Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հուլիսի 6-ին ընդունել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) Եվրոպայի և ԱՊՀ երկրների տարածաշրջանային բյուրոյի տնօրենի տեղակալ և Բրատիսլավայի ՄԱԶԾ տարածաշրջանային կենտրոնի տնօրեն Յանս Վանդելին։
Ինչպես հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը, վարչապետը բարձր է գնահատել Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ծավալած գործունեությունը։ Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Յանս Վանդելն ընդգծել է, որ 2010-2015 թթ. համար ՀՀ կառավարության և ՄԱԶԾ-ի միջև ստորագրված Համագործակցության ծրագրի գործողությունների պլանը որակապես լավագույնն է տարածաշրջանում պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացման տեսակետից:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են մակրոտնտեսական զարգացումների ընթացքին և հեռանկարներին, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության ուղղություններին, կոռուպցիայի և ստվերային տնտեսության դեմ պայքարին: Բացի դրանից, ՀՀ կառավարության ղեկավարն ու ՄԱԿ-ի ներկայացուցիչը քննարկել են ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հետ համատեղ ծրագրերում ՄԱԿ-ի փորձագետների փորձի և մեթոդաբանության կիրառումը։

6 Июль 2010 - 12:11 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян принял заместителя директора Регионального Бюро Программы развития ООН (ПРООН) для стран Европы и СНГ и директора регионального центра Братиславы Йенса Ванделя.
Как сообщает пресс-служба правительства, премьер высоко оценил деятельность ООН в Армении. В свою очередь, представитель ООН подчеркнул, что план действий Программы сотрудничества на 2010-2015 гг.., подписанный между правительством Армении и ПРООН, является лучшим в регионе с точки зрения повышения эффективности системы госуправления.
В ходе встречи стороны коснулись процесса и перспектив макроэкономических развитий в стране, сотрудничества с Евросоюзом, борьбе с коррупцией и теневой экономикой. Кроме того, армянский премьер и представитель ООН обсудили возможности углубления двустороннего сотрудничества, в частности, применение опыта и методологии экспертов ООН в совместных с ПРООН программах.