Ֆինանսների նախարարության կողմից մշակվել և երկրի կառավարություն են ներկայացվել օրինագծեր, որոնք համաձայն նախատեսվում է ծխախոտի արտադրությունը ֆիքսված վճարների համակարգից տեղափոխել հարկային ռեժիմի ընդհանուր համակարգ տեղափոխել` գործող ֆիքսված վճարներից առանձնացնելով ավելացված արժեքի հարկը, մաքսային վճարումները և ակցիզային հարկը, վերջինիս առնչությամբ միասնական դրույք սահմանել երկրում արտադրվող և ներկրվող ծխախոտի համար: PanARMENIAN.Net գործակալությանը նման տեղեկատվություն են տրամադրել Հայաստանի Ֆինանսների նախարարությունից:
«Ինչ վերաբերում է Հայաստան ներկրվող ուկրաինական ծխախոտային արտադրանքի խտրական հարկային ռեժիմի վերաբերյալ Ուկրաինայի մեղադրանքներին, ապա «Ծխախոտային արտադրանքի վրա սահմանված վճարների մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն Հայաստան ներկրվող ողջ ծխախոտային արտադրանքի համար երկրում արտադրվող արտադրանքից տարբեր դրույքներ են սահմանված, անկախ այն բանից, թե որ երկրից է ներկրցում ապրանքը»,- պատասխանել է ֆինանսների փոխնախարար Սուրեն Կարայանը:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Ուկրաինայի Էկոնոմիկայի նախարարությունը խտրական հարկային ռեժիմ է հայտնաբերել Հայաստան ներկրվող ուկրաինական ծխախոտային արտադրանքի համար: Կիևը ծրագրում է խնդիրը լուծել ՀԱԿ մեխանիզմների օգնությամբ, որոնք շնորհիվ Ուկրաինայում ավելի վաղ հաջողվել էր պաշտպանել սեփական շահերը Վրաստանում:

Со стороны Министерства финансов разработаны и представлены в правительство страны проекты закона, согласно которым предусматривается производство сигарет перенести из системы фиксированных выплат в общую систему налогообложения, отделив от действующих фиксированных выплат налог на добавленную стоимость, таможенные выплаты и акцизный налог, по части последнего установить единую ставку для производимых и ввозимых в страну сигарет. Такую информацию предоставили агентству PanARMENIAN.Net в министерстве финансов Армении.
«Что касается обвинений Украины в дискриминационном налогообложении импортируемой в Армению украинской табачной продукции, то согласно закону РА «Об установленных платежах на табачные изделия», для всей табачной продукции, импортируемой в Армению, установлены отличные ставки от производимой в стране продукции, вне зависимости от того, из какой страны импортирован товар», – ответил заместитель министра финансов Сурен Караян.
Ранее сообщалось, что Минэкономики Украины обнаружило дискриминационное налогообложение украинской табачной продукции в Армении. Разрешить конфликт Киев планирует с помощью механизмов ВТО, благодаря которым Украине ранее удалось отстоять свои интересы в Грузии.