5 Հուլիս 2010 - 08:35 AMT
Հայաստանի և Լեհաստանի միջև տնտեսական համագործակցության հարցերը կքննարկվեն հուլիսի 13-ին Երևանում հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողովի առաջին նիստի ժամանակ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Լեհաստանում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Գալոյանը: «Այդ նախաձեռնությունը պատկանում է լեհական կողմին, և մենք արդեն մեկ տարի առաջ որոշել էինք, որ եթե բացվի ուղիղ հաղորդակցություն Երևանի և Վարշավայի միջև, ապա նիստը տեղի կունենա Երևանում»,- նշել է նա:
Լեհաստանում նախագահական ընտրությունների նախօրեին` հուլիսի 3-ին, կայացել է Երևան-Վարշավա-Երևան ուղիղ չվերթի բացումը:
Ինչպես նշել է դեսպանը, այդ նիստում քննարկվելու է երկու փաթեթ. մեկը պատրաստել է լեհական կողմը, մյուսը` հայկական: «Դրանցում ներկայացված է համագործակցության ողջ սպեկտրը, այդ թվում և համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծումը»,- ավելացրել է նա: Աշոտ Գալոյանի խոսքերով, երկկողմանի առևտրատնտեսական համագործակցության ներուժն այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են մետաղների և հանքաքարերի մշակումը, գյուղատնտեսությունը, քիմիական արդյունաբերությունը և թեթև արդյունաբերության ապրանքները: «Հայկական կողմի համար կարևոր նշանակություն ունեն կապիտալ ներդրումները, որոնք գալու են Լեհաստանից, այսինքն, այստեղ խոսքը գնում է ներդրումների խթանման մասին»,- նշել է նա:
Դեսպանը հաղորդել է, որ լեհական կողմից հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողովի նախագահը Լեհաստանի ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալ, ԵՄ պատասխանատու Մարցին Կորոլեցն է: «Հուսով ենք, որ բոլոր այդ տնտեսական ծրագրերը կիրագործվեն Եվրամիության «Արևելյան գործընկերություն» ծրագրի շրջանակներում, որի նախաձեռնողը Լեհաստանն է, ինչը կարող է նպաստել տնտեսության զարգացմանը»,- ասել է Գալոյանը:
Հայ-լեհական միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծման հարցը քննարկվել է Հայաստանում ընթացիկ տարվա մարտի 12-ին Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի գլխավորած լեհական պատվիրակության աշխատանքային այցի շրջանակներում:
Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների համաձայն, Հայաստանի և Լեհաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2009-ին կրճատվել է 6.3 տոկոսով 2008-ի նույն ցուցանիշի հետ համեմատ և կազմել շուրջ 34.6 մլն դոլար:

Вопросы экономического сотрудничества между Арменией и Польшей будут обсуждены 13 июля на первом заседании армяно-польской межправительственной комиссии, которая пройдет в Ереване. Об этом в беседе с корреспондентов PanARMENIAN.Net в международном аэропорту Варшавы сообщил посол Армении в Польше Ашот Галоян. «Такая инициатива последовала с польской стороны, и мы уже год назад решили, что если откроется прямое сообщение между Ереваном и Варшавой, то заседание будет проведено в Ереване», – отметил он.
Накануне президентских выборов в Польше 3 июля состоялось официальное открытие нового прямого рейса Ереван-Варшава-Ереван авиакомпании «Армавиа».
Как сообщил посол, на этом заседании будут рассмотрены два пакета: один – подготовленный польской стороной, а другой – армянской. «В них представлен весь спектр сотрудничества, в том числе и создание совместных предприятий», – добавил он.
По словам Ашота Галояна, потенциал двустороннего торгово-экономического сотрудничества есть в таких сферах, как переработка металлов и руды, сельское хозяйство, химическая промышленность и товары легкой промышленности. «Для армянской стороны важное значение имеют капитальные вложения, которые пойдут из Польши, те есть, безусловно, здесь речь идет о стимулировании инвестиций. Все это – обсуждаемые темы, которые будут решены на уровне правительств двух стран», – отметил он.
Посол сообщил, что с польской стороны председателем армяно-польской межправкомиссии является заместитель министра иностранных дел Польши, отвечающий за ЕС Марцин Королец. «Мы очень надеемся, а скорее так и будет, что все экономические программы будут реализовываться в рамках программы Европейского Союза «Восточное партнерство», инициатором которого является Польша, что может принести большой успех экономике», – подчеркнул Ашот Галоян.
Вопрос создания армяно-польской межправкомиссии был обсужден 12 марта текущего года в рамках рабочего визита польской делегации во главе с премьер-министром Польши Дональдом Туском в Армению.
Согласно данным Национальной статистической службы Армении, внешнеторговый оборот Армении с Польшей за 2009 год сократился на 6,3% по сравнению с аналогичным показателем 2008 года и составил порядка $34,6 млн.