Ինչպես PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Արմեն Մելիքյանը, այս անգամ Հայաստանի շահը կայանում էր նրանում, որպեսզի ներկայացվի նրա ներուժը, անկախ այն բանից, որ հանրապետությունում արժեթղթերի շուկան թույլ է զարգացած, արժեթղթերի ավելի զարգացած շուկաներում արդեն ակտիվ աշխատողների հետ ծանոթացնել տեղական շուկայի խաղացողներին և պարզել համագործակցության հնարավոր ճանապարհները:
ԱՊՀ երկրների համար արժեթղթերի շուկայի վերականգնումը հարթ չէր ընթանում: Մասնավորապես, Մելիքյանի խոսքով, Ռուսաստանի շուկան ոչ միայն վերականգնվեց, այլև առաջ անցավ իր նախաճգնաժամային վիճակը ոչ միայն տեղակայման ծավալներով, այլև տեղակայումների քանակով: Այլ երկրներում վերականգնումն ընթանում էր հետագծով, մասնավորապես, պետական արժեքթղթերի գծով, որտեղ կորպորատիվ սեկտորը թույլ է զարգացած (Հայաստան, Ուկրաինա): Միևնույն ժամանակ Cbonds գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Լյալինը նշել է, որ վերջին շրջանում մեծացել է մարդկանց քանակը, որոնք հետաքրքրվում են փոխադարձ ներդրումներով և պոտենցիալ ունեն հարևան երկրների արժեթղթերի շուկայում: Դանդաղ վերականգնման ընդհանուր պայմաններում ԱՊՀ երկրներից թողարկողները երկարաժամկետ փոխառման ռեսուրսների կարիք ունեն, իսկ տեղական շուկաները կարճաժամկետ գումարներ են առաջարկում, ուստի շատ թողարկողների համար ֆինանսնավորման ներգրավման հարցում արտաքին շուկաներից բացի այլընտրանք չկա:
Չնայած նրան, որ Երևանը միջազգային ֆինանսական կենտրոն դառնալու հավակնություններ չունի, ի տարբերություն Մոսկվայի, ՀՀ կառավարությունը ջանքեր է գործադրում տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոնի կայացման ուղղությամբ: Կազմակերպիչների խնդրանքով հայկական կողմը ներկայացրեց մակրոտնտեսական իրադրությունը երկրում, ինչպես նաև տնտեսական զարգացման տեսությունը: Էկոնոմիկայի նախարարության ներկայացուցիչը նշեց, որ հինգ ամսվա արդյունքներով արդեն 8,8% աճ է գրանցվել այն դեպքում, երբ 2009 թվականին անկումը կազմել էր 14,4%: Սպասվում է, որ առաջին կիսամյակի արդյունքներով հետագա աճ կգրանցվի արդյունաբերության ոլորտում և ծառայությունների գծով, ինչը Հայաստանին թույլ կտա հաղթահարել տնտեսական ճգնաժամը: Հայաստանի կառավարությունը բարեփոխումներ է իրականացնում բիզնես-միջավայրի բարելավման համար, և հույս կա, որ 2011 թվականի ցուցանիշները զգալիորեն կգերազանցեն ճգնաժամային տարիների ցուցանիշները:
Արժեթղթերի շուկայի զարգացման ուղղությամբ ակտիվորեն աշխատում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկը, մասնավորապես, ԿԲ-ն վարկանիշեր է շնորհում բոլոր արտաբանկային էմիտենտներին, արդեն ստեղծվել է «Ազգային հիփոթեքային ընկերություն», որը պարտատոմսեր կթողարկի: Բացի այդ, ըստ նրա, Հայաստանը մտադիր է ձեռնամուխ լինել կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացմանը և օրերս ՀՀ ԱԺ-ն երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց «ՀՀ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մասին» օրենքը, որի համաձայն 2014 թվականից ի վեր երկրում կգործի պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային հիմնադրամ, որին կմիանան 40-ից երիտասարդ բոլոր անձիք: Քանի որ գումարները կհոսեն տնտեսության իրական հատված, ապա բազմաթիվ կորպորատիվ խաղացողների մոտ ցանկություն կառաջանաս ավելացնել պարտատոմսեի թողարկումն արդեն 2011-12թթ.: Բացի այդ, 2011 թվականից Հայաստանում կգործի կամավոր կուտակային հիմնադրամ: «Կուտակային թոշակային համակարգի մասին» օրենքով թույլատրվում են նաև ներդրումներ ոչ միայն Հայաստանում, այլև արտասահմանյան արժեթղթերում:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ ԿԲ կանխատեսումներով, ազգային դրամն ամրապնդվում է, և վերջին երկու մասվա ընթացքում Կենտրոնական բանկը հանդես է գալիս գնորդի դերում: Վերականգնվում են վարկավորման ծավալները, բարձրանում է հետաքրքրությունը արժեթղթերի նկատմամբ, քանի որ ընկերությունները վերանայում են իրենց նախկին դիրքորոշումները:
Այդպիսով, Հայաստանի արժեթղթերի շուկան զարգացող և հեռանկարային է, և դրանում մեծ ավանդ ունի ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա ֆոնդային բորսան, որի ծրագրերի մեջ մտնում է նոր առևտրային համակարգի, նոր դեպոզիտային համակարգի ներդրումը և անցումը T+3 մեխանիզմին` առանց միջոցների ու արժեթղթերի նախնական ավանդի ներդրեման, քանի որ ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան չի կարող իր տեխնիկական զինվածությամբ զիջել բորսային խմբի պահանջներին: Բացի դրանից, բորսայի առջև խնդիր է դրված` աջակցել լիսթինգ անցնող ընկերությունների թափանցիկության աստիճանի հետագա բարձրացմանը (տեղեկատվության բացահայտմանը պահանջների բարձրացման, կորպորատիվ կառավարման համակարգի, հսկողության արդյունավետ համակարգի ներդրման ճանապարհով):
Այն ակտիվացնելու համար ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան սկսելու է ուղղակիորեն աշխատել պոտենցիալ էմիտենտների հետ` նրանց բացատրելով «խաղի կանոնները»: Նախկինում այդ պարտավորությունը դրված էր բրոքերների և ներդրումային բանկերի վրա, սակայն նրանք հարկի ակտիվություն չցուցաբերեցին, հնարավոր է նաև վրա հասած ճգնաժամի պատճառով: Նման փորձը փոխառվել է բալթյան երկրներից և բավական արդյունավետ է: ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան աշխատելու է նաև Հայաստանի կապիտալի շուկա նոր IPO ներգրավման ուղղությամբ, և այդ ուղղությամբ մեծ պոտենցիալ կա սպառման ոլորտում, մասնավորապես` սուպերմարկետներում: Բորսայի գործունեության շատ կարևոր հեռանկարյաին ուղղություն է թոշակային համակարգի սպասարկումը, քանի որ Հայաստանում 2014 թվականից գործելու է պարտադիր կուտակային համակարգը:

Восстановление рынка ценных бумаг для разных стран СНГ протекало не равномерно. В частности, по его словам, рынок России не только восстановился, но и обогнал свое докризисное состояние не только по объемам размещения, но и по количествам размещений. В других странах восстановление шло по иной траектории, в частности, по линии государственных ценных бумаг, где корпоративный сектор слабо развит (Армения, Украина). В то же время генеральный директор Cbonds Сергей Лялин отметил, что за последний период увеличилось число людей, которые интересуются взаимными инвестициями и имеющимся потенциалом на рынке ценных бумаг соседних государств. На общем фоне медленного восстановления, эмитенты из стран СНГ нуждаются в долгосрочных заемных ресурсах, а локальные рынки предлагают короткие деньги, поэтому для многих эмитентов в привлечении финансирования нет другой альтернативы помимо внешних рынков.
Несмотря на то, что у Еревана нет амбиций становления международного финансового центра, в отличие от Москвы, тем не менее, правительство РА прилагает все усилия по становлению регионального финансового центра. По просьбе организаторов армянская сторона представила макроэкономическую ситуацию в стране, а также видение экономического развития. Представитель министерства экономики отметил, что по итогам пяти месяцев в стране уже зарегистрирован экономический рост в 8,8%, при том, что по итогам 2009 года спад составил 14,4%. Обижается, что по итогам первого полугодия будет зарегистрирован дальнейший рост в сфере промышленности и по линии услуг, что позволит Армении преодолеть экономический кризис. Правительство Армении проводит реформы для улучшения бизнес-среды, и есть надежда, что показатели 2011 года будут значительно превышать показатели кризисных лет.
В направлении развития рынка ценных бумаг в стране активно работает и Центральный банк Армении, в частности, ЦБ присваивает рейтинги всем небанковским, уже создана УКО «Национальная ипотечная компания», которая будет выпускать облигации. Помимо этого, Армения планирует приступить к реализации пенсионных реформ, и на днях НС РА принял во втором чтении закон «О накопительной пенсионной системе РА», согласно которому с 2014 года в стране будет действовать обязательная накопительная пенсионная система, к которой присоединятся все лица моложе 40 лет. Поскольку деньги потекут в реальный сектор экономики, то у многих корпоративных игроков возникнет желание наращивать выпуск облигаций уже с 2011- 2012 гг. Помимо этого в рамках пенсионных реформ с 2011 года в Армении будет действовать добровольная накопительная система. Законом «О накопительной пенсионной системе» также допускаются вложения не только в Армении, но и в иностранные ценные бумаги.
Надо отметить, что, по прогнозам ЦБ РА, происходит укрепление национальной валюты, и за последние два месяца Центробанк выступает в роли покупателя. Восстанавливаются объемы кредитования, повышается интерес к ценным бумагам, поскольку компании пересматривают свои прежние позиции.
Таким образом, рынок ценных бумаг Армении является развивающимся и перспективным, и в этом большая заслуга принадлежит фондовой бирже NASDAQ OMX Армения, в планы которой входит внедрение новой торговой системы, внедрение новой депозитарной системы и переход к механизму T+3 без предварительного депонирования средств и ценных бумаг, поскольку NASDAQ OMX Армения не может уступать по своему техническому оснащению требованиям биржевой группы. Помимо этого перед биржей поставлена задача в оказании содействия дальнейшему повышению степени прозрачности компаний, проходящих листинг (путем повышения требований к раскрытию информации, внедрению системы корпоративного управления, эффективной системы надзора).
Чтобы его активизировать, NASDAQ OMX Армения начнет работать с потенциальными эмитентами напрямую, объясняя им «правила игры». Раньше эта обязанность была возложена на брокеров и инвестиционные банки, однако они не проявили должную активность, возможно и в связи с постигшим кризисом. В связи с этим он добавил, что подобный опыт перенят у балтийских стран и является достаточно эффективным. NASDAQ OMX Армения будет также работа в направлении привлечения новых IPO на рынок капитала Армении, и в этом направлении большой потенциал есть в сфере потребления, в частности среди супермаркетов. Очень важным направлением деятельности биржи на перспективу является обслуживание пенсионной системы, поскольку в Армении с 2014 года будет действовать обязательная накопительная система.