30 Հունիս 2010 - 11:54 AMT
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) նախազգուշացում է տվել «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ին առաջարկվող ծառայությունների մասին ոչ լիարժեք տեղեկատվության տրամադրման վերաբերյալ վարույթի հիման վրա, որը հարուցվել էր հունիսի 30-ին հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ընթացքում:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին ՏՄՊՊՀ մամլո ծառայությունից, վարույթը հարուցվել էր մամուլի հրապարակման հիման վրա: Այդ հրապարակման համաձայն` բաժանորդը սպասարկման կենտրոնից ձեռք է բերել 1000 դրամանոց լիցքավորման քարտ` գիշերային ժամերին ինտերնետ ծառայությունից օգտվելու նպատակով, և հետագայում պարզել, որ իր հաշվեկշռում ունենալով 360 դրամից պակաս գումար չի կարող օգտվել տվյալ ծառայությունից, իսկ հաշիվը սպառելուց հետո գանձվում է ևս 83 դրամ, ու այդ մասին չեն տեղեկացնում ոչ սպասարկման կենտրոնում և ոչ էլ ընկերության ինտերնետային կայքում:
Բջջային կապի օպերատորի նման գործելաոճը հանձնաժողովը որակեց իբրև սպառողին մոլորության մեջ գցելու և անբարեխիղճ մրցակցության փորձ: Բայց հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ «ԱրմենՏելը» վերացրել է խախտումը և պատրաստակամություն հայտնել փոխհատուցել սպառողներին հասցրած վնասը, որոշում կայացվեց ընկերության նկատմամբ կիրառել մեղմ պատժամիջոց` նախազգուշացում:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции РА (ГКЗЭК) вынесла предупреждение ЗАО «АрменТел» по производству в связи с предоставлением неполноценной информации о предлагаемых услугах, которое было возбуждено в ходе внеочередного заседания комиссии 4-го июня.
Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе ГКЗЭК, производство было возбуждено на основе сообщения в прессе. Согласно публикации, абонент приобрел в центре обслуживания компании карту стоимостью 1000 драм, для оплаты Интернет-связи в ночное время. Однако, как выяснилось, имея на балансе менее 360 драмов, абонент не может воспользоваться услугой, а после того, как сумма на счету была исчерпана с пользователя взимается еще 83 драма, о чем абонента не информируют ни в центре обслуживания, ни на сайте компании.
Подобные действия оператора сотовой связи комиссия расценила, как попытку ввести потребителя в заблуждение, а также как недобросовестную конкуренцию. Однако, учитывая тот факт, что «АрменТел» в процессе производства ликвидировала нарушения, то ГКЗЭК решила в качестве меры наказания вынести предупреждение.