1 Հուլիս 2010 - 08:34 AMT
Սերգեյ Լյալին. Հետխորհրդային տարածքի երկրներում աճում է հետաքրքրությունը փոխադարձ ներդումների նկատմամբ
Երևանում իր աշխատանքն է սկսել «ԱՊՀ և Բալթյան երկրների պարտատոմսային 7-րդ կոնգրեսը», որին մասնակցում են 200 հոգի, որոնց շարքում 130 մասնակիցներ Ռուսաստանից, 25-ը` Հայաստանից, 26-ը` Ուկրաինայից, 10-ը` Բելառուսից և ԱՊՀ այլ երկրներից:
Ինչպես նշել է Cbonds -ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Լյալինը, արժեթղթերի շուկայի վերականգնումը տարբեր երկրների համար հավասարաչափ չի ընթացել: Մասնավորապես, նրա խոսքերով, Ռուսաստանի շուկան ոչ միայն վերականգնվել է, այլ նաև առաջ է անցել իր մինչճգնաժամային վիճակից ոչ միայն բաշխման ծավալներով, այլ նաև բաշխումների քանակով: Այլ երկրներում վերականգնումն ընթացել է այլ ուղեծրով, մասնավորապես, պետական արժեթղթերի գծով, որտեղ կորպորատիվ հատվածը թույլ է զարգացած (Հայաստան, Ուկրաինա):
Միաժամանակ, Լյալինը նշեց, որ վերջին շրջանում մեծացել է մարդկանց քանակը, որոնք հետաքրքրվում են փոխադարձ ներդրումներով և պոտենցիալ ունեն հարևան երկրների արժեթղթերի շուկայում: «Փոխադարձ հետաքրքրություները խոսում է այն մասին, որ այսօրվա միջոցառումը կարող է պահանջված լինել»,- ասել է նա:
Իր հերթին, «Պրոմսվյազբանկ» ԲԲԸ-ի առաջին փոխնախագահ Արտյոմ Կոստանդյանն ավելացրել է, որ ճգնաժամի պայմաններում էքստրեմալ պայմանների կառավարման փորձի փոխանակումը թույլ կտա հետխորհրդային տարածքի երկրներին ամրապնդել իրենց ֆինանսական շուկաները: Ճգնաժամի ժամանակ մեծացել է ներքին պարտատոմսերի գրավչությունը: Չնայած նրան, որ Երևանը միջազգային ֆինանսական կենտրոն դառնալու հավակնություններ չունի` ՀՀ կառավարությունը ջանքեր է գործադրում տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոնի կայացման ուղղությամբ:
Անդրադառնալով տնտեսության զարգացման հեռանկարներին` Արտյոմ Կոստանդյանը նշեց, որ զարգացած երկրներն անկարող են եղել կրճատել իրենց բյուջեների դեֆիցիտը, իսկ որոշ երկրներ անկարող են եղել ինքնուրույն ֆինանսավորել իրենց պարտքերը: «Այդ պայմաններում մեզանից կախված է, որպեսզի տնտեսության ծիլերը չթառամեն և որոշ ժամանակ անց արդյունք տան»,- ասել է նա: «ԱՊՀ և Բալթյան երկրների պարտատոմսային 7-րդ կոնգրեսի» կազմակերպիչն է Cbonds ընկերությունը` ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա-ի աջակցությամբ:

1 Июль 2010 - 08:34 AMT
В Ереване начал свою двухдневную работу «VII Облигационный конгресс стран СНГ и Балтии». В конгрессе принимает участие 200 человек, среди которых 130 участников из России, 25 участников из Армении, 26 участников из Украины, 10 из Беларуси и других стран СНГ.
Как отметил генеральный директор Cbonds Сергей Лялин, год который прошел от предыдущего конгресса в Минске выдался достаточно удачным, однако восстановление рынка ценных бумаг для разных стран протекало не равномерно. В частности, по его словам, рынок России не только восстановился, но и обогнал свое докризисное состояние не только по объемам размещения, но и по количествам размещений. В других странах восстановление шло по иной траектории, в частности, по линии государственных ценных бумаг, где корпоративный сектор слабо развит (Армения, Украина).
При этом Сергей Лялин отметил, что за последний период увеличилось число людей, которые интересуются взаимными инвестициями и имеющимся потенциалом на рынке ценных бумаг соседних государств. «Такой взаимный интерес говорит о том, что сегодняшнее мероприятие может быть востребовано», – подчеркнул он в своей приветственной речи к участникам конгресса.
В свою очередь первый вице-президент ОАО «Промсвязьбанк» Артем Констандян добавил, что «в нынешних условиях нестабильного финансового рынка Ереван согласился согреть своим теплом», отметив, что обмен опытом по управлению экстремальными условиями в условиях кризиса позволит странам постсоветского пространства укрепить свои финансовые рынки. За время кризиса в разы увеличилась привлекательность внутренних долговых бумаг. Несмотря на то, что у Еревана нет амбиций становления международного финансового центра, тем не менее, правительство РА прилагает все усилия по становлению регионального финансового центра.
Касаясь мировых перспектив развития экономики, Артем Констандян отметил, что развитые страны оказались неспособными сократить дефициты своих бюджетов, а некоторые страны оказались не способны самостоятельно профинансировать свои долги. «В этих условиях от нас с вами зависит, чтобы ростки в экономики, которые только появились на свет, не завяли и через некоторое время мы собрали бы урожай, выраженный в стабильном экономическом росте в наших странах», – сказал он, обращаясь к присутствующим участникам и гостям конгресса. Организаторами «VII Облигационного конгресса стран СНГ и Балтии» является российское информационное агентство Cbonds, специализирующееся на рынках корпоративного долга СНГ. Конгресс проходит при поддержке фондовой биржи NASDAQ OMX Армения.