7 Հուլիս 2010 - 11:42 AMT
Երևանի քաղաքապետարանի և սպառողների միության միջև պայմանավորվածության համաձայն, Երևանի միկրոավտոբուսների քանակը կկրճատվի 50 տոկոսով: Այս մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ լրագրողներին հայտնել է Հայաստանի սպառողների միության նախագահ Արմեն Պողոսյանը: Նրա խոսքերի համաձայն, ներկայում միկրոավտոբուսները հասարակական տրանսպորտի ընդհանուր թվի 90 տոկոսն են կազմում:
«Այս հարցի կապակցությամբ ստեղծվել է գիտական խումբ, որը հարցի լուծում և Երևանում տրանսպորտի հետագա զարգացման ծրագրեր կառաջարկի», – ասել է ընկերակցության ղեկավարը; Միևնույն ժամանակ ծրագրվում է, որ միկրոավտոբուսները կփոխարինվեն նոր`100 ավտոբուսներով, որոնք մոտակա ժամանակներում կներմուծվեն Չինաստանից:
Փորձագետը Երևանի հասարակական տրանսպորտի զարգացման լավագույն ուղին համարում է էլեկտրատրանսպորտը: «Դեռևս 1974 թ. ծրագրվել էր մետրոյի նոր կայարանի շինարարություն սկսել, որը մինչ օրս չի կառուցվել: Մետրոյի համար ստորգետնյա ճանապարհի մեկ կիլոմետրի շինարարությունը կազմում է 4-5 մլն դրամ, ընդ որում, փողոցների վերանորոգման համար ծրագրվում է ծախսել 120 մլն դրամ», – ավելացրել է Արմեն Պողոսյանը:

Количество микроавтобусов в Ереване согласно договоренности между Ассоциацией потребителей Армении и мэрией столицы в ближайшие два года сократится на 50%. Об этом сообщил журналистам на пресс-конференции председатель Ассоциации потребителей Армении Армен Погосян. По его словам, на данный момент микроавтобусы составляют 90% от общего числа общественного транспорта.
«По данному вопросу создана научная группа, которая предложит решения вопроса и план на будущее развитие транспорта в Ереване», – сказал глава Ассоциации. В то же время планируется, что микроавтобусы заменят новыми автобусами, которые в ближайшее время планируется импортировать из Китая (100 автобусов).
Эксперт считает оптимальным путем развития общественного транспорта Еревана электротранспорт. «Еще в 1974 году планировалась постройка новой станции метро, которые до сих пор не построены. Строительство одного километра подземного пути для метро стоит всего $4-5 млн., при том, что на ремонт улиц планируется потратить $120 млн.», – добавил Армен Погосян.