Վրացական իշխանությունները նախատեսում են «Վերին Լարս» հսկիչ անցումային կետի տարածքում կառուցել մաքսազերծ մանրածախ առևտրի գոտի (Duty free):
Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլու հրամանագրով մաքսազերծ առևտուրը կթույլատրվի մաքսային կետի 500-մետրանոց սահմանամերձ գոտում:
Այս հարցը կառավարությունը պետք է քննարկեր հուլիսի 3-ի նիստի ժամանակ, բայց այն հետաձգվել էր, հաղորդում է Business Գրուզիան:
«Վերին Լարսը» բացվել է 2010-ի մարտի 1-ին: Դա Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև առաջին դիվանագիտական համաձայնությունն է Շվեյցարիայի դեսպանատան միջնորդությամբ:

Грузинские власти планируют устроить на территории таможни «Верхний Ларс» бестаможенную розничную торговлю (Duty free).
В соответствии с проектом указа президента Грузии Михаила Саакашвили, бестаможенная торговля будет допущена в 500-метровой пограничной полосе таможенного пункта.
Данный вопрос правительство должно было обсудить на заседании 3 июля, но он был отложен к следующему заседанию, сообщает Business Грузия.
«Верхний Ларс» был открыт 1-ого марта 2010 года. Это первое дипломатическое соглашение, оформленное между Грузией и Россией при посредничестве посольства Швейцарии.