5 Հուլիս 2010 - 07:43 AMT
Դեսպան. «Արմավիա» ավիաընկերության նոր չվերթը մեծ դեր կունենա Հայաստանի և Լեհաստանի հետագա ծրագրերում
«Արմավիա» ավիաընկերության նոր չվերթը հայ-լեհական հարաբերությունների համատեքստում հսկայական դեր կխաղա երկու երկրների հետագա ծրագրերի իրագործման մեջ, այդ մասին լրագրողներին Վարշավայի միջազգային օդանավակայանում հայտարարել է Լեհաստանում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Գալոյանը:
Լեհաստանում նախագահական ընտրությունների նախօրեին` հուլիսի 3-ին, կայացել է Երևան-Վարշավա-Երևան ուղիղ չվերթի բացումը:
Դրա հետ կապված` նա ներկայացրել է երկկողմանի հարաբերությունների զարգացման ներկա փուլը, նշելով, որ հուլիսի 13-ին նախատեսված է Լեհաստանի ԱԳՆ ղեկավար Ռադոսլավ Սիկորսկու այցը Հայաստան, նույն օրն իր աշխատանքը կսկսի հայ-լեհական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաջին նիստը: «Մենք արդեն ավարտել ենք բոլոր անհրաժեշտ գործընթացները, ստորագրել ենք տնտեսական համաձայնագիր Հայաստանի և Լեհաստանի միջև: Պետք է նշել, որ կան տնտեսական, քաղաքական, պատմական և մշակութային բոլոր նախադրյալները մեր հարաբերությունների ընդլայնման համար»,- ասել է դեսպանը և հավելել, որ նոր չվերթը կրճատում է երկու երկրների միջև տարածությունը, թույլ է տալիս ավելի լավ ճանաչել Հայաստանը, ինչպես նաև նպաստելու է բոլոր ոլորտներում երկկողմանի հարաբերությունների խորացմանը:
Ինչպես նշել է դեսպանը, եթե վերադառնանք անցյալ, ապա արտաքին աշխարհում հայերն առաջին անգամ ճանաչում գտան, երբ լեհ թագավոր Սիգիզմոնդ Օգոստոս 1-ինն առաջին անգամ ճանաչեց հայկական սփյուռքը, որն այսօր Լեհաստանում հասնում է 25 000-ի: Մխիթար Գոշի «Դատաստանագրքի» հիման վրա Լվովի համայնքն ինքնակառավարման հնարավորություն է ունեցել», – ասել է նա:
Անդրադառնալով Երևան-Վարշավա-Երևան չվերթին` Աշոտ Գալոյանն ավելացրել է, որ դա նաև նպաստելու է զբոսաշրջության ոլորտում փոխանակման արագացմանը, քանի որ ավելի վաղ Հայաստան հասնելու համար անհրաժեշտ էր անցնել երրորդ երկրով:

Новый рейс авиакомпании «Армавиа» в контексте армяно-польских отношений будет играть огромную роль в реализации дальнейших планов двух стран, об этом журналистам в международном аэропорту Варшавы заявил посол Армении в Польше Ашот Галоян.
Накануне президентских выборов в Польше 3 июля состоялось официальное открытие прямого рейса Ереван-Варшава-Ереван.
В связи с этим он представил нынешний этап развития двусторонних отношений, отметив, что 13 июля запланирован визит министр иностранных дел Польши Радослава Сикорского в Армению, в этот же дань начнет свою работу первое заседание армяно-польской межправительственной комиссии. «Мы уже завершили все надлежащие процессы, подписали экономическое соглашение между Арменией и Польшей. Надо сказать, что есть и законодательные, и политические и исторические, и культурные – все предпосылки для расширения наших отношений», – отметил посол. Ашот Галоян добавил, что новый рейс сокращает расстояние между двумя странами, позволяет лучше узнать Армению, а также будет содействовать углублению двусторонних отношений во всех сферах.
Как отметил посол, если обратиться в прошлое, то во внешнем мире армяне впервые нашли признание, когда польский король Сигизмонд Август I впервые признал армянскую Диаспору, которая на сегодняшний день в Польше насчитывает порядка 25 000 человек. «А на основе «Судебника» Мхитара Гоша Диаспора Львова имела возможность самоуправления», – сказал он.
Касаясь открытия рейса Ереван-Варшава-Ереван, Ашот Галоян добавил, что это будет также содействовать ускорению обмена в туристической сфере, поскольку раньше, чтобы добраться до Армении, необходимо было пересекать третьи страны.