5 Հուլիս 2010 - 10:01 AMT
Հայ բլոգերները խոշորագույն համացանցային հանրագիտարան Վիքիփեդիայի փոխարեն ստեղծել են այլընտրանքային համացանցային wiki.hayqpress.com –ը, որտեղ կարելի է գտնել ճշմարտացի և անկողմնակալ տեղեկատվություն Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի մասին: Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ hayqpress.com համացանցային հանրագիտարանի հիմնադիր Սեդրակ Մկրտչյանն ասել է, որ այդպիսի աղբյուր ստեղծելու գաղափարը ծագել է այն բանից հետո, երբ բացահայտվել է, որ համացանցից օգտվող ադրբեջանցիների մի խումբ, որը հայտնի է որպես «Բաքվի 26 վիքիփեդիստներ» անունով, անցկացնում էր ակտիվ և համակարգված հակահայկական քարոզչություն Վիքիփեդիայում:
«Վիքիփեդիայում ադրբեջանական խումբը վարում էր իսկական լոբբիստական քարոզչություն, համացանցային այդ հանրագիտարանում տեղադրելով հակահայկական բովանդակությամբ նյութեր: Մեր ստեղծած աղբյուրը բաց է, որտեղ կարելի է անկողմնակալ տեղեկատվություն տեղադրել, այն նաև ամբողջապես պաշտպանված է`ադրբեջանցիները և թուրքերը չեն կարող կոտրել այն», – ասել է Սեդրակ Մկրտչյանը:
Վերջերս Վիքիփեդիայի ռուսալեզու բաժնի իրավարար հանձնաժողովը որոշում է կայացրել «Բաքվի 26 վիքիփեդիստների» գործի վերաբերյալ: Divot կեղծանունով ռուս մասնակցի հայցով` ընդդեմ 26 խմբագիրների, մեղադրանքներ է ներկայացվում արտաքին աղբյուրներում ադրբեջանցիների մի շարք խախտումների վերաբերյալ, որոնք դեմ են Վիքիփեդիայի կանոններին: Առավել չարամիտ կանոնախախտներին զրկել են Վիքիփեդիայում գործելու իրավունքից 3-6 ամիս:
Divot-ը հավաստում է, որ փոստային գաղտնի առաքման նյութերի թույլտվություն ստանալով, մասնակիցները մի քանի տարի շարունակ համակարգել են իրենց գործողությունները` Վիքիփեդիայի հոդվածները խմբագրելով, իրենց դուր չեկած մասնակիցներին դուրս թողնելով, որոշ առումով, հնարավոր է, որ ազդեցություն են գործել նաև Վիքիփեդիայի իրավարարների ընտրության վրա:
Վիքիփեդիան (Wikipedia) խոշորագույն, բազմալեզու համացանցային հանրագիտարան է, որն ստեղծել են մի խումբ խանդավառ անձինք: Այն ընդգրկում է ավելի քան 3 մլն հոդած, ամեն օր հանրագիտարանի կայք են այցելում ավելի քան 150 մլն մարդ:

5 Июль 2010 - 10:01 AMT
Армянские блоггеры создали альтернативу крупнейшей интернет-энциклопедии Википедии (Wikipedia) интернет ресурс wiki.hayqpress.com, в которой можно найти объективную и нейтральную информацию об Армении и Нагорном Карабахе. Как на пресс-конференции в Ереване заявил основатель интернет-энциклопедии hayqpress.com, блоггер Седрак Мкртчян, идея создания такого ресурса возникла после того, как было выявлено, что азербайджанская группа интернет-пользователей, более известная как “26 бакинских википедистов”, проводила активную и скоординированную антиармянскую кампанию в Википедии.
“Азербайджанская группа проводила реальную лоббистскую кампанию в Википедии, размещая в этой интернет энциклопедии материалы антиармянского содержания. Созданный нами ресурс открыт для размещения объективной и беспристрастной информации и полностью защищен от взлома турецких и азербайджанских сил”,- сказал Седрак Мкртчян.
На днях арбитражный комитет русскоязычного раздела Википедии вынес решение по делу “26 бакинских википедистов”. В иске российского участника под псевдонимом Divot против 26 редакторов Википедии содержится обвинение в координации азербайджанцами своих действий на внешнем ресурсе с нарушением ряда правил Википедии. Наиболее злостные нарушители получили запрет на деятельность в Википедии (бан) на срок от 3 до 6 месяцев.
Как утверждает Divot, получивший доступ к материалам секретной почтовой рассылки, участники несколько лет подряд координировали свои действия по редактированию статей Википедии, травле неугодных пользователей, а по некоторым данным, возможно, оказывали влияние на выборы арбитров Википедии.
Википедия (Wikipedia) – крупнейшая многоязычная Интернет-энциклопедия, создаваемая энтузиастами. Содержит более 3 млн. статей (более 150 млн. посещений в сутки)