30 Հունիս 2010 - 09:11 AMT
Այսօր Հայաստանը փորձում է ինքն իրեն համոզել, որ ինչ-որ դրական միտումներ կան երկրի տնտեսության մեջ, կարծում է փորձագետ-տնտեսագետ Վահագն Ղազարյանը: « ՀՆԱ աճը, որը գրանցվում է այս տարի, տեղի է ունենում 7-8 տոկոս գնաճի ֆոնի վրա, իսկ սպառողական զամբյուղը զգալի թանկացել է, քանի որ գներն անցյալ տարվա համեմատ բարձրացել են 10-12 տոկոսով»,- ասել է նա մամլո ասուլիսում:
Փորձագետի խոսքերով, 2009-ին դրամի փոխարժեքի անկման դեպքում մթերքների գները բարձրացել են որոշակի «պաշարով», ընդ որում նման երևույթի հակառակ միտում չի նկատվում: Բացի դրանից, նրա խոսքերով, համաշխարահային շուկայում կան մթերքների գների նվազման միտումներ, բայց հայկական շուկայում գները միայն աճում են:
Իր հերթին, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանն ասել է, որ միայն այն փաստը, որ 2010-ին «երկրի տնտեսությունը չի նահանջում, արդեն հուսադրում է»:
Նա նաև կարծում է, որ Հայաստանի տնտեսությունն ընթացիկ տարում կայունանալու է: «2009-ին զգալի նահանջի դեպքում կարող եմ ասել, որ 2010-ին տնտեսությունը կայունանում է, և ՀՆԱ աճն ավելի շատ կլինի, քան նախատեսված է բյուջեով»,- ավելացրել է պատգամավորը:

30 Июнь 2010 - 09:11 AMT
На сегодняшний день Армения пытается сама себя убедить, что есть какие-то положительные тенденции в экономике страны, считает эксперт-экономист Ваагн Казарян. «Рост ВВП, который регистрируется в текущем году, происходит на инфляционном фоне 7-8%, потребительская корзина значительно подорожала, так как цены по сравнению с прошлым годом повысились на 10-12%», – сказал он на пресс-конференции.
По словам эксперта, при падении курса драма в 2009 году цены на продукты повысились с некоторым «запасом», причем при обратной тенденции подобного явления не наблюдается. Кроме того, по его словам, на мировом рынке есть тенденции к снижению цен на продукты, но на армянском рынке цены только растут.
В свою очередь депутат парламентской фракции партии «Процветающая Армения», заместитель председателя парламентской комиссии по экономическим вопросам Вардан Бостанджян сказал, что только тот факт, что в 2010 году «экономика страны не отступает, уже обнадеживает».
Он также считает, что экономика Армении в текущем году будет стабилизироваться. «При значительном отступлении в 2009 году от достигнутых показателей в экономике, я могу сказать, что в 2010 году экономика стабилизируется, и рост ВВП будет гораздо больше, чем заложено в бюджете», – добавил депутат.