7 Հուլիս 2010 - 07:49 AMT
Վրաստանի խորհրդարանը հուլիսի 6-ին առաջին ընթերցմամբ ընդունել է պետական գույքի մասին օրինագիծը, որը հանում է սահմանափակումը մայրուղային գազամուղի վաճառքից: Այդ մասին հաղորդում է Civil Georgia վրացական լրատվական գործակալությունը:
Օրինագծով նախատեսվում է հանել գազատարն այն օբյեկտների ցուցակից, որոնց մասնավորեցումն արգելված է: Այդ խողովակով ռուսական գազը Վրաստանի տարածքով մտնում է Հայաստան:
Օրինագծի նախաձեռնողներն Իրավաբանական հանձնաժողովի նախագահ Պավլե Կուբլաշվիլին և նրա տեղակալ Լաշա Տորդիան են: Նախաձեռնության գլխավոր սկզբունքն այն է, որ մասնավոր հատվածն ավելի լավ կարող է կառավարել այդ օբյեկտները, քան պետությունը:
Ավելի վաղ երկրի վարչապետ Նիկա Գիլաուրին հայտարարել էր, որ կառավարությունը մտադիր չէ վաճառել գազամուղի հսկիչ փաթեթը:
Խորհրդարանական փոքրամասնության պատգամավորները հայտարարել են, որ միայն վարչապետի բանավոր խոստումը, որ պետությունն այդ փաթեթը չի վաճառի, բավարար չէ: Ուստի նրանք առաջարկել են իշխող կուսակցության օրինագծում կետ մտցնել, որը կապահովի 49 տոկոս բաժնետոմսերի վաճառքը:
«ՀայՌուսագազարդ» ՓԲԸ-ն դեռ չի մեկնաբանում այդ հարցը` պատճառաբանելով, որ լիազոր անձը գտնվում է արձակուրդում:

Парламент Грузии 6 июля в первом слушании принял законопроект о государственном имуществе, который предусматривает снятие ограничения на продажу магистрального газопровода. Об этом сообщает грузинское информационное агентство Civil Georgia.
Законопроект предусматривает изъятие магистрального газопровода из списка тех объектов, приватизация которых запрещена. По этому газопроводу российских газ транспортируется в Армению через территорию Грузии.
Инициаторами законопроекта являются председатель Юридического комитета Павле Кублашвили и его заместитель Лаша Тордия. Главным принципом инициативы является то, что частный сектор лучше может управлять этими объектами, нежели государство.
Ранее премьер-министр страны Ника Гилаури заявлял, что правительство не намеревается продавать контрольный пакет газопровода.
Депутаты от парламентского меньшинства заявили, что лишь словесное обещание премьер-министра о том, что государство не продаст контрольного пакета, не достаточно. Поэтому, они предложили правящей партии внести в законопроект положение, которое обеспечило бы продажу не более 49% акций.
В компании ЗАО «Армросгазпром» пока не комментирует данный вопрос, ссылаясь на то, что уполномоченное лицо находится в отпуске.