1 Հուլիս 2010 - 09:33 AMT
«Հայաստանում լավ հեռանկարներ կան կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայի, ինչպես նաև այլ արժեթղթերի շուկայի զարգացման համար»,-հայտարարել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը` ելույթ ունենալով հուլիսի 1-ի «ԱՊՀ և Բալթիայի երկրների պարտատոմսերի VII կոնգրեսում»: Ներկայացնելով Հայաստանի ֆինանսական համակարգը` նա ասել է, որ այստեղ գերակայում են բանկերը, որոնց ակտիվները ֆինանսական համակարգում կազմում են 93 տոկոս, իսկ ներդրումային ընկերությունների ակտիվները` շուկայի 1-1,5 տոկոսը:
Առաջին եռամսյակի արդյունքներով Հայաստանում գործում է 14 կորպորատիվ էմիտենտ, որոնցից 5-ը բանկեր են և մեկը ներդրումային ընկերություն, և խոշոր բիզնեսի այլ ներկայացուցիչներ, որոնց պարտատոմսերը ցուցակում են անցել ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայում: Նույն ժամանակաշրջանի համար կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկան երրորդ տեղում է արժութայինից հետո, որի գործարքները նույնպես բորսայում են կատարվում, իսկ երկրորդ տեղում են ռեպո-ծառայությունները: «Գործարքների ծավալը ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում 2009թ. չորրորդ եռամսյակի համեմատ կազմել է 4,2 մլրդ դրամ, որոնցից 75 տոկոսը` գործարքներ են կորպորատիվ պարտատոմսերի գծով»,-ասել է Վաչե Գաբրիելյանը:
Ինչպես նշել է ԿԲ փոխնախագահը, Երևանում մեկնարկող եկօրյա կոնգրեսը հետապնդում է նաև օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման նպատակ` հավելելով, որ օտարերկրյա ներդրողների համար Հայաստանում ստեղծվել են բարենպաստ պայմաններ, որի օրինակ կարող է ծառայել այն փաստը, որ ՀՀ առևտրային բանկերի կապիտալի 75 տոկոսը օտարերկրյա կապիտալ է, այդ թվում ռուսական, արևմտաեվրոպական: «Պետությունն ամեն ինչ անում է, ստեղծելու համար բարենպաստ նեթակառուցվածքներ բիզնեսի զարգացման համար»,-ասել է նա:
Ձեռնարկված քայլերի թվում Վաչե Գաբրիելյանը նշել է վարկանիշերի շնորհումը բոլոր արտաբանկային էմիտենտներին, «Ազգային հիփոթեքային ընկերության» ստեղծումը, որը պարտատոմսեր կթողարկի: Բացի այդ, ըստ նրա, Հայաստանը մտադիր է ձեռնամուխ լինել կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացմանը և օրերս ՀՀ ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց «ՀՀ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին» օրենքը, որի համաձայն 2014 թվականից ի վեր երկրում կգործի պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային հիմնադրամ, որին կմիանան 40-ից երիտասարդ բոլոր անձիք: «Դա ևս մեծ հեռանկարներ կստեղծի կորպորատիվ հատվածի զարգացման համար, քանի որ կորպորատիվ հատվածը կտեսնի այն գումարների առկայությունը, որոնք նա կկարողանա ներգրավել»,-ասել է նա: ԿԲ ներկայացուցիչը հավելել է նաև, որ քանի որ գումարները կհոսեն տնտեսության իրական հատված, ապա բազմաթիվ կորպորատիվ խաղացողների մոտ ցանկություն կառաջանաս ավելացնել պարտատոմսեի թողարկումն արդեն 2011-12թթ.: Բացի այդ, 2011 թվականից Հայաստանում կգործի կամավոր կուտակային հիմնադրամ:
Անդրադառնալով բարենպաստ օրենսդրական դաշտին` նա նշեց, որ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի վերաբերյալ օրենքով ներդրումներ են թույլատրվում ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև օտարերկրյա արժեթղթերի միջոցով` նշելով, որ նման կոնգրեսները թույլ են տալիս արժեթղթերի շուկայի մասնակիցներին ծնոթանալ երկրում առկա ներդրումային հնարավորություններին:

«В Армении есть хорошие перспективы развития рынка корпоративных облигаций, а также рынка других ценных бумаг», – заявил заместитель председателя Центрального банка Армении Ваче Габриелян, выступая 1 июля на «VII Облигационном конгрессе стран СНГ и Балтии». Представляя финансовую систему Армении, он сказал, что в ней доминируют банки, активы которых в финансовой системе составляют 93%, а активы инвестиционных компаний составляю 1-1,5% рынка.
По состоянию на первый квартал в Армении действуют 14 корпоративных эмитентов, среди которых 5 – это банки и одна инвестиционная компания, а остальные представители крупного бизнеса, облигации которых прошли листинг на NASDAQ OMX Армения. По состоянию на тот же период рынок корпоративных облигаций находится на третьем месте после валютного, сделки по которому происходят также на бирже, а на втором месте – репо – услуги. «Объем сделок в первом квартале текущего года по сравнению с четвертым кварталом 2009 года составил 4,2 млрд. драмов, из них 75% – это сделки по корпоративным облигациям», – сообщил Ваче Габриелян.
Как отметил зампред, стартовавший в Ереване двухдневный конгресс преследует также цель привлечения иностранных инвестиций, добавив, что для иностранных инвесторов в Армении созданы благоприятные условия, примером чего может служить тот факт, что 75% в капитале комбанков Армении – это иностранный капитал, в том числе есть российский, западноевропейский и другой. «Государство делает все, чтобы создать благоприятную инфраструктуру для развития этого бизнеса: имеются конкретные наработки и далеко идущие планы, которые тоже будут содействовать развитию рынка корпоративных облигаций», – сказал он.
Среди предпринятых в этом направлении шагов Ваче Габриелян отметил присвоение рейтингов всем небанковским эмитентам со стороны ЦБ РА, создание УКО «Национальная ипотечная компания», которая будет выпускать облигации. Помимо этого, по его словам, Армения планирует приступить к реализации пенсионных реформ, и на днях НС РА принял во втором чтении закон «О накопительной пенсионной системе РА», согласно которому с 2014 года в стране будет действовать обязательная накопительная пенсионная система, к которой присоединятся все лица моложе 40 лет. «Это тоже создает очень большие перспективы для развития корпоративного сектора, потому что корпоративный сектор увидит наличие тех денег, которые он сможет привлечь», – пояснил он. В связи с этим представитель ЦБ РА добавил, что поскольку деньги потекут в реальный сектор экономики, то у многих корпоративных игроков возникнет желание наращивать выпуск облигаций уже с 2011- 2012 гг. Помимо этого в рамках пенсионных реформ с 2011 года в Армении будет действовать добровольная накопительная система. Касаясь благоприятного законодательного поля, он отметил, что законом «О накопительной пенсионной системе» допускаются вложения не только в Армении, но и в иностранные ценные бумаги, отметив, что подобные конгрессы позволят участникам рынков ценных бумаг ознакомиться с имеющимися в данной стране инвестиционными возможностями и, соответственно, принимать решения относительно осуществления вкладов в экономику той или иной страны.
Организаторами «VII Облигационного конгресса стран СНГ и Балтии» является российское информационное агентство Cbonds, специализирующееся на рынках корпоративного долга СНГ. Конгресс проходит при поддержке фондовой биржи NASDAQ OMX Армения. В работе конференции принимают участие около 200 человек – представителей России, Армении, других стран СНГ, Балтии, Великобритании и континентальной Европы.