1 Հուլիս 2010 - 10:24 AMT
2009 թվականը Հայաստանում սպասումների տարի էր, երբ շատերը սպասում էին անշարժ գույքի գների զգալի նվազմանը, հայտնել է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը` հուլիսի 1-ին ելույթ ունենալով «ԱՊՀ և Բալթյան երկրների VII Պարտատոմսային կոնգրեսում»: Նրա խոսքով, 2009 թվականին հիմնականում շինարարության ոլորտում անկմամբ պայմանավորված 14%-անոց տնտեսական անկման պայմաններում շատ ներդրողներ չտիրապետեցին իրադրությանը, չկողմնորոշվեցին և հետաձգեցին իրենց արտահոսումները: Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամով պայմանավորված բացասական սպասումների պայմաններում երկարաժամկետ օգտագործման ապրանքների սպառումը կտրուկ ընկավ ոչ միայն Հայաստանում, այլև աշխարհի շատ երկրներում: Եթե 2008 թվականին սպառողական վարկերի վարկավորումն աճել էր, ապա 2009 թվականի առաջին կիսամյակում այստեղ անկում նկատվեց: Սակայն սկսած 2009 թվականի սեպտեմբեր-օգոստոս ամիսներից իրավիճակը փոխվեց և վարկավորման ծավալները սկսեցին աստիճանաբար վերականգնվել: «Մենք կարողացանք վերականգնել բանկային վարկավորման ծավալները, և 2009 թվականի վերջին այդ ծավալները հավասարվեցին 2008 թվականի ցուցանիշին»,- ասել է նա:
Ինչպես նշել է Վաչե Գաբրիելյանը, կորպորատիվ պարտատոմսերի շուկայի զարգացման տեսակետից 2009 թվականի խոշոր իրադարձությունը ազգային դրամի լողացող փոխարժեքին վերադառնալու մասին Հայաստանի Կենտրոնական բանկի որոշումն էր, և այդ անցումը, ի տարբերություն Ռուսաստանի, կատարվեց ոչ թե աստիճանաբար, այլ միանգամից: «Ընդ որում, ազգային դրամն արժեզրկվեց 25%-ով, ինչը փոքր-ինչ արգելակեց տվյալ շուկայի զարգացումը»,- ասել է նա: Եթե 2008 թվականին շուկան բարձրության վրա էր, և շատ ընկերություններ պատրաստ էին արտահոսումներ կատարել, բայց այդ միտումը դադարեց 2009 թվականին:
Այսօր Հայաստանի տնտեսությունն աճում է, և հինգ ամսվա արդյունքներով արդեն 8,8% աճ է գրանցվել, բացի այդ ՀՀ կառավարությանը հաջողվում է կարգավորել գնաճը, որպեսզի դրա տարեկան ցուցանիշը հասցնի 5,5%-ի: Այդ համատեքստում Վաչե Գաբրիելյանն ընդգծել է, որ տնտեսական աճի ընդհանուր պայմաններում ազգային դրամն ամրապնդվում է: «Եթե առաջին եռամսյակում որոշակի սպասումներ կային, ապա այժմ ազգային դրամն ամրապնդվում է: Վերջին երկու ամսվա ընթացքում Կենտրոնական բանկը հանդես է գալիս գնորդի դերում: Բարձրանում է հետաքրքրությունն արժեթղթերի հանդեպ, շուկայում արդեն կոնկրետ քայլեր կան, քանի որ ընկերությունները վերանայում են իրենց նախկին դիրքորոշումները»,- ասել է նախագահի տեղակալը:
«ԱՊՀ և Բալթյան երկրների VII Պարտատոմսային կոնգրեսի» կազմակերպիչներն են Cbonds լրատվական գործակալությունը, որը մասնագիտանում է ԱՊՀ կորպորատիվ պարտքի շուկաներում: Կոնգրեսն ընթանում է NASDAQ OMX Արմենիայի ֆոնդային բորսայի աջակցությամբ: Խորհրդաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են մոտ 200 հոգի` Ռուսաստանի, Հայաստանի, ԱՊՀ այլ երկրների, Բալթիկայի, Մեծ Բրիտանիայի և կոնտինենտալ Եվրոպայի ներկայացուցիչներ:

1 Июль 2010 - 10:24 AMT
В Армении 2009 год был годом ожиданий, когда многие ждали значительного понижения цен на недвижимость, – заявил заместитель председателя Центрального банка Армении Ваче Габриелян, выступая 1 июля на «VII Облигационном конгрессе стран СНГ и Балтии». По его словам, в условиях 14%-го экономического спада в 2009 году, который в основном был обусловлен спадом в сфере строительства, многие инвесторы не владели ситуацией, не ориентировались и отложили свои эмиссии. В условиях отрицательных ожиданий, вызванных мировым финансово- экономическим кризисов, резко упало потребление товаров длительного пользования не только в Армении, но и во многих странах мира. Если в 2008 году кредитование потребительских кредитов росло, то в первом полугодии 2009 году здесь наблюдался спад. Однако начиная с сентября-августа 2009 года ситуация изменилась и объемы кредитования стали постепенно восстанавливаться. «Мы сумели восстановить объемы банковского кредитования, и в конце 2009 года эти объемы стали равными показателю 2008 года», – сказал он.
Как отметил Ваче Габриелян, крупным событием 2009 года с точки зрения развития рынка корпоративных облигаций стало решение Центрального банка Армении о возврате к политике плавающего курса нацвалюты, и этот переход, в отличие от России, был сделан не постепенно, а сразу. «При этом нацвалюта – драм был обесценен на 25%, что немного затормозило развитие данного рынка», – сказал он. Если в 2008 году рынок был на подъеме, и многие компании были готовы осуществить эмиссию, то эта тенденция остановилась в 2009 году.
На сегодняшний день экономика Армении растет, и по итогам пяти месяцев уже зарегистрирован рост в 8,8%, к тому же правительству РА удается регулировать инфляцию, чтобы довести ее годовой показатель до 5,5%. В этом контексте Ваче Габриелян подчеркнул, что на общем фоне роста экономики укрепляется национальная валюта. «Если и были какие-то ожидания в первом квартале, то сейчас нацвалюта укрепляется. За последние два месяца Центробанк выступает в роли покупателя. Повышается интерес к ценным бумагам, на рынке уже есть конкретные шаги, поскольку компании пересматривают свои прежние позиции», – сказал зампред.
Организаторами «VII Облигационного конгресса стран СНГ и Балтии» является российское информационное агентство Cbonds, специализирующееся на рынках корпоративного долга СНГ. Конгресс проходит при поддержке фондовой биржи NASDAQ OMX Армения. В работе конференции принимают участие около 200 человек – представителей России, Армении, других стран СНГ, Балтии, Великобритании и континентальной Европы.