Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև ապրանքաշրջանառությունը բարձր մակարդակի վրա չէ, քանի որ 2009-ին այն կազմել է մոտ 100 000 դոլար, Երևանում լրագրողներին հայտնել է Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպան Թոդոր Ստայկովը: Նրա խոսքերով, երկու երկրների ներդրումային պոտենցիալը ողջ ծավալով չի օգտագործվում, մասնավորապես, հայ ներդրողներին հետաքրքրում է Բուլղարիայի անշարժ գույքի շուկան և զբոսաշրջային ապրանքները:
Ինչ վերաբերվում է արտահանմանը, ապա Բուլղարիայում պահանջարկ ունի հանքարդյունաբերության արտադրանքը, ինչը Հայաստանի առավելությունն է: Դեսպանի խոսքերով, անհրաժեշտ է համատեղ ներդրումներ կատարել, մասնավորապես, Հայաստանում աճում են բարձրորակ մրգեր և բանջարեղեն, որոնց 75 տոկոսը չի մշակվում:
Բուլղարիայի Առաջին խորհրդատվական ներդրումային ընկերությունը դինամիկ և ակտիվ զարգացող ընկերություն է ոչ միայն Բուլղարիայի խորհրդատվա-ներդրումային շուկայում, այլև`Ռուսաստանի Դաշնությունում: Ետևում թողնելով բավականին լուրջ մրցակիցներին` ընկերությունը բուռն գործունեություն ծավալեց նոր շուկաներ գրավելու և իր ծառայությունների ոլորտը ընդլայնելու ուղղությամբ: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ընկերության ռազմավարությունը հիմնված է ոչ միայն խիստ գործարարական սկզբունքների վրա, մեծ ուշադրություն է հատկացվում նաև բարի դրացիական հարաբերությունների ձեռք բերմանը, անհրաժեշտ էր կանգ առնել այնպիսի երկրի շուկայի վրա, որը ամենից ավելի էր համապատասխանում այդ չափանիշներին: Այնուհետև ընկերությունը սկսեց ակտիվորեն զբաղվել նորդրումախորհրդատվական շուկայի լուրջ մարքեթինգային հետազոտություններով և հանգեց եզրակացության, որ Բուլղարիան և Հայաստանը ունեն ընդհանուր գործարար դաշտ ստեղծելու և փոխշահավետ համագործակցելու իրական հեռանկարներ, ինչը իհարկե կնպաստի երկու երկրների տնտեսության զարգացմանը:

Товарооборот между Арменией и Болгарией «желает лучшего», поскольку в 2009 году он составил порядка 100 000 долларов, сообщил журналистам в Ереване посол Болгарии в Армении Тодор Стайков. По его словам, инвестиционный потенциал двух стран используется не в полном объеме, в частности, армянских инвесторов интересует рынок недвижимости Болгарии и турпродукты.
Что же касается экспорта, то в Болгарии востребована продукция горнорудной промышленности, что является сравнительным преимуществом Армении, а из Болгарии в Армению в разные годы импортируются разные товары. Тем не менее, по мнению посла, необходимо делать совместные инвестиции, в частности, в Армении выращиваются высококачественные овощи и фрукты, 75% которые, к сожалению, не перерабатывается. В связи с этим он привел пример Турции, где перерабатывающая пищевая промышленность хорошо развита, и в этом контексте Армении будет очень трудно конкурировать и по цене и по качеству. Сравнительным же преимуществом Болгарии является географическое местоположение, кроме того подготовленность трудовых ресурсов в Болгарии значительно лучше, чем в Армении.
30 июня в Ереване состоялась официальная церемония открытия представительства «Первой Инвестиционной Консалтинговой Компании» Болгарии («ПЬРВА»). Это динамичный, активно развивающийся игрок на инвестиционно-консалтинговом рынке не только Болгарии, но и России. Компания «ПЬРВА» готова предоставить самый широкий спектр консалтинговых услуг, надежно подкрепленный необходимыми маркетинговыми исследованиями той сферы бизнеса в Болгарии, которая привлекательна и выгодна для вложений.
Открытие первого торгового представительства во всем Кавказском регионе послужит укреплению деловых и торговых взаимоотношений между двумя государствами, ознакомлению армянской общественности и бизнес – элиты с инвестиционными возможностями, предоставляемыми государством Болгария.