Հունիսի 30-ին Երևանում կայացել է Բուլղարիայի «Առաջին խորհրդատվական-ներդրումային ընկերության» («ՊՌՎԱ») ներկայացուցչության բացման արարողությունը: «2010-ը կլինի Բուլղարիայի տարածքում Հայաստանի առաջխաղացման տարի, որտեղ մեծ սփյուռք է ապրում»,- ասել է «ՊՌՎԱ» նախագահ Իրինա Կոտլյարովան:
Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպան Թոդոր Ստակովն ընկերությանը «բարի ճանապարհ» մաղթեց և նշեց, որ բուլղարական առաջին ներկայացուցչության բացումը կուղորդվի երկկողմանի հարաբերությունների ակտիվացմամբ:
Հուլիսի 1-ից ընկերությունը հայտարարում է «Բաց դռների օր», որի շրջանակներում տեղի կունենա համաժողով «Առաջին խորհրդատվական-ներդրումային ընկերության դերը հայ-բուլղարական հարաբերությունների զարգացման մեջ» թեմայով:
Բուլղարիայի Առաջին խորհրդատվական ներդրումային ընկերությունը դինամիկ և ակտիվ զարգացող ընկերություն է ոչ միայն Բուլղարիայի խորհրդատվա-ներդրումային շուկայում, այլև`Ռուսաստանի Դաշնությունում: Ետևում թողնելով բավականին լուրջ մրցակիցների` ընկերությունը բուռն գործունեություն ծավալեց նոր շուկաներ գրավելու և իր ծառայությունների ոլորտը ընդլայնելու ուղղությամբ: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ընկերության ռազմավարությունը հիմնված է ոչ միայն խիստ գործարարական սկզբունքների վրա, մեծ ուշադրություն է հատկացվում նաև բարի դրացիական հարաբերությունների ձեռք բերմանը, անհրաժեշտ էր կանգ առնել այնպիսի երկրի շուկայի վրա, որը ամենից ավելի էր համապատասխանում այդ չափանիշներին: Այնուհետև ընկերությունը սկսեց ակտիվորեն զբաղվել ներդրումա-խորհրդատվական շուկայի լուրջ մարքեթինգային հետազոտություններով և հանգեց եզրակացության, որ Բուլղարիան և Հայաստանը ունեն ընդհանուր գործարար դաշտ ստեղծելու և փոխշահավետ համագործակցելու իրական հեռանկարներ, ինչը իհարկե կնպաստի երկու երկրների տնտեսության զարգացմանը:

30 Июнь 2010 - 09:10 AMT
30 июня в Ереване состоялась официальная церемония открытия представительства «Первой Инвестиционной Консалтинговой Компании» Болгарии («ПЬРВА»). «2010 год будет годом продвижения Армении на территорию Болгарии, где проживает большая Диаспора», – заявила президент «ПЬРВА» Ирина Котлярова, отметив, что для компании это большая честь находится в Армении. При этом президент выразила надежду, что открытие нового представительства послужит развитию экономических и культурных связей между двумя странами.
Для оказания поддержки представительства компании в Армении приехал советник руководителя службы по торгово-экономическим вопросам посольства Болгарии в РФ Илиян Цонев, который хорошо знаком с деятельностью «ПЬРВА». «Армения и Болгария – два маленьких государства, у которых есть большой потенциал для сотрудничества», – сказал он.
В свою очередь посол Болгарии в Армении Тодор Стайков, пожелав компании «доброго пути», отметил, что открытие первого болгарского представительства будет направлено на активизацию двусторонних отношений, в которых отмечен спад, начиная с 90-х г.г.
1-го июля компания объявляет “День открытых дверей”, в рамках которых пройдет конференция: “Роль Первой Инвестиционной Консалтинговой Компании в развитии болгаро-армянских деловых отношений”. «Первая Инвестиционная Консалтинговая Компания Болгарии» динамичный, активно развивающийся игрок на инвестиционно-консалтинговом рынке не только Болгарии, но и России. Компания «ПЬРВА» готова предоставить самый широкий спектр консалтинговых услуг, надежно подкрепленный необходимыми маркетинговыми исследованиями той сферы бизнеса в Болгарии, которая привлекательна и выгодна для вложений. Открытие первого торгового представительства во всем Кавказском регионе послужит укреплению деловых и торговых взаимоотношений между двумя государствами, ознакомлению армянской общественности и бизнес – элиты с инвестиционными возможностями, предоставляемыми государством Болгария.