Հայաստանի Կենտրոնական բանկը «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների երաշխավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելը դրական է գնահատում, Երևանում ասել է ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը` պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին: «Դա շոշափելի փոփոխությունների չի հանգեցնի, միայն կբարձրանա Հայաստանի բնակչության վստահությունը բանկային համակարգի նկատմամբ, որն առանց դրա էլ բարձր մակարդակում է: Մենք ապացուցել ենք, որ այն ժամանակ, երբ ողջ աշխարհում ճգնաժամի հետևանքով խնդիրներ էին առաջացել բանկային համակարգում, իսկ մեզ մոտ 2009-ի տվյալներով 14 տոկոս տնտեսական անկում էր, մեր բանկային համակարգում խնդիրներ չեն առաջացել»,- ասել է նա:
Փոփոխություններով նախատեսվում է մեծացնել քաղաքացիների ավանդների երաշխավորման չափսերը: Եթե առաջ արժույթային ավանդների դեպքում խոսքը գնում էր 1 մլն դրամ արժողությամբ ավանդների երաշխավորման մասին, իսկ դրամով ավանդների համար` 2 մլն դրամ, ապա հիմա առաջարկվում է այդ չափսը մեծացնել և հասցնել համապատասխանաբար 2 մլն դրամի և 4 մլն դրամի: Բացի դրանից, Ավանդների երաշխավորման հոգաբարձուների հիմնադրամի խորհուրդը, որի մեջ մտնում են կառավարության, խորհրդարանի, գերմանական KfW բանկի, Հայաստանի առևտրային բանկերի ներկայացուցիչները, 5 տարին մեկ անգամ վերանայելու է ավանդների երաշխավորման չափսերը:
Դրա հետ կապված` Վաչե Գաբրիելյանը նշեց, որ օրենսդրական նախաձեռնության էությունը ոլորտի կարգավորման մեջ է, մասնավորապես, եթե դիտարկվում է ծածկույթ, ապա այն պետք է դիտարկվի ժամանակային առումով, ինչպես նաև պետք է համահունչ լինի խնայողությունների և բնակչության եկամուտների և տնտեսական զարգացման հետ: «Ավանդների երաշխավորման հոգաբարձուների խորհուրդը հինգ տարին մեկ անգամ պետք է վերահաշվարկ կատարի և, ելնելով դրանից, իր առաջարկներն անի»,- ասել է Գաբրիելյանը: Նա նաև ասել է, որֆիզիկական անձանց ավանդների երաշխավորման չափսը կմեծանա երկու անգամ, ինչը հիմնված է որոշակի հաշվարկների վրա և համահունչ է բնակչության խնայողությունների հետ:

30 Июнь 2010 - 10:22 AMT
ЦБ РА: Повышение размера гарантирования вкладов физлиц должно быть созвучно с экономическим развитием
Центральный банк Армении расценивает внесение изменения и дополнения в закон «О гарантировании банковских вкладов физических лиц» более чем положительно, сказал в Ереване заместитель председателя ЦБ РА Ваче Габриелян, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net. «Ощутимых изменений это не даст, только поднимется доверие населения к банковской системе Армении, которое и так на высоком уровне. Мы доказали, что в тот период, когда во всем мире в условиях кризиса возникали проблемы в банковской системе, а у нас по итогам 2009 года был экономический спад на уровне 14%, в нашей банковской системе не возникло никаких проблем», – подчеркнул он.
Изменениями предусмотрено увеличить размер гарантирования вкладов граждан.
Если ранее в случае валютных вкладов речь шла о гарантировании вкладов на сумму в 1 млн. драмов, а для вкладов в драмах – на 2 млн. драмов, то теперь предлагается увеличить этот размер и довести его соответственно до 2 млн. драмов и 4 млн. драмов. Помимо этого Совет попечителей фонда гарантирования вкладов, в который входят представители правительства, парламента, германского банка KfW, комбанков Армении, раз в пять лет будет пересматривать размеры гарантирования вкладов.
В связи с этим Ваче Габриелян отметил, что суть законодательной инициативы заключается в упорядочивании сферы, в частности, если рассматривается покрытие, то оно должно рассматриваться во временном отрезке, а также должно быть созвучно со сбережениями и доходам населения и экономическим развитием. «Закон не установил только то, что эта планка должна быть поднята, закон обязывает пересматривать эти размеры. Совет попечителей фонда гарантирования вкладов как минимум один раз в пять лет должен делать перерасчет и, исходя их этого, делать свои предложения», – добавил зампред. Представитель ЦБ РА также сказал, что, поскольку изменения размеров гарантирования вкладов «уже приняты в динамике, и чтобы они не осталась в статике было принято решение сделать первое обновление», в результате которого размер гарантирования вкладов физлиц увеличиться в два раза, что было основана на определенных подсчетах и созвучно с сбережениями населения.