«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ն Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) հետ համատեղ հունիսի 30-ին կնքեց 10 մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով արդեն երկրորդ սինդիկացված վարկի պայմանագիր:
Պայմանագիրը ստորագրեցին «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ կողմից` գործադիր տնօրենի տեղակալ Հայկ Մկրտչյանը, իսկ ՎԶԵԲ-ի կողմից` ավագ բանկիր Ալեքսանդր Բաբայանը: Ինչպես հաղորդում է «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ»-ի մամլո ծառայությունը, ներկայիս ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի պայմաններում սա առաջին սինդիկացված վարկն է կովկասյան տարածաշրջանում: Սինդիկացված վարկում իրենց մասնակցությունը ունեցան համաշխարհային ճանաչում ունեցող չորս ֆինանսական հաստատություններ` Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ), ավստրիական UniCredit Bank Austria AG, անգլիական FBN Bank (UK) Limited բանկերը և շվեյցարական Blue Orchared Finance ֆինանսական կազմակերպությունը: «Սինդիկացիայի գործընթացի ժամանակ սինդիկացիային մասնակցող ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից առաջարկը գերազանցեց ՎԶԵԲ-ի կողմից հայտարարված նվազագույն 8 մլն ԱՄՆ դոլարը` կազմելով 10 մլն. ԱՄՆ դոլար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ընդ որում, սինդիկացված վարկը բաղկացած է երկու առանձին վարկերից: Առաջին 4 մլն. ԱՄՆ դոլար արժողությամբ վարկը տրամադրվելու է ՎԶԵԲ-ի կողմից 36 ամիս ժամկետով, իսկ 6 մլն. ԱՄՆ դոլար արժողությամբ վարկը` ավստրիական UniCredit Bank Austria AG, անգլիական FBN Bank (UK) Limited բանկերի և շվեյցարական Blue Orchared Finance ֆինանսական կազմակերպության կողմից 12 ամիս ժամկետով, ևս 12 ամիս երկարաձգման հնարավորությամբ:
Վարկի գումարը ուղղվելու է տնտեսության տարբեր ոլորտներում գործող ընկերությունների վարկավորմանը: Ընդ որում, 1 վարկառուի գծով վարկի առավելագույն գումարը կազմելու է 500 հազ.ԱՄՆ դոլար կամ համարժեք ՀՀ դրամ:

30 Июнь 2010 - 10:23 AMT
Армэкономбанк заключил с Европейским банком реконструкции и развития (EBRD) договор о получении второго транша синдицированного кредита на развитие малого и среднего бизнеса в размере $10 млн. Как сообщает пресс-служба Армэкономбанка, в нынешних условиях финансового кризиса это единственный синдицированный кредит на кавказском регионе. В кредитовании участвуют четыре всемирно известных финансовых учреждения – EBRD, UniCredit Bank Austria AG (Австрия), FBN Bank (UK) Limited (Англия) и Blue Orchared Finance (Швейцария). «В ходе синдикации предложение участников превысило объявленный со стороны EBRD минимальный кредит в $8 млн., составив $10 млн.», – говорится в сообщении.
При этом синдицированный кредит состоит из двух частей. Первая часть в $4 млн. предоставит EBRD сроком на 36 месяцев, а $6 млн. предоставят остальные три организации со сроком на 12 месяцев и возможностью продления срока еще на 12 месяцев.
Финансовые средства будут направлены на кредитование компаний, действующих в различных сферах экономики. Причем, по линии одного заемщика минимальная сумма кредита составит $500 тыс.