստատված ծրագրի համապատասխանաբար 90.2 և 75.4 %-ը: Այդ մասին հաղորդում է Հայաստանի Ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը: Ընդ որում, պետական բյուջեի տարեկան ծրագրային ցուցանիշները կատարվել են եկամուտների գծով` 41.2%-ով, ծախսերի գծով` 36.3%-ով:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 22.2%-ով կամ 54.4 մլրդ դրամով: Ընդ որում, 22.8%-ով (51.9 մլրդ դրամով) ավելացել են հարկային եկամուտները, պետական տուրքերը և պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարները, 26.3%-ով կամ 3.7 մլրդ դրամով` այլ եկամուտները: Միևնույն ժամանակ, պաշտոնական դրամաշնորհների գծով մուտքերը նվազել են 46.9%-ով կամ 1.2 մլրդ դրամով:
Բացի դրանից, 2010 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին կատարվել են 309.9 մլրդ դրամի ծախսեր` կազմելով կիսամյակային ծրագրի 75.4%-ը: Մասնավորապես` 284.7 մլրդ դրամ են կազմել ընթացիկ ծախսերը, 25.2 մլրդ դրամ` ոչ ֆինանսական ակտիվների հետ գործառնությունները: Հաշվետու ժամանակահատվածում 4.6 մլրդ դրամի ծախսեր են կատարվել պետական հիմնարկների արտաբյուջետային միջոցների հաշվին:
2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն ավելացել են 11%-ով կամ 30.7 մլրդ դրամով: «Աճը հիմնականում պայմանավորված է ոչ ֆինանսական ակտիվների գծով ծախսերի, դրամաշնորհների, պետական պարտքի սպասարկման և այլ ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաև ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից մուտքերի նվազմամբ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
2010 թվականի հունվար-մայիս ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է շուրջ 10.8 մլրդ դրամ պակասուրդով` առաջին կիսամյակում նախատեսված շուրջ 79.3 մլրդ դրամի և 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի 34.5 մլրդ դրամի դիմաց: Պակասուրդի ֆինանսավորման համար ներքին աղբյուրներից ներգրավվել է շուրջ 15.8 մլրդ դրամ կամ առաջին կիսամյակի ծրագրի 17.9%-ը, իսկ արտաքին աղբյուրները կազմել են -5.0 մլրդ դրամ կամ կիսամյակային ծրագրի 57%-ը:
Առաջին կիսամյակում նախատեսված 73.5 մլրդ դրամի փոխարեն պետական բյուջեի ազատ միջոցներից անցած հինգ ամիսների ընթացքում օգտագործվել է ընդամենը 8.1 մլրդ դրամ:

29 Июнь 2010 - 11:11 AMT
В январе-мае 2010 года доходы государственного бюджета Армении составили порядка 299,1 млрд. драмов, а расходы – 309,9 млрд. драмов, которые обеспечили соответственно 90,2% и 75,4% от утвержденной программы правительства РА на первое полугодие. Об этом сообщила пресс-служба Министерства финансов Армении. При этом показатели годовой программы госбюджета были выполнены на 41,2% и 36,3% соответственно.
В сообщении отмечается, что по сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы выросли на 22,2% или на 54,4 млрд. драмов. В то же время, налоговые поступления, государственные пошлины и обязательные социальные выплаты выросли на 22,8% (51,9 млрд. драмов), а другие доходы на 26,3% или на 3,7 млрд. драмов. При этом поступления по линии официальных грантов сократились на 46,9% или на 1,2 млрд. драмов.
Кроме того, за счет средств госбюджета Армении в январе-мае текущего года были осуществлены расходы на сумму 309,9 млрд. драмов, составив 75,4% от программы первого полугодия. В частности, текущие расходы составили 284,7 млрд. драмов, а 25,2 млрд. драмов – операции, связанные с нефинансовыми активами. В отчетный период были осуществлены расходы на 4,6 млрд. драмов за счет внебюджетных средств государственных предприятий.
По сравнению с январем-маем 2009 года расходы бюджета выросли на 11% или на 30,7 млрд. драмов. «Рост в основном обусловлен с расходами по линии нефинансовых активов, грантов, обслуживанием государственного долга, а также из-за сокращения поступлений от отчуждения нефинансовых активов», – говорится в сообщении.
В отчетном периоде 2010 года госбюджет Армении был выполнен с дефицитом в 10,8 млрд. драмов, против предусмотренных в первом полугодии 79,3 млрд. драмов и 34,5 млрд. драмов в январе-мае 2009 года. В то же время, из внутренних источников было привлечено 15,8 млрд. драмов или 17,9% от программы на первое полугодие, а из внешних источников – 5 млрд. драмов или 57% от полугодовой программы.
Из предусмотренных в первом полугодии 73,5 млрд. драмов свободных средств бюджета за прошедшие 5 месяцев было использовано всего 80,1 млрд. драмов.